Mi ez a hülye szokás, hogy tegezésre nevelik sokan a kisgyerekeiket?
34 éves férfi vagyok, nem az a bratyizós fajta. A szomszédaimmal is magázással indítottam, aztán kezdtünk el tegeződni, de a 7 és 10 éves gyerekeik a kezdetektől tegeznek. Sőt, a becenevemen amit senkinek nem engedtem meg! A szüleik nem mondanak erre semmit. A feleségemet is tegezik. Annyira belejöttek amúgy hogy a 60 éves szüleimet is elkezdték letegezni mindannyian, engedély nélkül. Én a gyerekeimet arra nevelem, hogy a szomszéd 30 éves nő az néni és csókolommal illik neki köszönni. Ilyenkor mindig zavarba jönnek a szomszédok. Mert állítólag az ő gyerekeik mindenkit tegeznek. A háziorvost, a tanárnőt, mindenkit. Mert ez a 21. Század. Még előadást is tartottak, hogy ezzel a magázódással hülyének nézik a gyerekeimet és komoly lelki problémáik lesznek emiatt a távolságtartó viselkedés miatt.
Tényleg ez a normális manapság? Nekem az ikrek idén mennek oviba. Erre számíthatok majd?
Nekem mér csak 8 hónapom van hátra a 30-as éveimből, de én igénylem, hogy a nálam fiatalabbak tegezzenek. A magázás öregít. És én is tegezem őket, így az az igazságos, ha ők is tegeznek engem.
Látszólag jó dolog úgy megtanítani a magázást, hogy bizonyos felnőtteket (óvónőt, tanítónőt, tanárokat, szomszédokat, szülők barátait, stb.) nem tegezhet a gyerek, de valójában ebből felnőttként lesznek problémái a gyereknek, hogy ezekkel az emberekkel, akiket gyerekkorában nem tegezhetett vissza, hogyan lehetne felnőttként kölcsönössé tenni a kapcsolatot, akár tegezés, akár magázás irányában. Erre van valakinek valami jó ötlete? Mert nekem még most sincs, ezért 18 éves koromtól nem állok szóba ezekkel az emberekkel, akiket gyerekkoromban nem tegezhettem vissza. Kb. 14-15 évesen kezdtem érezni, hogy baj van, nem éreztem jól magam velük, 18 éves koromtól kezdtem kerülni őket és nem szóba állni velük, de csak nagyjából a húszas éveim közepén, már diplomás, felnőtt emberként tudtam megfogalmazni szavakban is, hogy ez a baj: a kölcsönösség hiánya, és még most sem tudok erre igazi megoldást. Ezt okozza, ha valaki gyermekként nem tegezhet vissza bizonyos felnőtteket.
Amúgy még ha így meg is tanul magázódni a gyerek, akkor is nehéz lesz később eldönteni, hogy kivel hogyan... Örök dilemma még a felnőttek nagy többségének is, hogy bizonyos helyzetekben tegeződjenek vagy magázódjanak. Sok egyéni különbség is van ebben az emberek között, mindenkinek más a természetes. Emberről emberre, közösségről közösségre változik, és nehéz eligazodni, könnyű tévedni. Persze vannak szabályok, amik segítenek néha, de ezek sem adnak megoldást minden helyzetre.
Ezért aki csak tegezni tanítja a gyerekét, a lehető legegyszerűbb a problémát, és megkíméli a gyereket a későbbi bonyodalmaktól, nehezebben eldönthető helyzetektől, tévedésektől, dilemmáktól. Ez persze ahhoz vezet, hogy előbb-utóbb mindenki tegeződik, de talán ennek a közvetlen megszólításnak a terjedése közelebb hozza majd egymáshoz az embereket, ezért én is ezt látom az egyetlen helyes útnak, akkor is, ha ma még szokatlan. 50 év múlva már nem lesz magázás.
Én egyébként tudok tegeződni is, magázódni is, bár szívesebben tegeződöm, de elfogadom a magázódást is, viszont nem várom el senkitől, hogy magázzon és nem is értem, hogy milyen ember várja el ezt másoktól. (Aki szívesebben magázódik, mint tegeződik, az egyértelműen sznob.) Csak azt nem tudom még mindig eldönteni, hogy ha nálam idősebb ember tegez, akkor visszategezhetem-e. Az utóbbi néhány évben, a 30-as éveim második felében a 40-es korosztályt már egyre bátrabban tegezem vissza, de 50-től felfelé még mindig kicsit zavarban vagyok. Kivéve, ha egyértelmű, hogy szabad, mert pl. mondta az illető, hogy tegezzem, vagy ha a társaságban mindenki tegeződik, vagy nálam fiatalabbak is tegezik az illetőt, mert ilyenkor akár még a 100 évest is szívesen tegezem, de ha nem teljesen egyértelmű, akkor már 10-15 év korkülönbség is zavarba hoz, hogy visszategezhetem-e. És ezt egyértelműen az okozta, hogy gyerekkoromban nem volt szabad az idősebbeket visszategezni, és most, felnőttként sem mindig tudom, hogy szabad-e. És szerintem nem én vagyok az egyetlen, aki ezzel küzd. Ezért lenne könnyebb, ha csak tegezés lenne, és ennek az a módja, hogy csak tegezni tanítják a szülők a gyerekeket.
És nagyon szívesen venném, ha valaki válaszolna erre a 2 kérdésemre:
1. Hogyan (és milyen irányban: tegezés vagy magázás irányában) tehetném kölcsönössé a viszonyt olyan emberekkel, akiket gyerekkoromban nem tegezhettem vissza, és ezért kb. 18 éves koromtól nem állok velük szóba?
