Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Ha a "ló", a "tó" és a "hó"...

Ha a "ló", a "tó" és a "hó" teljesen hasonló formájú főnevek, a tárgyesetük miért "lovat", "tavat" és "havat"?

Figyelt kérdés
Ugyanígy nem logikus, hogy miért más a fosztó képzős alakja az ízes szónak attól függően, milyen kontextusban használják? Íztelen étel, ízetlen tréfa.

2019. júl. 21. 15:30
 1/4 anonim ***** válasza:
71%

Mert a lót, tót és hót elég hülyén hangzana.

Az íztelen mellesleg az ízletes ellentéte, nem az ízesé.

2019. júl. 21. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

A "ló" stb végü szavak eredetileg "lov" alakban fordultak elö, csak a "v" kikopott belöle az idök során. De van olyan is, ami elvileg szoíntén ilyen végü, de ennek ellenére nem így van a tárgyesete. Ez azért van, hogy nem minden ilyen formájú szónak volt az eredeti alakja "v"-re végzödö, ezek maradtak a rövidebb formában.

Pl.

tó - tavat, de altató - altatót

ló - lovat, de vasaló - vasalót

2019. júl. 21. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Nagyjából arról van szó, amit a 2-es ír, csak egy kicsivel azért bonyolultabb a dolog. A v (/v/, zöngés labiodentális frikatíva) eredetileg nem tartozott a magyar nyelv hangkészletéhez, hanem bizonyos hangkörnyezetekben a labioveláris approximáns (/w/) helyét vette át. Namármost a w egy trükkös hang, az átlahközönséges mássalhangzóknál közelebb áll a magánhangzókhoz, mindenekelőtt az /u/-hoz, így számos nyelvben mássalhangzós környezetben u-val váltakozik, magánhangzók mellett pedig inkább mássalhangzóként viselkedik. Az ún. v-s tövek esetében a következő történt: a ragozott alakokban a w két magánhangzó közé került, ezért mássalhangzós jellegét megőrizte, és később felváltotta a v. Az alanyesetű alakok esetében a w a hangkörnyezet jellegéből adódóan magánhangzó-szerűbb viselkedést vett fel, és a szóvégi magánhangzóval diftongust képzett (vö. pl. az ún. északkeleti nyelvjáráscsoport záródó diftongusaival: lou). Utóbb ez a záróhang egyes dialektusokban dediftongizálódótt, tehát visszaegyszerűsödött immáron hosszú egyeshangzóvá (hogy az eredeti időtartamát is megőrizze).

Végső soron tehát nagyjából így alakult a szóalak hangzása: low>lou>ló, míg a ragozott alakok esetében: lowat>lovat.

2019. júl. 21. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Utolsó: Hát, ez elég kimerítő válasz volt, mitagadás. :) Azóta próbálom emészteni, mérsékelt sikerrel. A névelőket már értem a magyarázatodban, a többit elemzem, a "dediftongizálódott", a "labiodentális frikatíva", és a "labioveláris approximáns" kifejezések szótárazását meghagyom a végére, hogy egyszerre álljon össze a puzzle, ezzel katartikus megvilágosodást okozva a tudatomban. :)
2019. júl. 23. 13:23

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!