Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Hogy van ez a halottakról...

Hogy van ez a halottakról vagy jót vagy semmit mondás? Hallottam olyat is hogy ez hibás értelmezés És valójában Úgy szól hogy vagy jól vagy sehogy,

Figyelt kérdés
de lehet halottról rosszat mondani az igaz. Csak épp azt nem szabad hogy valótlant állítsunk a halottról a lejáratása érdekében amit élő emberrel ha nem is szép dolog de igen gyakran megtesznek.
2023. márc. 3. 10:08
A kérdező szavazást indított:
Halottról vagy jót vagy semmit
Halottról vagy jól vagy sehogy
6 szavazat
1 2 3
 1/22 A kérdező kommentje:
* de lehet halottról rosszat mondani ha az igaz
2023. márc. 3. 10:12
 2/22 anonim ***** válasza:
A halott lelkének is fontos, hogy objektivan láthassa az élete tetteit. De nem kell ajarattal bántóan beszélni róla. A rosszindulat kerülendő.
2023. márc. 3. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
79%

"De mortuis nil nisi bonum” – halottakról vagy jót, vagy semmit.” A mondatot „De mortuis nil nisi bene” alakban is idézik és ezzel a határozóval már azt is jelentheti „Halottakról vagy jól, vagy sehogy” – azaz valótlanságot ne állítsunk az elhunytról.

Valószínűleg az első az eredeti, és egy ókori jótanács, ami a halott túlvilági bosszújától óv.

2023. márc. 3. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 A kérdező kommentje:
Ez érdekes mert én például életében nem mernék ilyesmit tenni mert akkor félnék a bosszújától.
2023. márc. 3. 10:45
 5/22 anonim ***** válasza:
4: érdekes ismerőseid vannak. Szicíliából írsz?
2023. márc. 3. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 A kérdező kommentje:
Nem csak verbosszu van...
2023. márc. 3. 16:38
 7/22 anonim ***** válasza:
6: igen, jól tudod.
2023. márc. 3. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 A kérdező kommentje:
Tévedsz
2023. márc. 3. 19:36
 9/22 anonim ***** válasza:
a "vagy semmit"-nek semmi értelme, biztos hogy latinul eredetileg így hangzik: ...vagy jót vagy IGAZAT. ennek már van értelme, nézz utána biztos hogy így volt eredetileg. Miért ne lehetne a halottról elmondani hogyha gazember volt valójában? DE csak ha ez az igazság. Például ha elárulta azokat akik bíztak benne, akiknek hazudott. Megintmás amikor bemocskolnak valakit halála után. Pont ez ellen van ez a közmondás !!!
2023. márc. 4. 03:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:

Jól vagy semmit-ként ismerem, és így is van számomra értelme. Mármint az én értékrendem szerint. Miért ne mondhatnék rosszat valakiről, ha az rosszat tett? Nem vállalok-e bűnrészességet azzal, ha eltitkolom a bűnét pl?

Nem vagyok keresztény de nekem ez a jót vagy semmit rém álszent.

2023. márc. 4. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!