Honnan ered a vastaps?

Figyelt kérdés

Hallottam és olvastam is neten említés szinten, hogy a kommunista időkben a pártgyűléseken így kellett tapsolni, mert könnyen kiszúrható volt, ha valaki nem tapsol.

Ezt el tudom képzelni, viszont korábban kialakult-e már, illetve külföldön szokás-e?



2012. júl. 1. 16:18
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Itt olvasd el Bogárdi Mihály írását, (kb félúton van...) a kifejezés eredetéről, nagyon érdekes. A régebben használt színházi vasfüggönnyel van kapcsolatban.


[link]

2012. júl. 1. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
70%
A vastaps spontán alakul ki, nem igazán "direkt" csinálják az emberek (persze ha nagyon akarják, szándékosan természetesen "el tudják rontani", meg persze egy idő után magától is szétesik, ugyanolyan természetesen, ahogyan összeállt). Ha elég sokáig tapsolnak, akkor egyszerűen valahogy összehangolódik a ritmus. Ahogy a nők menstruációs ciklusa is, meg egy csomó más dolog a természetben. Igen, külföldön is csinálják, ha tapsolnak.
2012. júl. 1. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Faint válasza:
100%

Vasfüggöny választja el a civil és a színi világot


A színpaddal szemben ott a vörös bársonyba burkolózó, jelenleg üres – 502 férőhelyes – nézőtér. Akarva, akaratlanul lámpaláz kerít hatalmába minket, ennek ellenére nem feledkezünk meg a jó tanácsról, meghajolunk a színpadon.


Utánajártunk annak is, honnan ered a vastaps kifejezés. Amikor az előadás után összehúzzák a függönyt, leengedik ezt a falat is. Van rajta egy ajtó, és ha a közönség visszatapsolja a színészeket – azaz vastapsot kapnak – azon az ajtón keresztül lépnek újra a nézők elé. Innen a neve. De más okokból is szükség van erre az eszközre: ez egy olyan fal, amit a színpad és a nézőtér elválasztására használnak. Jelentősége akkor van, ha a színházban tűz üt ki, ilyenkor leeresztik a vasfüggönyt, ezzel pedig megakadályozzák, hogy a tűz egyik helyiségből a másikba terjedjen.

Remélem,segítettem!:)

üdv:Faint

2012. júl. 8. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
43%

Láttad a HKT-t (Holt Költők Társaságát)?

Ott is elmondják, hogy a csordaszellem ez, követni, beállni a sorba! Ez a tapssal sincs másképp. Erőt kell venni magán az embernek azért, hogy ne álljon be a sorba!

2012. júl. 11. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:
47%
Én úgy tudom, hogy a vastaps a Rákosi-korszakban alakult ki, hogy éltessék Rákosi Mátyást ("Éljen Rákosi!"). Amikor vastaps "alakul ki", akkor tisztán bele lehet "illeszteni" a "rigmust".
2013. márc. 22. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!