Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Amikor az étteremben fizetsz,...

Amikor az étteremben fizetsz, és a pincér úgy közli az összeget, hogy X Ft. lesz, az az udvariasság csúcsa?

Figyelt kérdés
A vendég nem rendelhet így, mert az bunkóság, valóban az. De a pincérnek szabad így közölnie a fizetendő összeget.

#fizetés vendégátóhelyen #X Ft. lesz
júl. 3. 07:49
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
74%
A pincér valójában tényt állít a szolgáltatásról. Annyit kell fizetni és annyi lesz. A vendég kérhet és nem utasíthat.
júl. 3. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
74%
A különbség az, hogy ő nem kérheti a fizetést, hiszen az kötelező, illetve nem is magának kéri, hanem az étteremnek. Viszont amikor te rendelsz, akkor magadnak kérsz valamit, nem pedig egy kötelező dolgot vasalsz be a másikon.
júl. 3. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
62%
#2 Ez igaz, de azért egy "kéreket" még hozzátehetne, vagy elhagyhatná azt, hogy "lesz".
júl. 3. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
50%
Igen, az. Udvariasan elmondja, hogy amit rendeltél, az mennyibe került és mennyit kell kötelezően fizetned az étteremnek. Az a pénz az étteremnek lesz, nem a zsebébe fogja tenni.
júl. 3. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
54%

#4 Az X Ft. lesz-nek akkor látom értelmét, ha pultnál rendelek és a fizetés előtt közlik az árat. Ilyenkor még módosíthatom a rendelésem. Asztalnál viszont nem érzek különbséget a két "lesz" között.

A se kérek, se lesz kétségkívül nyers, de azt, hogy a pincér mondhatja, a vendég nem, az számomra kettős mércének tűnik.

júl. 3. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
A pincér és a vendég különböző helyzetben vannak, így bizonyos dolgokban különböző illem is vonatkozik rájuk.
júl. 3. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 2*Sü ***** válasza:
100%

Gondolom ez a kérdés indukálta a kérdésedet:

https://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__szokasok..


Nem, ez sem az udvariasság csúcsa. De ezzel úgy vagyok, hogy nekem azzal van dolgom, amit én mondok, azt áll hatalmamban megválasztani. Hogy a pincér mit mond, azzal meg a pincérnek van dolga. (Én meg ugye nem vagyok pincér.)


Ami itt némi nehézséget okoz, hogy az udvarias megfogalmazás az lenne, hogy „X forintot kérek/kérnék”. Csakhogy ez a kérés nem kérés, hanem inkább követelés, így nem teljesen igaz. A „lesz” itt egy picivel helyénvalóbb, olyan értelemben, hogy amit rendeltél, annak tényleg x Ft „lesz” az ára, amit meg *kell* fizetned. Amíg a rendelés kívánságműsor tárgya, addig a fizetés nem kívánság tárgya, hanem a fogyasztásodból fakadó kötelesség.


De az is az udvariasság egyik módja, hogy a követelést kérésként fogalmazzuk meg, amíg a másik fél együttműködő. Sokkal udvariasabb az „x forintot kérnék”, mint az „x forint lesz”.

júl. 3. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Minden napra jut egy "lesz" kérdés :)
júl. 3. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
#7 Valóban amiatt a kérdés miatt írtam ki ezt a kérdést. Nem csak ebben a témában, másban is úgy érzem, hogy a vendéglátósok - saját maguk szerint - többet engedhetnek meg maguknak, mint azok a vendégek, akikből élnek.
júl. 3. 12:33
 10/11 anonim ***** válasza:
#1 Valójában rendelek. Azt, hogy "kérek" csak udvariasságból teszem hozzá.
júl. 3. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!