Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Lehetséges, hogy az Európai...

Lehetséges, hogy az Európai Unió valamikor, valahogyan, valamiért bevezesse az eszperantót mint közös európai nyelvet?

Figyelt kérdés
Ha igen, annak milyen hatása lehetne az eszperantó jövőjére nézve?

2017. okt. 25. 08:36
 1/7 anonim ***** válasza:
38%
Erre semmi esély és semmi értelme, mert nemzetközi nyelvként az angol már "müködik", mivel eleve majdnem mindenhol beszélik (kivéve MO-)
2017. okt. 25. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
54%
Az emberek fele nem is hallott erről a nyelvről úgyhogy biztos nem
2017. okt. 25. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
76%
Szinte lehetetlen. Az angol már eltulajdonította magának ezt a címet, mivel nagyon sok anyanyelvi beszélője van, nagyon sokan tanulják második nyelvként és mert a logikája és összetétele is lehetővé teszi hogy világnyelvként működhessen. Ráadásul a germán nyelvekhez tartozik, ugyanakkor nagyon sok latin eredetű szavakkal is büszkélkedhet. (Ami szintén kedvez ennek a két fent említett nyelvcsalád beszélőinek, amiknek szintén nagyon sok beszélője akad.)
2017. okt. 25. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
58%

Az EU sosem fog eljutni odáig. Az angolt majd legfeljebb arabra fogják lecserélni, már ha lesz EU 50 év múlva.


Egy ilyen lépés nagy hatással lenne az eszperantóra, illetve a mögötte álló közösségre. Sok olyan ember tanulná, aki nem ismeri a nyelv kultúráját, ezzel a nyelv megszűnne a jelenlegi közösségének a nyelvének lenni, mindenki elsősorban az adott nemzetközi szervezet nyelveként azonosítaná. Maga a nyelv gyarapodna egy csomó hivatali kifejezéssel, ebben a minőségében veszítene az aktív szemléletéből is.


A mageszperantisták a kultúrát igyekeznének elterjeszteni, de mivel kevesen vannak, ez kérdéses. Létrejöhetnek más eszperantó nyelvi csoportok, más kultúrával, amik nem tudnak az eddigiekről.

2017. okt. 25. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Az angol logikája és összetétele ne alkalmasítja a tökéletes idegen nyelv szerepére, mint ahogy vélhetően egyetlen természetes nyelvet sem.

Továbbá az angol nem világnyelv, hanem ún. világnyelvpótlék.A világnyelv , vagy a Világnyelv:az én szóhasználatomban olyan nyelv, amely azon túl, hogy nemzetközileg használják,minden szempontból alkalmas arra, hogy, költőien fogalmazva, az emberiség nyelve legyen.Ennek két feltétele: a könnyen megtanulhatóság és a függetlenség, ez utóbbi azt jelenti:nem tölt be anya-és államnyelvi szerepet.

Ilyen nyelv jelen pillanatban nincs.Az eszperantó áll hozzá a legközelebb, de a nemzetközi ismertsége valóban túl gyönge ahhoz, hogy a Világnyelvnek nevezhessük.

Hogy mi lesz a jövője, azt szerintem nehéz volna még megjósolni.Nem vagyok fanatikus eszperantista, de hadd idézzek valakit:ki hitte volna 2000 éve, hogy a kereszténység lesz a világ legelterjedtebb vallása?Ha azt mondjuk, kevés az eszperantista, lehet erre válaszolni:az apostolok 12-en voltak , ma több milliárdan vannak a keresztények.


Az angol épp olyan nemzeti nyelv, mint sok másik, de a világ jelenleg olyan helyzetben van, hogy kénytelen Világnyelv helyett használni.( Az ilyen nyelv(ek)et hívom világnyelvpótlékoknak.)Jelenleg.Korábban hittem az angol nyelvi diktatúra majdani összeomlásában, ma már csak azt valószínűsítem, hogy legfeljebb mérséklődni fog.Kulcsfontosságú lenne az afrikai és ázsiai volt gyarmati országok angolmentesítése.

De, az eredményesség lehetőségétől függetlenül, lehet és kell a túlangol ellen tenni.

Az eszperantó mint közös európai nyelv-ennek talán van realitása.És elősegíthetné a nyelv nagyobb mértékű elterjedését-ugyanakkor félő, hogy a nem európaiak az Európa-centrikusságot látnák benne és emiatt tiltakoznának ellene.

Aki szerint az angol logikája és összetétele lehetővé teszi, hogy "világnyelvként működhessen, attól meg kell kérdezni:az eszperantóé vajon nem teszi még inkább lehetővé?

A the-t vagy az eszperantó la-t könnyebb-e kiejteni?

Az angolban vannak, az eszperantóban nincsenek pl. rendhagyó igék.

Stb.Hogy lehet, hogy az angol alkalmas , az eszperantó nem?Nagyon fontos kérdés.

2017. okt. 26. 08:34
 6/7 anonim ***** válasza:
Az angol mögött ott áll az egykori gyarmatbirodalom, és az Amerikai Egyesült Államok is nagyhatalom. Hatalom nélkül, a kultúra ismertetése nélkül, szórakoztatás nélkül lehetetlen versenyezni. Ha te már beszéled a világnyelvet, miért akarnád lecserélni egy másikra?
2017. okt. 26. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
38%

A feltett kérdésedre a válasz az, hogy "igen, lehetséges" - de ez nem jelenti azt, hogy ez feltétlenül meg is fog valósulni, legalábbis a közeljövőben.


A többi hozzászóló válaszaiból látszik, hogy egyáltalán nem ismerik sem az eszperantót magát, sem a "világnyelv" problémáját. Mély naivitás azt hinni, hogy az angol jelenlegi domináns szerepe spontán alakult ki, vagy az angol szépsége vagy könnyűsége okán. A nyelvhasználat húsbavágó, véresen komoly gazdasági kérdés, az USA meg Nagy-Britannia milliárdokat áldoz rá a nyelvük minden áron történő (akár erőszakos) terjesztésére.


Nyelvileg az eszperantó teljesen alkalmas, hiszen az esetleg hiányzó szakmai szófordulatokaz ugyanúgy meg lehetne oldani, mint ahogyan a magyar nyelvben meg kellett oldani az EU-csatlakozáskor. A kérdés a tagállamok illetve kisebb nemzetek öntudatán múlik, hogy mikor veszik észre, hogy a jelenlegi angol-dominancia elfojtja kisnyelveket, és a polgáraikat most is másodrendű polgárokká teszi. (Lásd a komolyabb állásoknál a "native" angoltudás megkövetelését...)


Az elméleti dilemma inkább ott van, hogy ha csupán az Európai Unió tenné magáévá az eszperantó eszméjét és a nyelvet, az EU-n kívüli országok vajon hogyan tekintenének az eszperantóra? Vajon akkor is országsemlegesnek tekintenék, vagy azt mondanák, hogy ez egy adott országnak, az EU-nak a nyelve, és innen már nem is semleges? - Nehéz megértetni, hogy nem az "országsemlegesség" a fontos, hanem a népsemlegesség, vagyis hogy az eszperantó azért ad egyenjogúságot, mert nem sajátítja ki azt egyik nép, egyik nemzet sem, nem tartozik egyik nép privilégiumához sem.


De ez a kérdés még sajnos messze van, egyelőre ott tartunk, hogy az USA-nak és az angol anyanyelvű országoknak érdeke a nyelvi öntudat és ezzel az eszperantó elfojtása, és mindent el is követnek ez ügyben... :-(

2017. nov. 7. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!