Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » A nemesek gyerekei hogy...

A nemesek gyerekei hogy örökölték a címet és a birtokot, a vagyont a 19. század közepe fele?

Figyelt kérdés
Elgondolkoztat, ha egy főnemesnek voltak fiai meg lányai is akkor milyen címet viseltek születésükkor? Egy márki örököse lehetett mondjuk viktomt amíg megörökölte apja halála után a márki címet? Egy lány csak vagyont vagy apja birtokai közül is örökölhetett? Valóban érdekes kérdések valaki esetleg vmelyik kérdésre tud válaszolni? Amit tudsz ilyen témában léci ird le😁😁

2020. ápr. 17. 15:31
 1/8 anonim ***** válasza:
29%
Normálisan a legidősebb fiú örökölt mindent, a többiek tőle vagy a szülőktől kaphattak valamit, de az nem örökség volt.
2020. ápr. 17. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
De ha a végrendeletében a sok közül egyik birtokát nem a legidősebb fiura hagyta megtehette nem?🤷‍♀️
2020. ápr. 17. 15:57
 3/8 anonim ***** válasza:
45%

Elvileg nem. Nem volt rá joga.

De azt megtehette, hogy még életében elosztogatta.

2020. ápr. 17. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
84%
Magyar nemesektől minden gyerek örökölte a hercegi,grófi, bárói címet és eloszlott a vagyon. Angliában volt az, hogy csak a legidősebb örökölt.
2020. ápr. 17. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Koszii!😁vki nem tudja Francia országban hogy volt?
2020. ápr. 17. 16:07
 6/8 A kérdező kommentje:
Valaki?🙏🙏
2020. ápr. 17. 16:23
 7/8 anonim válasza:

Ez nem ilyen egyszerű. Más volt a szokás Erdélyben, Horvátországban.


Egyszerűsítve a mai Magyarország területén:


jobbágy

földesúr

-----------------------------------------------------------


Kisnemesség: a kisnemesség gyakran kispolgári foglalkozásokat űzött (kovács, szabó, kádár stb.), azonban jobbágyi szolgálatokra is kényszerülhetett.


Köznemes: a köznemesség gyakran gyógyszerészi-, ügyvédi-, postamesteri-, valamint főnemesi családoknál uradalmi gazdatiszti állásokat vállalt; ugyanakkor kisebb nemesi birtokokkal is rendelkezhetett.


Nemes: gyakran nemesi előnevet használtak. A vármegye közigazgatásának a vezetése, valamint igazságszolgáltatása. Több család hosszú évszázadok során kormányozták a vármegyét alispánokként, illetve a járásokat szolgabíróként, valamint jelentősebb földbirtokkal rendelkeztek. A nemesi előnév az adományozáskori helyesírással került fel a kutyabőrre, ma viszont a jelenlegi helyesírás szerint kell írni.



Báró: 1526 előtt még az Aranybulla szabályozta. Eleinte nem lehetetett örökölni. Ez hivatali tisztség volt. A hivatalt betöltő személyek családtagjait később általánosságban bárónak "tekintették". 16 sz. első felében már megtisztelő címként lehetett örökölni. A bárói és grófi címeket, melynek az első alacsonyabb ranggal bír; a Magyar Király törvényei és szokásai szerint, ezzel a két címmel, az adományozott összes fia és leánya jogosult használatára, valamint fiú gyermekeinek az egyenesági fiúági leszármazottjai is. Tehát egy grófi címmel rendelkező asszonytól a fia vagy leánya nem örökölhette anyja címét illetve nemességét se, csak az apja rangját illetve címét örökölhette.


Gróf: számukra engedélyezett volt a vörös pecsét használta, címerük sisakdíszében a korona ábrázolása. Adományozhatta a király és kivételes esetekben a pápa.


Őrgróf: az egyetlenegy család, amely őrgrófi címmel él, az a Magyarországra költözött olasz származású őrgróf Pallavicini család, valamint házasság révén később, az őrgróf körösszegi és adorjáni Csáky-Pallavicini család.

-----------------------------------------------------------


Herceg: kizárólag a királyi család tagjait illette meg.

Király



(1933)


A nemesi kiváltságok 1848-ban megszűntek.. S állandóan sokan vannak, akik nemesi mivoltukat, régi nemes családból való származásukat hangsúlyozni, nyilvántartatni, a köztudatba átvinni óhajtják, a belügyminisztérium (mint nemesi főhatóság) által elismertetni kérik s ez elismerésről bizonyítványt kívánnak, hogy «nemes» címüket s esetleges előnevűket a névjegyükön stb. feltüntethessék és a reájuk vonatkozó anyakönyvi bejegyzésekbe beírathassák.

