Mi az a korkülönbség, amikor ismeretlen “nem hivatalos személyt” (pl boltban, étteremben, stb) tegezni vagy magázni illik?
Megmondom őszintén, 30-as éveim elejen járó nő vagyok, eddigi életem nagy részében Angliaban éltem, ahol magazodas nelkul is meg tudtuk adni a tiszteletet.
Sokszor előfordul, főleg mióta megszületett a kisbabam es vele megyek valahova, en “szia” vagy “Hello”-val köszönök előre es nálam par evvel fiatalabb vagy velem egykorú lanyok es fiúk jo napot-tal köszönnek. Lehet, csak en nem szoktam ehhez hozza, de nekem kifejezetten rosszul esik es ugy erzem, hogy “te jo eg, ilyen öregnek nézek ki? “🙄🥲 Főleg miután én előre Hello/szia formátumban köszöntöttem oket.
Nyilván bankban, postán, orvosnál, futarnak, illetve aki nálam vélhetően idősebb es ismeretlen, jo napot-tal, illetve magázó stílusban köszönök es beszelek, azonban ez egy nagyon szürke es össze mosott terület számomra. Emlékszem, gyerekként, amikor anyukám volt az en koromban, akkor szinte mindenki mindenkit magazott, de eddig amikor vakációmat töltöttem Budapesten, akkor legtöbben “szia”-t köszöntek. Miután pandemia utan hazajöttem, s főleg gyermekem születés en utan vettem észre a “változást”; lehet ez valami protokoll, azonban ilyenkor mindig olyan érzésem van, hogy nem ertem, miért magáznak le nálam fiatalabb vagy velem egykorú személyek. (Azt hozzáteszem, hogy számomra legtöbbször nehez megállapítani az emberek korát)
Van valami séma, hogy mi az a vélhető korkülönbség, aminél illik lemagázni egy ismeretlent? Illetve lehet, ezentúl nekem is inkább “jónapot”-tal kellene köszönöm mindenkinek?
Ismeretlen embert nem tegezünk le hivatalosan nézve, ha te gyerekkel vagy, akkor "anya státuszban" vagy, ami miatt magázni illik.
Hivatalos helyeken meg minden dolgozót magázni illik.
Egész szabályos esetben a magázás az alap, a tegezés a közelebbi viszony
Privát lehet tegezödni olyanokkal, akik kb. a te korosztályod vagy fiatalabbak, szüleid korú embereket csak akkor, ha vagy tegeznek vagy szólnak, hogy tegezd öket.
Boltban úgy köszönj, ahogy neked köszönnek az eladók.
Angolban meg csak magázódás van.
Kedves második, köszi, de szerintem lehet félre értetted, mert pont azt irtam, h amikor en voltam (kis)gyermek, akkor pont, h mindenkit magáztak es kb amikor bevásárló központba mentunk, jegyezte meg anyukam meg a szuleim általában, h “nahát, lesziázott az eladó es biztos azt hiszi, mi is tinik vagyunk 🤣”
Szóval inkább az a kérdés, h pl egy nem hivatalos helyen, mint egy cukrászda, fast fashion üzlet, stb ha en köszönök előre egy velem egy idősnek vagy nálam fiatalabbak, akkor miként “illik” köszönni? Ezek szerint 30 fölött itt sem illendő nekem előre pl egy “Hello”-t köszönni? Vagy varjam meg, amíg ok köszönnek nekem előre es annak tükrében szólítsam meg oket? Volt ra példa h pl Sparban megkérdeztem magázó es nagyon udvarias stílusban egy nálam picit talán idősebb embertől es ő tegező stílusban válaszolt… ezért zavar össze ez az egész, mert alapból életem nagy részében nem ebben “szocializalodtam” kulfoldon, viszont nem szeretnek tiszteletlen sem lenni
Pffffffff!
Én most vagyok 26, és akit 35-40 alattinak nézek, azokat mind tegezem!
( Nyilván bankban, kormanyablakban, korhazban, hivatalos helyeken nem. )
Kimondva-kimondatlanul itt a fiatalság-para dolgozik a háttérben. "Nehogy már öregnek nézzenek!". Műlazaság, öröktini-zizi.
A megszólítás nem kor, hanem viszony kérdése. Látom a pékségben, a trafikban a fiatal eladók arcán, hogy nem mindig esik jól nekik, hogy egy harmincas ismeretlen lesziázza őket, csak azért, hogy fiatalnak érezhesse magát.
És amúgy miben különbözik egy fiatal kormányablak-tisztviselő egy trafikos lánytól? Szerintem semmiben, mindkettőnek kijár a tisztelet.
Szerintem ez emberfüggő. Van, akit nem zavar ha szia-val köszönnek neki, van, aki meg a falnak megy tőle. Hello szerintem inkább csak közelebbi ismerősök között, ismeretlennek nem nagyon.
Engem speciel a magázódás tud kikészíteni, akár hivatalos, akár nem hivatalos helyen. A hátamon feláll a szőr, amikor a jó napot-os baromsággal kell kezdeni, amikor a másikon is látszik, hogy ez minden, csak nem egy jó nap. Meg az ilyen jó reggelt, csókolom, kívánok, stb. Szerintem sokkal gázabb, mint egy sima szia-t köszönni és haladni.
„ Látom a pékségben, a trafikban a fiatal eladók arcán, hogy nem mindig esik jól nekik, hogy egy harmincas ismeretlen lesziázza őket,“
Nekem meg nem esik jól 29 évesen mikor egy 18 eves vagy egy másik huszonéves lemagáz. Na bumm. Túlélem, ahogy ők is.
Amúgy nyomdában dolgozok, 40 alatt mindenkit tegezek automatikusan.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!