A budapestiek miért hiszik azt hogy a vidékiek még a középkorban élnek?
Nem tudom, vidéki városról nem tudok nyilatkozni, kivéve békéscsaba.
Én faluról költöztem fel 2 éve újpestre, először xar volt megszokni, a bűzt, meg hogy az utolsó szeglet is le van betonozva, a fű nem nő ki sehol.
Előtte fél évet éltem a 16 ba, gyümölcsfák, virágos parkosított utcák, jó levegő, összehasonlíthatatlan.
Falu viszont tényleg középkor.
Hétvégén és este 9 után sehova nem jutsz el csak gyalog, mert nincs busz.
du 4- 5 legkésőbb 6 kor minden bezár még hétköznap is.
Az utcák napközben el vannak néptelenedve, épp hogy csak ilyen ördögszekeret nem hajt a szél mint a vadnyugati filmekben.
Hétvégén az egyetlen szórakozás a kocsma, abból van vagy 8 a faluba, semmi más nincs.
A kocsmák is este 10 kor bezárnak aztán szevasz, mehetsz haza.
Mindenki ismer mindenkit, és mindent tud rólad még az is akivel már évek óta nem beszéltél egy szót sem.
Borzalmas vidéken élni, és ezért nem kárpótol a szép környezet meg a jó levegő..
Békéscsabáról meg annyit tudok mondani, hogy ott a lencsési telepen, is szinte mindenki mindenkit ismer, tudják hogy ki melyik tömbben lakik.
Én a telek szomszédomat nem ismerem, a 2 év alatt láttam kb 3x itt újpesten. Mindíg van busz,még éjjel is, 3 sarokra a metró, pár utcára tesco penny gyógytár pék, parkok, kb 15 perc sétára a dunapart meg a tájvédelmi körzet.
Mi kell még?
Győr is jó hely, bár nem éltem még ott csak pár napot eltöltöttem, de tiszta, és annyira nem is unalmas, azért van élet.
Sopron viszont megint falu, de legalább tiszta az is.
Szegeden, még szintén nem voltam, de nyilván van pezsgés, hisz ott vannak az egyetemek, a sok szórakozóhely stb.
Sztem az egyetemvárosok nem unalmasak egyedül, a többi elég nyugis, a falvak meg szószerint pusztulatok, kivéve talán Gyömrőt, de az is város ha jól tudom.
Nem vagyok pesti, csak fent dolgozom, aztan ennek alapjan nem ertek veled egyet.
Gyorben meg Debrecenben voltam mar, Pesthez kepest nulla elet van.
Itt fent ejjel-nappal nyuzsges van, millio szorakozohely, vilaghiru kiallitasok, hetkoznap Madonna meg egyeb koncertek.
Gyorben hol van ilyen?vagy Debrecenben?
Meg akkor te a videk kifejezest mire hasznalnad?
Már ebből a kevés válaszból is látszik, hogy "vidék" és "középkor" az egyéni ízlést, és igényszintet jelzi. Akinek ugyan kezdetben bűzös, később azonban csak az éjjeli kocsmákat és a hajnali buszokat hiányolja, - nos megértem, csak az észrevételt lényegtelennek tartom.
Természetesen a vidékiek pontosan ugyanabban a korban élnek és viselkednek, mint a budapestiek. Viszont mindenütt vannak buta és sivár lelkű emberek, akik másban csak rosszat látnak, illetve okot adnak negatív vélekedésre. Az pedig nyilvánvaló, hogy egy fővárosnak alapvetően más a funkciója, mint egy kisebb lélekszámú településnek, főleg falunak. Ebből adódóan persze más az életvitel, de kis és nagyvárosokban egyaránt vannak mindenféle emberek, punkok, rockerek, világfiak, vagy éppen szolid fegyelmezett hivatalnokok. Budapesten sem lehet az Ipoly utcából a Bulcsu utcába busszal menni, körülbelül ekkora a távolság egy átlagos falu közepe és széle között. Majd ha Szeged-Tápé Nyíregyháza-Sóstóig ér, biztos lehet benne mindenki, hogy lesz busz, villamos, meg vonat összeköttetés. Bár szerinte Pestlőrinc aljából Békásmegyerbe eljutni komoly kirándulás - még nappal is.
