Miért írják gyakran bizonyos halál esetekhez hogy
“Darwin díj” ezzel az erővel egy rákban lassan
meghalt anyukához is írhatnák nem? Nem képmutató és
undorító?
11/17 A kérdező kommentje:
Na jó ti betegek vagytok… Konkrétan azt mondjátok hogy kisebb tragédia ha valaki a saját hülyesége miatt hal meg… Na és miért is lenne? A végkimenetel szempontjából ugyanaz és ugye a halálesetek a végkimenete miatt tragikusak legtöbbször.
Mert nem a haláleset ténye az, ami tragikussá tesz valamit. Egy ámokfutó sofőr ga balesetet okoz, az ő halála nem olyan tragikus mint a vétlen személyé, akit halálra gázolt. Egy végelgyengülésben elhunyt idős bácsi halála nem olyan tragikus, mint egy váratlanul elhunyt fiatalé, aki előtt még ott állt az egész élet. A végkimenetelnél sokszorta többet számítanak a körülmények abban, hogy mennyire érzi azt az ember tragikusnak.
2023. jún. 5. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
13/17 A kérdező kommentje:
De egy időse ember esetében ott van a tény hogy már leélte az életét és “ilyen az élet” de abban az esetben ha valaki a saját hülyesége miatt hal meg nem veszít kevesebbet, és nem élte le jobban az életét. A balesetet okozós példa sem feltétlen mert mi van ha egy 16-20 éves gyerek okoz balesetet? Akkor az ő halála nem egyenlően tragikus lesz amennyiben rajta kívül csak felnőttek haltak meg hanem sokkal tragikusabb. Egy gyerek halála mindenképpen tragikusabb de úgy ez az egyetlen igazi kivétel ha valaki gyerek, meg az ha valaki idős volt vagy nem igazán ragaszkodott az életéhez. Ugyanakkor valaki aki hülyeséget csinált simán lehetett “jó ember” és lehet hogy sokkal jobban ragaszkodott az életéhez mint a legtöbben és sokkal többet veszített. A hülyesége ténye nem befolyásolja az eset tragikusságát.
14/17 A kérdező kommentje:
Ezen kívül úgy foglalkozol hogy “ mennyire érzi azt az ember tragikusnak” ilyen nincs. A világ külön társadalmakból, társadalmi rétegekből, és egyénekből áll, nincs egységes “mennyire érezzük tragikusnak” fogalom csak szubjektív vélemények.
Igen, pont ez a lényeg, szubjektív vélemények vannak. És a fő kérdésedre visszakanyarodva, ezen szubjektív vélemények jelentős része sokkal kevésbé érzi tragikusnak ha valaki a saját hülyeségenek áldozata lesz, mint ha valaki rajta kívül álló okok miatt huny el.
2023. jún. 5. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
11
Van egy mondás.Kicsit durva...“Aki hülye, haljon meg!”
Most ha valaki nyomkodja a telefonját s bedugaszolja a fülét aztán megy az utcán vakon és süketen majd belezuhan az árokba vagy elüti a kamion,vonat az csak magának a saját hülyeségének köszönheti,hogy elhalálozik.Ha másra nem legalább arra jó ez a díj,hogy fölhívja a figyelmet;Emberek ne legyetek már ennyire hülyék!
2023. jún. 5. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
Az egyén (v. inkább a családja) szempontjából persze, hogy tragédia minden halál.
De vannak olyan halálesetek, amik az emberiség szempontjából inkább hasznosnak minősülnek. Így működik az evolúció, hogy aki önmagára veszélyes dolgot tesz, az elpusztul, és a génjeit nem adja tovább, nem rontja a faj fennmaradási esélyeit. (Erre utal a Darwin-díj elnevezés.)
Pl. amelyik egér azzal szórakozik, hogy a macska előtt lófrál, akkor a macska megeszi, így az egerek közt már csak olyan példányok maradnak, amelyek vigyáznak a macskával, így nagyobb eséllyel marad fenn a faj.
2023. jún. 6. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
Kapcsolódó kérdések: