Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Mi a különbség a dr. és a Dr....

Mi a különbség a dr. és a Dr. Titulus között?

Figyelt kérdés
Pontosabban melyik tudományterület melyiket használja?
2008. dec. 25. 21:32
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
22%

dr - jogász

Dr - orvos

2008. dec. 25. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
78%

Tévedés. A két dr-i fokozat nincs megkülönböztetve...

Sokáig ment erről a vita, hogy ki a kisdoktor és ki a nagydoktor.

A tudományos fokozatot a PhD jelöli, nem a dr.


De mielőtt bárki belémköt, az vegye elő a jogosítványát és a személyi igazolványát, nézze meg, és majd rájön, hogy miért nincs értelme ezen vitatkozni, hogy kisdoktor vagy nagydoktor...

2008. dec. 26. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
93%

Kicsit pontosítanám az előző válaszokat.


A kezdőbetűnek nincs jelentősége, tehát mindegy, hogy dr. vagy Dr.


Abból, hogy valaki leírja a neve elé, hogy dr., nem lehet egyértelműen eldönteni, hogy a doktori címe pontosan mire utal.


- A jogászok és orvosok esetében a dr. titulus az egyetemi végzettséggel jár

- régen volt olyan, hogy "kisdoktor", amit az egyetemen lehetett szerezni, de több mint 10 éve megszűnt. Ez nem jelentett tudományos minősítettséget, de már járt erre a dr. cím.

- volt olyan is, hogy kandidátus, amit az Akadémián lehetett szerezni, és a Tudományos Minősítő Bizottság adta.

- volt olyan, hogy tudomány doktora (=nagydoktor), szintén az Akadémián lehetett szerezni.


Ma úgy néz ki, hogy

- jogász, orvos ugyanúgy dr. az egyetem elvégzésével,

- egyetemen szerezhető a PhD vagy művészeti területen DLA: tudományos fokozatnak minősül, és használható a dr. cím a név előtt

- szintén egyetemen szerezhető a habilitáció (dr. habil.)

- Akadémián szerezhető az MTA doktora (DSc), ez kb. ugyanaz, mint régen a tudomány doktora, azaz a nagydoktor.


Szóval ez mind doktor, de abban nincs különbség, hogy kisbetűvel vagy naggyal írjuk.


-falcon-

2008. dec. 26. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
72%

Aki lepontozta a válaszomat, jó lenne, ha megírná, hogy mi az, amit rosszul írtam.


-falcon-

2008. dec. 27. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim válasza:
70%
falcon jó volt amit irtál kivéve hogy január elsejétöl a a gyógyszerészek is használhatják a dr-t. a Dr orvosi pecséteken szokott lenni. jogászok nem nagyon használják igy. a phd meg a habil meg a dsc az már más kategória
2008. dec. 27. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
74%

Köszi, de én nem is írtam olyat, hogy január 1-től a gyógyszerészek is használhatják.


-falcon-

2008. dec. 28. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim válasza:
36%

Ez egy nagyon érdekes kérdés. Sajnos a helyesírás, és a személyi igazolvány valóban nem tesz különbséget a dr. és a Dr. között. A valóságban azonban HATALMAS különbség van a kettő között:

A dr. egy diplomával járó cím. Jelentése gyakorlatilag nincs, a múltból fakadóan kapják jogászok, orvosok, stb. Akik persze nem jól használják, hiszen ha valaki jogász, akkor dr. jur. Gipsz Jakab-ként kellene írni. Ha valaki orvos, akkor dr. med. Gipsz Jakab, stb. A megkapott oklevélben ez jelezve van.

A Dr. valójában a tudományos fokozat egyik jelölése, amiért évekig dolgoznak az emberek. Korábban ezt a kandidátusi értekezéssel, ma a PhD értekezéssel kapják az emberek.


Tehát mindenféleképpen különbséget kell tenni, még ha a helyesírás nem is akarja, mert az egyik egy magasabb rendű tudományos fokozat, a másik egy adományozott előtag. Ha nem teszünk különbséget írásban, akkor hogyan tudnánk megkülönböztetni őket?

Az írásban nem különböztetjük meg őket, a valóságban pedig mégis mások? Érdekes...


Jogászok is doktorálhatnak, akkor ők is megkaphatják a PhD fokozatot.


Én úgy látom, hogy a dr.-el rendelkező emberek többségének fogalma sincs arról, hogyan kellene írni a nevüket, és mit jelent a különbség. Ráadásul a TV is össze vissza írja.

Nem véletlen az sem, hogy sok pályázat esetén a pályázók körében kikötik, hogy mennyi tudományos fokozattal rendelkezőnek kell lenni.


Bár annak az oka, hogy a személyigazolványban minden nagy betű, szerintem éppen az, hogy ne foglalkozzanak ilyen helyesírási problémákkal. Például az anyakönyvvezető nem is tud a programban nagybetűt írni a D helyére, csak mindent kicsivel.


Összefoglalva, szerintem meg kell különböztetni a kettőt, még akkor is ha a helyesírás ezt nem akarja.

2010. márc. 6. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
2010. máj. 19. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim válasza:
2012. ápr. 24. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim válasza:
31%
Az én olvasatomban a helyesírás nagyon is megkülönböztetné a 2 doktort, de ahogy az előttem szóló is nagyon jól leírta, sok rendszer nem teszi lehetővé. Sajnos tényleg nem tudják még a cím birtokosai sem a szabályokat. Én úgy olvasom a szabályokat, hogy azok a "doktorok", akik diplomával kapják a címet kis kezdőbetűvel kötelesek feltüntetni. Aki pedig doktori iskolák és tudományos munkával, azok nagy kezdőbetűvel használhatják. Sajnos ezt senki nem ellenőrzi, és nem is lehet eldönteni, hogy ki milyen címet birtokol és miért.
2013. nov. 8. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!