Az eszik, iszik miért nem álikes ige?
Szeretek szépen beszélni, meg picit a saját nyelvjárásomat elvetni a beszédemben, ezért elkezdtem odafigyelni az ikezésre, de azért sznobnak sem akarok látszani.
Így merült fel bennem az, hogy már mégis mitől valódi ikes ige az eszik, iszik?
Ismerem az ikes igék történetét, tudom hogy eredetileg visszaható igék kifejezése végett léteztek, és pont ezen logika mentén érthetetlen számomra pár ige. Az -ozik -özik (pl. gondolkozik, öltözik) -ázik stb. végűek egyértelműen visszaható tartalmat foglalnak magukban, így ezeket ikesként is kezelem. A tárggyal való cselekvéseket nem (pl. gépezik, gitározik) mert egyszerűen bután hangzik a fülemnek az hogy "cigizem".
A fülemre hallgatok, és nem tudom befogadni, hogy "eszem egy kicsit"-et mondjak "eszek" helyett, mert itt abszolúte nem látom értelmét az ikességnek.
Szerintetek?
Minden nyelv, így a magyar is, idővel változik. Az ikes ragozás átalakulása egy most folyamatban lévő változás, hasonlóan, mint ahogy az ikes/iktelen ragozási paradigmák mára már átalalkultak és megszilárdultak: a korábban ikes ragozásban -l volt az E/2 rag (eszel, lakol), nemikesben pedig -sz (nézesz, dobsz). Ebből mára az lett, hogy ikességtől függetlenül, pusztán hangtani alapon választunk ragot: s/sz/z/dz után -l a rag, minden más után -sz: eszel, laksz, nézel, dobsz.
Ez ellen ma már senki nem emeli fel a szavát, ez a természetes.
El kell fogadni, hogy egyre több beszélő számára meg ma már az a természetes, hogy az ikes ragozás csupán E/3-ra korlátozódik, mert E/1-ben is inkább a határozott/határozatlan (más néven tárgyas/tárgyatlan) ragozási mintát követik: nézek/eszek valamit, nézem/eszem azt. Lássuk be: ez egy logikus, a magyar nyelv rendszerébe teljes mértékben illeszkedő lépés.
Sőt, valójában a határozott/határozatlan ragozási rendszer teljesen stabil, szinte kivétel nélkül minden szám/személyben külön ragunk van, minden időben és módban: eszel-eszed, ettél-etted, ennél-ennéd, egyél-egyed, ehetsz-eheted, stb.
Ez a megkülönböztetés hiányzott az ikes ragozás jelen idő, kijelentő mód E/1-ben (eszem valamit/azt), így nem csoda, hogy idővel elkezdett ez a rendhagyóság eltűnni és itt is a határozott/határozatlan megkülönböztetés megnyilvánulni.
Ez egy sokkal erősebb vezérfonala a magyar ragozási rendszernek, mint az, hogy egy szó visszaható jelentésű-e vagy sem, így ebből a most kialakuló rendszerből a "gondolkozom" alak kilóg, hiszen tárgyatlan ige, így nem lehetne tárgyasan (határozottan) ragozni, márpedig az -m rag arra utal… Így tehát: gondolkozok, eszek, futok.
Az ikes ragozás évszázadok óta sorvad, és pár évtizeden belül szinte biztos, hogy a fenti séma lesz mindenki számára a természetes.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!