Ha előre engedsz valakit az ajtónál és megköszöni, szoktad mondani, hogy szívesen?
Figyelt kérdés
2023. febr. 8. 13:12
A kérdező szavazást indított:
Igen
Nem
Szituációtól függ
Mást szoktam mondani
19 szavazat
1/6 anonim válasza:
Max egy "nincs mit"-et szoktam mondani, amúgy meg nem mondom. Általában csak hümmögök vagy biccentek egyet, mert azzal fogadom is a köszönetet, de nem is hangzik úgy, mintha valami hőstettet hajtottam volna végre :D
Lehet, hogy hülyeség, de nekem egy kicsit furán hangzik erre a "szívesen". Ezt inkább akkor használom, ha egy nagyobb, tényleges szívességet teszek, önszántamból és örömmel :) Itt csak tartom az ajtót, semmiség.
2/6 anonim válasza:
Nekem is valahogy furán hat egy "szívesen" ilyen szituációkban. Általában én is egy "nincs mit"-et mondok, vagy ha nem is, akkor mosolygok rá egyet, vagy egy aprót bólintok.
3/6 anonim válasza:
Biccentek és rámosolygok. Szerintem ennyi elég.
4/6 Kései Sirató válasza:
Nem szokás ilyenkor mondani.
5/6 Szávai István válasza:
Napjainkban van bizonyos változás az udvariassági szokásokban. Régen volt az a bizonyos fölényesen, leereszkedően kedves előreengedés. (Kivéve a kocsmákat, ott a férfinak kellett először belépnie, hátha épp repül egy üveg, vagy olyan a társaság, hogy inkább be sem mennek.) Tessék parancsolni kedves kisasszony/asszony! Vagy az alázatos, meghunyászkodó: Parancsolj kegyelmes uram! Meg persze a gyereket előreengedő, tessékelő, tárgyszerű, mintegy technikailag indokolt segítség. Nem is tudná kinyitni. A felnőttek előreengedése rossz irányban nyíló rugós ajtónál néha egészen kitekeredett, mesterkélt mozdulatot igényelt. Ha ma megnézel egy szocialista vagy liberális politikus csoportot, általában minden udvariaskodás nélkül tódulnak át az ajtón, nincs semmiféle előre engedés. (Egalitárius viselkedés.) Egy konzervatív csoportnál mindez otrombaságnak számítana. Tehát már maga az előreengedés is szituáció függő. Könnyen nyíló ajtónál semmi szükség rá, rossz irányban nyíló rugós ajtónál viszont gyorsabb és természetesebb, ha az erősebb fél megy előre, nyit tart, visszaenged. (Magas indulati hőfokon izzó harcos feministák esetében még ezt sem tenném meg.) Ha megköszönik: "fogadom is a köszönetet, de nem is hangzik úgy, mintha valami hőstettet hajtottam volna végre :"
6/6 anonim válasza:
Én régi vágású úriember vagyok, és a köszönöm-re kérem-mel válaszolok általában.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!