Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Mi a különbség a hivatalos és...

Mi a különbség a hivatalos és a félhivatalos levél között?

Figyelt kérdés
(formalsemi-formal)
2012. febr. 26. 17:39
 1/7 anonim ***** válasza:
54%
Hivatalos a levél akkor, ha valamilyen hivatal (hatóság) a feladatkörében küldi, pl. felszólít valamire, határozatot közöl stb. Félhivatalosnak nevezném, ha ugyanez a hatóság tájékoztat valamiről, megírja a véleményét, javasol valamit, de nem hivatali jogkörében teszi, illetve nem jogszabály előírása folytán, tehát nem jogot vagy kötelezettséget állapít meg. "Hivatal és hatóság" alatt természetesen a szerv vezetője vagy munkatársa egyaránt értendő, és a levél hivatalos jellegét kiemelik azzal is, hogy fejléces papíron, bélyegzővel küldik. Kétség esetében tekints mindent hivatalosnak!
2012. márc. 4. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Bocs, csak kifelejtettem a lényeget: magánszemélyek között akkor hivatalos egy levél, ha annak jogi célja van. Ilyen például egy (akár ügyvédi) felszólítás fizetésre, kiköltözésre stb. Minden egyéb nem hivatalos, illetve "félhivatalosnak" csak egy konkrét szituációban lehet levezni egy levelet, és arra általában utalnak is a szövegben. (Véleményt, álláspontot sejtetnek általában félhivatalosan, és a hivatalos állásfoglalást valamitől függővé teszik.)
2012. márc. 4. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
köszi, kaptál zöldeket:D tehát ha jog, törvénnyel kapcsolatos, pl fizetési felszólítás/kérvény támogatáshoz, na az hivatalos, ha viszont mondjuk egy információ felől érdeklődöm, de magázva, félhivatalos, ha pedig ha a haverral e-mailezgetek, nem hivatalos, tehát informális:) akkor értem. köszi
2012. márc. 4. 18:12
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Ha a közlés stílusa szempontjából nézed, akkor valóban, a hivatalos levél magázódó (és általában elég mókás jogi nyelven íródik), a félhivatalos már lazább, az informális (formai kötöttség nélküli) meg laza, olyan, mint aki írja, de lehet akár görcsös is, a levelező személyek közötti kapcsolattól függően. Azt, hogy valami hivatalos-e vagy sem, a célzott jogi hatástól kell függővé tenni, tehát a hatóságokhoz írott magánleveleket is a tartalmuk alapján kell elbírálni. (Ha Te megírod a rendőrségnek, hogy találtál egy hullát, a bejelentésedet értékelhetik akár feljelentésként is, de a hatóság félrevezetéseként is, ha nincs hulla, csak vicceltél. :D)
2012. márc. 5. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 TappancsMancs ***** válasza:

A jogi következményt érdemes alapul venni és pár apró dolgot lehetne hozzátenni. A hivatalosság lényege nem elsősorban az hogy levél e vagy sem, ugyanis személyesen is átadhatnak iratot ami hivatalos, vagy akár iktatják és tárolják és az is hivatalos irat. Ha bemegyünk egy hivatalba, elintézik az ügyünket és adnak egy papírt, aláírással pecséttel, minden ami kell rajta. Na az is hivatalos irat és ebben a lényeg nem a levélként elküldés, hanem hogy hivatalos az irat avagy sem. Ami mindenképpen hivatalos az rendelkezik minden olyan követelménnyel ami jogilag szükséges.


A félhivatalos irat az nem feltétlen véleményt jelent vagy lazább közlési stílust,de együtt járhat vele, de nem ez különbözteti meg a hivatalos irattól.


"2. 5. 3. Félhivatalos iratról beszélhetünk akkor, ha valamely magánszemély és hivatalos személy magánjellegű levele hivatalos kérdéseket is érint. Magánirat marad, ha a magánszemély magánirattárába kerül. Közirat lesz, ha a közfeladatot ellátó szerv irattárában marad fenn. Az utóbbi esetben rendszerint külön iratsorozatként kezelik.13 Félhivatalos iratok például az egyes tisztviselők (miniszterelnökök, miniszterek, főispánok, alispánok, polgármesterek, vagy akár kisebb rangú tisztviselők) levelezései."


Talán csak annyi hogy a lényegét nem helyezném se arra, hogy levél e, se arra, hogy mennyire laza hangvételű. A jogi következménye az fontosabb.

2013. jan. 31. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 TappancsMancs ***** válasza:
Egy muris példa arra ha nagyon egyszerű a tartalma valaminek és még is jogilag következménye van. Egy csengőhang SMS-beni rendelése. Ott tényleg nem sok infót küld el az ember de alap esetben ha elküldte jogilag nem annyira tud reklamálni. Mert a tartalomtól függetlenül szabályos lehet minden. :)
2013. jan. 31. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 TappancsMancs ***** válasza:
*... az elküldött tartalmon túlmenően...
2013. jan. 31. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!