Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Más nyelvekben miért van a...

Más nyelvekben miért van a tárgyaknak is neme?

Figyelt kérdés
Magyarban nincs de a többi be van, miért?

2017. nov. 28. 08:46
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

"Magyarban nincs de a többi be van"


Ez nem igaz. Csak bizonyos nyelvekben van. Szerinted az angolban van? Na ugye.

Egyébként azért, mert így alakult. Lehet, hogy hülyén hangzik, de ez van. A nyelveket nem íróasztalnál találták ki, hanem szervesen alakultak ki, még az írásbeliség megjelenése előtt.

2017. nov. 28. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
54%

Magyarban is szerettek volna csinálni a nyelvújításkor.

"Őné" lett volna pl.

Hogy miért létezik?

CSAK!

2017. nov. 28. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Bubuka508 ***** válasza:
Ahol van, ott is más a természetes nem és más a nyelvtani nem, a kettőnek semmi köze egymáshoz. Pl. németben a gyerek das Kind, valójában a gyerek nem semleges nemű.
2017. nov. 28. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Mansour ***** válasza:
100%

Ez egy nagyon ősi maradvány ezekben a nyelvekben, abból az időből, amikor még egy mágikus világszemlélet alapján nemek szerint osztották fel a világ dolgait. Aztán ez a világszemlélet megváltozott, de a nyelvek nem mindig mindenben követik a kulturális változásokat. A nemek maradtak, de már csak nyelvtani funkciójuk volt, illetve általában annyi értelem-megkülönböztető szerepük maradt, hogy az élőlényeknél a hím- és nőnemet jelzik. Ezután a nyelvbe bekerülő új szavakat már hangtani és nyelvtani szabályok szerint illesztették be a nemek rendszerébe, és ezzel még jobban (gyakorlatilag már véglegesen) elszakadtak az eredeti koncepciótól.

Néhány nyelvből, pl. az angolból teljesen eltűntek a nemek (a főneveknél), de ez elsősorban mélyreható hangtani változások következtében történt. Amelyik nyelvben nem voltak ilyen nagy változások, abban maradtak a nemek.

2017. nov. 28. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Valójában az ismert nyelvek több, mint felében nincsenek nemek.

[link]

2017. nov. 28. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Ez kb. olyan, hogy a magyarban miért van tárgyas/tárgyatlan ragozás (pl. látom/látok), a többiben miért nincs? Ahogy már mások is írták: csak. Így alakult.


Ami a szavak "nemét" illeti, az tulajdonképpen csak egy szerencsétlen, nyelvészeti megnevezés. Sokkal könnyebb lenne elfogadni a létezésüket, ha pl. 1-es, 2-es, 3-as, vagy A/B/C kategóriának neveznék őket...


Sok esetben hangzás vagy valamilyen más jellemző alapján sorolódtak be a szavak az egyes kategóriákba. A spanyol pédául a gyümölcsfákat következetesen hímneműnek, a gyümölcsüket meg nőneműnek tartja, pl.

- el manzano (almafa), la manzana (alma)

- el pero (szilvafa), la pera (szilva)

2017. nov. 28. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Alex Fly ***** válasza:
100%
Talán mert a nyelvet természetesen használták, a gyakorlatban alakították ki, mielőtt még a nyelvtan -mint tudomány- létezett volna és egyáltalán bárkinek is eszébe jutott volna a nyelvtani nemek fogalma.
2017. nov. 28. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. "Magyarban nincs de a többibe van" állításom nem volt pontos.
2017. nov. 28. 16:26
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Magyarban nincs, rokon nyelvekben nincs, török nyelvekben nincs, kínaiban nincs. Angolból nagyjából kikopott, de néha találkozhatsz vele. Ezt a két utóbbi nyelvet ajánlom figyelmedbe.


Vannak nyelvek, ahol van, van, ahol nincs. Az indoeurópai nyelvben volt, onnan örökölték az utódnyelvek. Egy ősi osztályozó rendszer maradványai. Bantu nyelvekben mint például a szuahéli még több is van, ragozási osztályokként működnek.

2017. nov. 28. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!