Néhány vidéki színház (nem sorolom, mert akit kihagynék sértené) pedig nagyságrenddel jobb, mint néhány budapesti. Mindennek megvan a maga helye. Ne csodálkozzék, ha nem találja, aki rossz helyen keresi. Egyébként pedig sehol nincs Magyarországon középkori röghözkötöttség - aki nem érzi jól magát, ahol van, menjen odébb. Más helyek szapulása pedig az ostobák jellemvonása.
Ha nem is középkor, de lényeges elmaradás van a fizetések és az emberek nyitottsága területén. És most ezt a falvakra és kisvárosokra mondom, Debrecen méretű "nagyvárosokról" nincs sok tapasztalatom.
Budapest belső kerületei nyugat-európai szinten vannak, az éjszakai élet sok nyugati fővárost is megelőz, nagyon sokféle ember van ott különösebb konfliktusok nélkül. Azért egy kis faluban elég nagy feltűnést keltene egy néger, egy össze-vissza tetovált rocker, vagy egy femininen viselkedő meleg srác, Pesten viszin nap mint nap botlasz beléjük. Emlékszem egyszer pár barátommal biciklitúrán voltunk és valami hevesi faluban úgy néztek ránk és a viszonylag drága biciklijeinkre, mintha ufók lennénk.
Néhány éve vittem vidékre ajándékba egy pici magnót, ami akkor a csúcstechnikát képviselte, az USA-ból hoztam.
A "vidéki" ismerős kikérte magának, mert mint kiderült, ezzel a "kis sz@rral" nem tudott menőzni.
Azután kiderült, hogy ők még ott tartanak, hogy a vállukon cipelik a a krómozott hangszórójú csicsás sztereó magnót, ha kimennek bandázni a térre.
Amúgy Bp. is sok tekintetben elmaradott, és a "kulturált nyugat" szemében, ez is csak a balkán előszobája!!
Amúgy néhány nagyvárost leszámítva, tényleg "középkori állapotok" vannak vidéken sokfelé.
(Sajnos)
Az összes szórakozást: a templom, a kocsma és a szomszédasszony nyújtja.
(De az is csak akkor, ha nincsen otthon a férje.)
Nincsen (már)közlekedés,
nincsen (már)vasút,
nincsen (már)posta,
nincsen (már)kórház,
nincsen (már)közbiztonság!
stb...
05-03 00:29:
Nekem is van Békéscsabáról tapasztalatom és elmondanám, hogy nemcsak a Lencsési-lakótelepet kell nézni, hanem az egész várost. Én például itt lakom Csabán és érdekes módon nem ismerem a szomszédaimat, csak látásból. Nem pletykálok a szomszédasszonnyal, mint azt az előbb leírta valaki a vidéki szórakozással kapcsolatban és a nevüket sem nagyon tudom. Ha felszállok a buszra, nem látok ismerős arcokat, mivel nem faluban élek. Ugyanúgy van pláza, színház stb., mint más városokban és itt is látok öltönyös embereket, emos fiatalokat vagy éppen punkokat. Ami rossz a városban az az, hogy ritkán közlekednek a buszok, de, hogy is lehetne egy 64 000 fős városban 1-2 perces követési idő? :D
A kérdéshez:
Tényleg idegesítő, és sokszor fel is húzom magam azokon amit olvasok a pestiek válaszaiból, de ne általánosítsunk! :) Nekem rengeteg fővárosi ismerősöm van és elmondhatom, hogy mind tudja, hogy mi is a helyzet vidéken... És nem csak azokról beszélek, akik 20-30 éve költöztek oda.
Érdekes, hogy a vidéki kisebb-nagyobb városokban is megvan ez a "lenézés": Csabán sokszor lenézik, kifigurázzák a falusiakat, dolgozni vagy iskolába bejárókat, pedig Kelet-Magyarország falvai sem középkor-szerűek... De a múltkor olyat láttam, amit még soha: egy békési faluból származó ember véleménye szerint Békéscsaba egy Mini-Budapest, mert ugyanúgy lenézik sokan a náluk kisebb településen élőket a csabaiak... Ha már a "vidéki" is lenézi a "vidékit", akkor végül is ki hisz mit (vagyis ki él a középkorban)? :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!