2. Ha egy nálam 10-15 évvel idősebb (vagy még ennél is idősebb) személy spontán tegez, és nem mondja, hogy visszategezhetem-e, akkor hogyan lehet egyértelműen eldönteni, hogy szabad-e visszategezni?
1. A tapasztalataim szerint sehogy. A szülők barátai pl ha nem ajánlották fel maguktól, akkor te nem tudsz mit tenni. Nekem legkésőbb a diplomaosztó után még Anyám barátnői is felajánlották a tegeződést, Apám haverjai meg már középiskolás koromban. Nekem is vannak ilyen emberek az életemben akik nem engedik, pl az Anyósom-Apósom. Ők elvárják hogy “Jó napot kívánok-Csókolom” legyen a megszólításuk. Az okot is tudom már, megfejtettük: rossz ezt kimondani, de tanulásban és gondolkodásban se a legerősebbek (Após nem tudta elvégezni a középiskolát, Anyós a mai napig nagyon nagy butaságokat hisz a legtöbb témában, nyelveket nem beszélnek és nem is akarnak) így mivel valamilyen szinten irigyek rám, ezzel akarnak felém kerekedni, hogy ennyi idősen is magázzam őket! Másokkal is ezt csinálják, úgy esett le. A náluk butábbnak gondolt embereknek azonnal tegezést ajánlanak fel. Szerintem sok emberben benne van ez, hogy így akar tiszteletet kisajtolni.
2: ez a legszemetebb helyzet. Ilyenkor én simán visszategezem. Pl volt hogy a rendőr is simán tegezett igazoltatáskor, visszategeztem hát én is, aztán nem tetszett neki, de átváltott magázódásra. Mondtam neki, értem én hogy rendőr, de a csendőr pertut ne alkalmazzuk inkább. Szerintem ilyen embereket vissza kell tegezni! Mondjuk múlt héten voltam ilyen helyzetben amit én se tudtam hova tenni. Orvosnál voltam és a 30 éve Magyarországon élő, magyarul beszélő kb 55 éves orvos amikor meglátta a nevemet akkor nagyon megörült nekem és elkezdett tegezni. “Foglalj helyet barátom”. Külföldi származású, de magyar vagyok, itt születtem, soha nem voltam Apám hazájában. Az orvos szerintem emiatt kezdte el a tegezést, mert örült a földijének úgymond. Ő törve beszélte a magyart és gondolom jobban odavágyik. Ebben az esetben baráti volt a légkör, de azért én nem tegeztem vissza! Nem adta a helyzet. Ezt szerintem érzi az ember hogy lenézésből, felsőbbrendűségből vagy barátian csinálja az ember. Kórházban voltam még 10 éve, ott az idősebbek mind letegeztek de én lazán “Figyeljen Józsibácsiztam“ őket és jó volt az úgy, pedig Tóth Andrásnak mutatkozott be és mások Tóth Úrnak hívták mert valami volt vállalati főmufti volt.
24 éves leszek, tehát még pont a "magázódni kell" korszakban nőttem fel, aztán jött a "mindenkit tegezzünk" korszak. Nyelvész és fordító is vagyok egyben, és úgy látom, hogy egy társadalom teljesen jól tud működni tegezve is. Ahogy egy 71 éves ismerősöm mondta: "Tegezve is meg lehet adni a tiszteletet a másiknak ugyanúgy, ahogy magázva is lehetsz bunkó."
Én a kommunikáció egyszerűségében hiszek, és bár magázok minden idős embert természetesen és orvost/mérnököt/nálam idősebb idegent, szilárdan hiszek abban, hogy ez egy társadalmi hülyeség. Más nyelvek mellett sévdül is C1 szinten beszélek, náluk például a '80-as éveben eltörölték a magázódást, mindenki mindenkit tegez, és láss csodát: a társadalmuk tökéletesen működik.
Tegezve mindent könnyebb; megszűnik a feszült légkör, lazább, barátibb lesz (FONTOS: a légkör, nem a viszony!), így könnyebben, oldottabban beszél az ember, nem érzi az (amúgy egyébként teljesen felesleges, mesterségesen ránk erőltetett) szociális nyomást. Sokkal inkább a testtartásban, hangsúlyban és szóhasználatban (szleng vs. rendes beszéd;esetleges káromkodás vagy annak nemléte) mutatkozik meg a tisztelet igazán, mint egy erőltetett, már ódivatú megszólítási módban. Természetesen újra mondom, mindenkit magázok, akiket kell, de én nem szeretném, hogy ha 50-60+ leszek, magázzanak.Felesleges feszültséget gerjeszt. Vesd össze: "Elnézését kérem, lenne szíves megmondani, hogy jutok el..." vs. "Szia, ne haragudj, hogyan jutok el...". Ugyanaz ki van fejezve (köszönés/figyelemfelhívás/megszólítás; bocsánatkérés; majd szándékunk bemutatása), és mégis mennyivel egyszerűbb, sokkal kevésbé stresszes.
Miért érzed rettenetesnek? Miért gondolod hogy a tosztelet az ha magaznak? Miért várod el egy idegen gyerektől, aki nem ismer, akár még fél is tőled, hogy tiszteljen téged? Rendgeteg kérdés...
A tegezés oldja a távolságot, segít a szorongás oldásában. Másrészt magázva is el tud küldeni a gyerek a pitsába... :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!