Illetlenség kopogni?

Figyelt kérdés
A szüleim és az ismerőseim mindig arra tanítottak hogy kopogjak, mielőtt belépek valahova. Viszont az iskolában az osztálytársaim azt mondták, hogy kopogni illetlenség. Néhány tanár leordította a fejemet, ha kopogni mertem a teremajtón. Ma meg már nem tudom, hogy kopogjak-e vagy sem.

2023. febr. 26. 13:18
A kérdező szavazást indított:
Kopogni kell.
Kopogni illetlenség.
Az iskolában tilos, bárhol máshol kötelező etikett.
15 szavazat
 1/5 anonim ***** válasza:
79%

Hogy érted, hogy leordítottak? Mit mondott a tanár?

Kopogni igen is kell, hogy ha olyat csinálnak, legyen idő elrejteni...

2023. febr. 26. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Egyszer várakoztunk egy terem előtt én kopogtam, kijött a tanár, majd dühösen megkérdezte: -Ki kopogott?!
2023. febr. 26. 13:42
 3/5 anonim ***** válasza:
91%
Utána mondjuk be is kell menni...
2023. febr. 26. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
86%

Nincs olyan, hogy egy cselekmány tilos vagy kötelező. Olyan van, hogy mindennek megvan a maga helye.

A saját lakásodba is bemész és nem kopogsz. Reggel bemész a tantermedbe és nem kopogsz. Elmész a barátod lakásához és előbb kopogsz. Ha a tanáriba akarsz belépni, akkor is kopogsz. Ha buliba mégy, színházba stb. nem kopogsz. Ha a buli a barátod lakásán van, kopogsz, kivéve, ha az ajtó előtt vár.


Eléggé nyilvánvaló: vannak helyek, ahová az ember haza megy, munkahelyre, rendszeresen vagy sokan ugyanazzal a céllal mennek. Ott nem kopogunk. Vannak helyek, ahová alkalmanként megyünk, a hely nem nyilvános hanem valakiké. Ott kopogunk.

A kopogás egy jelzés! Senki sem szereti, ha váratlanul zavarják. Ilyenkor kopogással jelezzük, "fogadj engem". És kiszólnak, hogy gyere, de előfordulhat, hogy "azonnal" vagy "egy pillanat". Más szóval várj míg bentről jeleznek, jöhetsz.


A dühös tanár esete nem világos. Ha terem, akkor feltehetően egy osztályé, oda nem kopogunk. Ha tanári, akkor lehet, hogy nálatok nem szokás oda bemenni. De lehet, hogy egyszerűen dühös volt, nem ettől. ez csak a további részletekből derülhet ki.


A szüleidtől kérdezd meg, hogy vannak-e kivételek, és mitől azok.

2023. febr. 27. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Szerintem itt a kérdés inkább az, hogy illik-e rögtön nyitni is az ajtót utána. Erre az a válasz, hogy ha bentről hallatszik egy "igen?" vagy "tessék?" jellegű mondat, akkor lehet nyitni, ha nem, akkor várunk keveset, hogy bentről nyissák ki, majd újra kopogunk. Ha így sem jön ki senki, akkor elmegyünk, mert vélhetően nincs bent senki vagy nem akarja kinyitni. Ilyen esetben akkor sem illik megpróbálkozni a rányitással, ha amúgy bentről mozgás hallatszódik!


Egy kivétel van ez alól: Amikor publikus helyre mennél, de pl. késel. Olyankor csak simán beosonsz az ajtón halkan és leülsz a helyedre. Ha mégis kopognál, akkor azt is csak halkan, ilyenkor viszont már illik megejteni egy "elnézést a késésért" jellegű mondatot is... Ha nem kopogva mentél be, akkor is mondhatsz ilyet, de igazából kis csoportnál van csak ennek szerepe, ahol személyesebb a kontakt.

2023. márc. 1. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!