Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Jol tudom, hogy nem tegezhetek...

Jol tudom, hogy nem tegezhetek le olyan embert, aki nalam idosebb vagy magasabb beosztasban van?

Figyelt kérdés
2013. máj. 11. 23:23
 1/9 anonim ***** válasza:
63%
Így van. Nem illik.
2013. máj. 11. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Elvileg igen, gyakorlatban viszont nem mindig így működik.


Pl. több irodában az általános tegezés van a munkahelyeken a munkatársak között. Tehát amikor körbevezetik és bemutatják az új embert, akkor mindenki szervusz/sziával köszön, még a 20 éves a 40 évesnek is. Ha pedig odavisznek a pénzügyi igazgatóhoz és a sales managerhez, akkor amikor azt mondja, hogy: szervusz, üdvözöllek a csapatban, akkor az új kolléga is visszategezi. Ha bizonytalan vagy, akkor jobb előre megkérdezni hogy mi a szokás, de ha azt mondják, hogy tegezz mindenkit, akkor tarthatod magad ahhoz, nem kell mindenkivel egyenként pertut inni.

2013. máj. 12. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
80%
Amúgy igen, inkább azon múlik, téged hogyan szólítanak meg. Pl. ahol én dolgozom az egy kicsi cég, az irodában vagyunk 4en +főnök. Mindannyian idősebbek nálam, de még az 50 éves főnöknőmet is tegezem, mert olyan a hangulat, nem tartjuk magunkat olyan mereven a formaságokhoz. Más helyeken ez persze lehet máshogy is, igazából munkahely és helyzetfüggő.
2013. máj. 12. 01:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Normál esetben nem illik tegezni, amíg ezt meg nem engedik neked, illetve te nem kérhetsz ilyen személyt erre.

Namost mint látod, itt neten se fog senki önözni téged, bár lehetsz idősebb bárkinél.

Már ebből is látszik, hogy vannak olyan helyzetek, ahol a tegezéshez nem kell engedély, ilyen például a korábban is említett munkahely, ahol általános a tegezés, tehát ha egy olyan közösségbe kerülsz, ahol mindenki tegez mindenkit és te a közösség részévé válsz, akkor te is nyugodtan tegezheted a nálad 40 évvel idősebb és sokkal bölcsebb embert is, hisz ott nem elvárás az önözés vagy magázódás.

De csak úgy hétköznapi életben illik önözni (nem magázni!).


Namost a személyes véleményem viszont az, hogy ez teljesen felesleges. Nem attól fogsz tisztelni valakit, hogy hogyan szólítod és nem is azzal fogod kimutatni a tiszteletet. Csak ez így még benne van a magyar nyelvben, de remélem hamarosan eltörlik... bár nem hinném, hogy meg mernék lépni még vagy 50 évig. Szinte tabu téma, hogy miért nem tegezhetsz bárkit.

Nővérem önözi anyámat és apámat. Én tegezem őket, de önöztem a nagyszüleimet. Unokahúgom és unokaöcsém tegezi a szüleimet is, tehát az ő nagyszüleiket. Generációról generációra egyre inkább kikopik. Szerintem nincs ezzel gond.

2013. máj. 12. 06:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim válasza:
100%

A "letegezés" kifejezésnek pejoratív íze van (lásd: lenéz, leszól, lesajnál stb.), vagyis benne van, hogy valaki fentről kezel (le) valakit. A nyelvhasználat egyúttal az intelligencia és az udvariasság fokmérője is (a japán nyelv ebben mesteri a nyelvi formuláival). A magyar nyelvben a japánéhoz képest elenyésző a választék:

- tegeződés /bizonyos életkorig az egyívásúak között - mert pl. két, egymás számára ismeretlen 50 éves nem tegeződik automatikusan; baráti, bizalmas viszonyban; rokoni kapcsolatban, ha a családban ez a szokás; munkahelyen, ha ott ez dívik stb./

- magázódás /ismeretlenek között bizonyos korosztály fölött - két tizenéves nyilván nem él vele :); hivatal és ügyfél között; idősebb és fiatalabb között stb./ Az "ön" és a "maga" megszólítás közül az első a választékosabb, a második a durvábbnak, közönségesebbnek ható.

- tessékelés, tetszikelés /a fiatalabb a (sokkal) idősebbhez szól ilyen formában - ez sokkal udvariasabb a magázódásnál; ill. rokoni kapcsolatban is él ez a forma (régen a gyermekek még felnőve is tetszikelték a szüleiket) stb./


Hogy mindez nem evidens mára, annak sok ok a van (többek között pl. az internet, amelynek etikettje szerint tegeződünk chaten, fórumokon, közösségi oldalakon; az angol nyelv elterjedése - hiszen ott csak a tegező formula létezik). Én óvnálak attól, hogy olyat, aki magasabb beosztású vagy idősebb automatikusan tegezz! Tiszteletlennek, neveletlennek (divatos szóval: bunkónak) tűnnél (pedig nem vagy az, ezt a kérdésed is mutatja!). Nyugodtan magázd őket, vagy akár tetszikeld is (ha csak nem olyan közösségről van szó, amelynek a tagjai életkortól függetlenül mindannyian tegeződnek)! Az idősebb , ill. a magasabb beosztásban lévő (akár nálad fiatalabb!) joga, hogy felajánlja neked a tegeződést. Ezt illik megköszönni, és udvariasan használni (tehát ha te pl. 20 éves vagy, az illető pedig 60 éves, akkor ne 'sziázd', hanem szervuszt köszönj neki, és mindenképp a jólneveltségedet jelzi, ha a keresztneve mellé odateszed a 'néni', 'bácsi' szót is ekkora korkülönbségnél - vagyis: nem 'szia Pista', 'cső Mari', hanem 'szervusz Pista bácsi', 'szervusz Marika néni'.

A nyelv a gondolkodás és a lélek tükre :).

2013. máj. 12. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim válasza:
100%

"Hogy mindez nem evidens mára, annak sok ok a van..." - fölöslegesen tettem bele egy betűközt, helyesen így van:

"Hogy mindez nem evidens mára, annak sok oka van..."

2013. máj. 12. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Yamakawa válasza:
100%
Én például 48 évesen megőrülök, ha egy tini bácsinak szólít, mert úgy gondolom, hogy egy 60-70 éves embernek talán kijár a titulus. A másik dolog, hogy nem bírom elviselni, ha a fiatalabbak magáznak/önöznek, én előbb- utóbb megkérem, hogy tegezzen. De a hölgyek esetében nem kezdeményezhetem, még ha fiatalabb is, Neki kell ezt elindítania !
2013. máj. 12. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
A tegeződést az idősebbnek és/vagy a magasabb beosztásúnak illik kezdeményeznie. Ha esetleg nem ajánlja fel a tegeződést, hanem csak úgy letegez, akkor nyugodtan tegezd vissza! Ha intelligens az illető, akkor ezt is szeretné, ha nem, akkor buta. Cselédpertut vagyis egyoldalú tegezést (ő tegez, te magázod továbbra is) ne fogadj el soha, mert nem vagy senkinél sem kevesebb, másrészt hosszútávon meg fogod bánni, zavarni fog, hogy lekezel.
2013. szept. 27. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, megfogadom.
2013. szept. 27. 23:28

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!