Lécci vki írja le!?
Átirat a Wikipédiából:
Reggel Petőfi Sándor Vasvári Pállal és Bulyovszky Gyulával Jókai Mór lakásán a 12 ponthoz proklamációt szerkesztettek. 8 óra körül Pilvax-kávéházba mentek, itt Jókai felolvasta a 12 pontot és a proklamációt. Petőfi elszavalta a Nemzeti dalt. Innen indultak el a jogi egyetemhez, ahol Petőfi újból elszavalta előző éjjel írt költeményét, a Nemzeti dalt, Jókai pedig fölolvasta a 12 pontot. Innen az Újvilág utcai orvosi egyetemre mentek, itt is félbeszakították az egyetemi előadásokat és az előbbihez hasonlóképpen jártak el az udvaron, később pedig a mérnöki és bölcseleti kar hallgatói előtt, majd ugyanez történt az egyetemi téren is. Ekkor már nemcsak az ifjúság vette őket nagy tömegben körül, hanem az utcáról is nagy közönség csatlakozott hozzájuk.
10 óra után a siker és lelkesedés hatása alatt a tömeg Landerer és Heckenast könyvnyomdájához vonult a Hatvani utcába, a nyomdatulajdonost felszólították, hogy nyomtassa ki a 12 pontot és a Nemzeti dalt cenzúrázatlanul. Ezek példányait egész délig osztogatták a szakadó eső dacára szüntelen gyülekező közönségnek.
Délután 3 órakor a Múzeum téren népgyűlést tartottak és a Nemzeti dal és proklamáció példányait ezrével osztogatták; innen a városházára mentek, a 12 pont elfogadását sürgetve. A tanácsterem megnyílt, a tanácsnak benyújtották a program pontjait és a tanácsjegyző elfogadta azokat. A pontokat Szepessy Ferenc polgármester és a tanács tagjai aláírták, és Rottenbiller az ablakon át felmutatta a népnek.
Rögtön választottak egy rendre ügyelő választmányt, melynek Petőfi is tagja volt. A nép kívánta, hogy Táncsics Mihályt, akit állítólagos sajtóvétség miatt fogva tartottak Budán, bocsássák szabadon, és a censurale collegium (cenzúrabizottság) -ot rögtön mentsék fel hivatalából. Fél 5 óra tájt átmentek Budára, s a hatósági épület udvarán kijelentették, hogy a helytartótanács e három pontba egyezett bele: 1. Táncsics kiadatása, 2. a cenzúra eltörlése, 3. sajtóbíróságnak a nép közüli választatása; s egyúttal kimondta, hogy a katonaságot csak akkor fogja kirendelni, ha azzal maga a nép kívánna rendelkezni. Zichy Ferenc, a helytartótanács elnöke, azonnal szabadon bocsátotta Táncsicsot, a nép önkezével vonta át kocsiját Budáról a Nemzeti Színház teréig, s bevonult a színházba.
E nap délutánján kívánta a nép a színházi aligazgató Bajza Józseftől, hogy a színházban e nap ünnepélyére teljes kivilágítás mellett a betiltott Bánk bán adassék elő. A színészek nemzeti színű kokárdákkal léptek ki a színpadra, Egressy Gábor a Nemzeti dalt szavalta, az énekkar énekelte hozzá a Himnuszt és Szózatot.Végül a Rákóczi-induló mellett oszlott el a nép. Az állandó választmány azonban reggelig együtt ült.
van egy mondanivalóm neked:
Hogy lehetsz ilyen hülye magyar ember létedre nem tudod mi történt 1848-ban!!!!!!!!!!!???????
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!