Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Miért szokás a halottakat...

Miért szokás a halottakat eltemetni?

Figyelt kérdés

Minden vallásban, kultúrában, szokásban megjelenik a halottak föld alá való eltemetése. Hol így, hol úgy, hol hamvasztással, hogy egy egyszerű lepedőben, hol koporsóban, hogy szinte egy egész földalatti házban, de mindenhol a föld alá temetik őket. Legalábbis én így hallottam eddig.


De nem értem, hogy miért. Honnan ered ez a szokás? Miért alakult ki? Miért jó egyáltalán?


Mondjuk miért nem viszik ki a holttesteket egyszerűen az erdőben, búcsúznak el tőle és hagyják ott? Van miért nem a tengerbe, tóba, folyóba, óceánba stb. (vízbe) dobják őket? Stb. Most hirtelen ezek jutottak csak eszembe, de biztos lenne 1000, meg 1000 másik, akár a példáknál sokkal jobb módszer is.



2022. febr. 25. 18:07
1 2
 11/20 A kérdező kommentje:

#8.

Mumifikálás után pedig mentek a piramisba, ami szintén valamennyivel a föld alatt van.

2022. febr. 25. 20:55
 12/20 A kérdező kommentje:
Mármint a terem, ahol elhelyezték.
2022. febr. 25. 20:55
 13/20 A kérdező kommentje:

#9.

Miért? Mivel jobb, ha egyszerűen csak lebomlik a teste, vagy csak rárohad a csontvázra (ugye mumifikálás) vagy szépen széttörik az úrnak és a hamvai a földbe keverednek? Ha az lenne a norma, nyilván senkinek nem lenne kifogása ellene.

2022. febr. 25. 21:00
 14/20 anonim ***** válasza:
100%

Eredetileg semmi egészségügyi vonatkozása nem volt. Csak úgy 200 éve jutott eszébe valakinek, hogy érdemi módon kezdje kutatni a fertőzéseket. Utána nem sokkal Pasteur végzett nagyon sok kísérletet annak bizonyítására, hogy nem a semmiből lesznek a fertőzések. Korábban szó szerint azt hitték a szakemberek is, hogy a semmiből keletkeznek a fertőzések, esetleg a büdös levegő okozza, meg ilyenek. (A középkori pestis ellen is úgy védekeztek a gazdagok meg az orvosok, hogy illatszeres kendőt tartottak az orruk alá, közben meg a pestises hullákat kézzel pakolták az emberek, kezet pedig természetesen nem mostak, mivel nem tudtak a fertőzésről.)

De visszatérve a földbe temetésre:

A földben az elhunyt nincs szem előtt, nem kell látni, hogy mivé válik. Szerintem ennyi az egész története a földbe való temetkezésnek.

De azért nem mindenhol temetnek földbe.

Indiában, ugye, a hamvasztás végén a Gangeszbe vagy más folyóvízbe szórták (szórják) a hamvakat. Azért nem az egyben lévő holtakat, mert ugye, azokat látták volna lentebb a folyó mellett élők, sokat kimosott volna a víz a partra. (Ugyanígy, a tengerek esetében is.)

Vagy Tibet:

[link]

2022. febr. 28. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 A kérdező kommentje:

#14.

Indiában sem mindenhol, egy Dél-Indiában élőt nem visznek el csak ezért a Gangeszhez. India pont arról híres, hogy nagyon hamar föld alá kerülnek a halottak és sokszor egy napot sem várna, így lehet, hogy nem is halt meg és pont ezzel ölik meg.


Illetve Tibetben is a legtöbb helyen a buddhista hagyományokra alapozva hamvasztanak.

2022. febr. 28. 17:59
 16/20 A kérdező kommentje:
*pontosabban olyan embert, aki Dél-Indiában élt
2022. febr. 28. 17:59
 17/20 anonim ***** válasza:
Nyilván nem azt írtam, hogy mindenhol azok a temetkezési szokások, hanem példákat hoztam a kivételekre.
2022. márc. 1. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 Phoney ***** válasza:
100%
Ha egy halottat kint hagytak, azt felzabálták a dögevők. A "mindegy mi történik a hullával" egy nagyon modern felfogás, és a legtöbb ember ma sem tud ezzel azonosulni.
2022. márc. 7. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
100%
Nem minden nép rejtette el a halottait, minden kontinensen volt példa az ellenkezőjére. A temetés eredeti oka lehetett ösztönös félelem is. Az ember ösztönösen tart attól, akinek a kinézetét valamilyen betegség torzítja el. A halott is sokáig emberszerű marad, de az eltorzuló vonásai kiválthatták ezt a félelmet.
2022. márc. 15. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 Cubina ***** válasza:
55%

Hány ember hal meg naponta világszerte? Hetente? Havonta? Évente? Egymás hegyére-hátára lennének dobálva a halottak? És az úgynevezett "hullamérgezés"? A fertőzések miatt kell temetni/hamvasztani. A halott ember megmérgezi a körülötte lévőket, oszlásnak indul és mindenféle baktériumok lakmároznak belőle, melyek mérgezőek és a testet is mérgezővé teszik.


Anyukám kislány volt a II. világháborúban, és mesélte, hogy a lelőtt emberek testei egymás hegyén-hátán hevertek az utcákon, lebombázták a Margit-hidat, minden és mindenki a Dunába zuhant és meghaltak. Akik súlyosabbak voltak és arccal lefelé voltak, azok nem süllyedtek el, lebegtek a vizen. A bomlás közben keletkező gázok miatt is kiemelkedtek. Aki holtan kerül a vízbe, az sem merül el, hiszen a tüdejébe nem került víz és az átlagsűrűség fenntartja a testet. A sok élettelen test a Duna vizét is megmérgezte.

A felszínen/utcán megölt rengeteg embert senki sem temette el a bombázások miatt, így ott indultak oszlásnak, ezzel rengeteg embert megfertőztek, akik bele is haltak. A levegő is tele volt hullaszaggal, azt lélegezték be. Meg a végén kénytelenek voltak őket odébb vinni, nem maradhatott úgy az utca, csak addigra már nagyon sokan meghaltak emiatt. Mindenhol halottak voltak, és anyukám ezt a szörnyű élményt a haláláig nem felejtette el.

Azért is temették, vagy hamvasztották el régen a holtakat, mert súlyos, fertőző járványok voltak, azonnal meg kellett szabadulni a testtől.


És ahhoz, hogy valaki mumifikálódjon, bizonyos

körülmények szükségesek. Mindig hideg éghajlat, forró láva, stb. Bár lakásban egyszer találtak félig mumifikálódott testet, de az se múmia volt.

Az emberekből csontváz szokott maradni a legtöbb esetben, nem múmia. Nem úgy van, hogy egyszer csak mindenhol múmiák feküdnének.


Szerintem bele se gondoltál a kérdésbe. Ha minden elhunytat ledobnának valahová, mára már nem lenne hely, de élő ember sem, mert minden ember és állat meghalna a fertőzésektől. És tele lennének a folyók, tengerek, óceánok lebegő testekkel, amik szépen megmérgeznék a vízi világot is, így sem ivóvíz, sem ennivaló nem lenne, így aki nem fertőzödött meg, éhen halna. Veled együtt.

2022. máj. 7. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!