Vannak nemességigazolók. Aminek több oka van. Azután a katonai hatóságok eljárása, akik a hadsereg minden tagjától, aki magát nemesnek vallja s előnevet használ, számonkérik, hogy mi jogon teszi ezt. A legfőbb ok pedig az 1930. illetve 1933. évi Anyakönyvi Utasítás 57. §-ának rendelkezése, amely szerint az állami anyakönyvbe csakis olyan nemességet, főnemesi rangot, előnevet szabad feljegyezni, mely belügyminiszteri bizonyítvánnyal igazoltatik.


A magyar nemességet igazolni akarók háromféle feladattal állhatnak szemben: a) magának a nemességnek, azután b) az előnévnek s végül c) a címernek kimutatásával. Természetesen nem minden igazolási esetben fordul elő mind a három. Lehetséges, hogy valaki pompásan tudja igazolni a családja nemességét, de előnévhez és címerhez való jogát nem sikerül kimutatnia. Az is lehet, hogy valaki a nemessége mellett még vagy a címerhasználati jogot vagy az előnevet igazolja, de a harmadikat nem. Akárhányan megelégesznek a nemesség bizonyításával, a másik kettővel nem is próbálkoznak.

a) Az első kérdés tehát, amelyre válaszolnom 91kell, az: hogyan igazolhatja valaki magyar nemességét?

Legeslegelőször megállapítandó annak a családnak a nemessége, amelynek tagjául vallja és elismertetni kívánja magát valamely folyamodó; vagyis tisztázni kell, mi az illető család nemességének az alapja, gyökere. Másszóval: hogyan lett nemessé a család alapítója, az ú. n. nemességszerző ős?

A felelet pedig e kérdésre a következő: A magyar nemesség kútforrása lehet a honfoglaláskor eszközölt első foglalás (első megszállás) ősi joga és lehet királyi (illetve Erdélyben fejedelmi) adomány, mégpedig birtokadomány, nemeslevél, fiúsítás, örökbefogadással kapcsolatos nemességátruházás és honfiúsítás (indigenatus).

A különféle családok nemessége alapjának kikutatásában az Országos Levéltár cédulamutatói mellett nagy szolgálatot tehetnek a különféle genealogiai irodalmi művek.


Végezetül. 1947. évi IV. törvény egyes címek és rangok megszüntetéséről.



[link]

márc. 27. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:

Nemességhez eredeti szerzésmóddal és származékosan lehetett jutni.

Eredeti szerzésmódok


Birtokadományozás: mivel földbirtoka csak nemes embernek lehetett, a birtokadomány automatikusan nemesi címmel is járt.

Címeres levél: a birtokadomány nélküli nemesség és címeradományozás, melynek kedvezményezettjei az ún. armalisták.

Fiúsítás: a fiágon magvaszakadt nemes leányát a király férfiakat illető öröklési joggal ruházhatta fel, ami nemesi jogállását( fiúgyermekének örökösödési jogát) érintette.

Örökbefogadás: a magvaszakadt nemes által királyi hozzájárulással fiává fogadott személy az adományos birtokaiban örökösévé vált.

Törvényesítés: nemes ember törvénytelen gyermeke származásának elismerése, mi által az a törvényes gyermekekéhez hasonló jogi helyzetbe kerül. Két módja volt: királyi kegyelem és utóházasság . Az utóbbinál feltétel volt, hogy a törvénytelen gyermek ne házasságtörésből származzon.

Ünnepélyes honfiúsítás: eredeti hazájában már nemes külhoni személy magyar nemesítése.


Származékosan szerezte meg a nemességet

a nemes atya törvényes házasságából fiúsított nőnek nem nemessel kötött házasságából született gyermeke, valamint

a nemes férfival törvényes házasságot kötött nem nemes nő. (Ugyanez a jog azonban nem illette a nemes nővel házasságot kötött nem nemes férfit)


A nemesi jogok:

egy és ugyanazon szabadság elve (azaz a köznemességnek és a főnemességnek azonosak a jogai)

törvényes elmarasztalás nélkül letartóztatni nem lehet

kizárólag a király hatalma alatt áll

adó- és vámmentesség, szabad rendelkezés vagyonukkal

nemesi javak csak nemeseké lehetnek

márc. 28. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!