Miért nem képesek az emberek változtatni a rossz szokásaikon?
Maga a kérdés elég összetett a szokások különféle jellege miatt, de a lényeg ugyanaz: mi kell az akarathoz? Sokan elhatározzák, hogy leszoknak erről-arról, és mégis feladják, tehát beszélhetünk akár az akaratgyengeségről is, de én leginkább arra lennék kíváncsi, vajon mi kell ahhoz, hogy az ember egyáltalán hajlandó legyen változtatni?
Két példát írnék: az egyik a cigaretta. Nem kell felsorolni a negatív következményeit, amikkel egyébként a dohányzók is tisztában vannak, és mégis azt mondják: jó nekem ez, nem fogom abbahagyni.
Nem érdekli, hogy büdös lesz tőle, hogy csúnya lesz a bőre, foga, körmei, hogy károsítja az egészségét és másokat is vele - hiába tudja, hogy rosszat tesz magával, mégsem hajlandó még csak elhatározni sem magát, hogy megpróbálja letenni.
Persze ebben szerepet játszik a cigitől való fizikaii függés is, ezért írok másik példát is.
Ismerek néhány igazán bunkó embert. Megbántanak másokat, és hiába tudják, hogy ez az embereknek rossz, hogy fájdalmat és szenvedést okoznak a viselkedésükkel, eszükbe sem jut változtatni egy "tudom, hogy rossz amit teszek, de nem akarok megváltozni".
És így van ez egyéb hibákkal is...
Azon gondolkodom, mi az a löket, ami megadja a változtatás kezdetét? Tehát egyszerűen nem értem, miért nem hajlandóak változtatni magukon az emberek, ha mindeközben tisztában vannak a hibáikkal?
Ne értsetek félre, nem azt állítom, hogy tökéletes emberek kellenek, de remélem érthető volt, hogy mire megy ki a kérdésem:)
mert nem akarnak. lehet hogy azt mondják, mert úgy illene, hogy akarják, de igazából nem. az is lehet hogy tudják, hogy akarniuk kéne, de nem.
én pl cigizek, iszok, zabálok, nem mozgok semmit, összevissza alszom, szarul végzem a munkám, utálatos vagyok, egy sor dolog amin változtatni lehetne, de nem hinném hogy az akaratgyengeség jó szó, sokkal inkább az akarat hiánya.
aki tényleg saját akaratából akar változtatni valamin, az 10ből 10szer sikerül is, láttam már 20éve dohányzót, de intravénás hernyóst is leszokni egyik napról a másikra orvosi segítség nélkül.
Minden rosszban van valami jó. Ha valamit csinálok, azért csinálom mert szeretem. Ha ennek rossz hatásai is vannak, az csak a velejárója, de akkor is szeretem. Amit szeretek, nem akarok róla lemondani...
"17:03" Ott a pont, én is ezt mondtam régen ha megszóltak, csak más ragozással(a második sort):D
A függőnek a függőség tárgya olyan, mint az étel. Éhes vagyok, tehát eszem; elvonási tüneteim vannak, vagy csak idegeskedem, tehát rágyújtok, és így tovább.
Az emberek nehezen ismerik fel, hogy hibáztak, mert ahhoz fel kell adniuk a büszkeséget, hogy márpedig én nem hibázom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!