A "Mama" és "Papa" szavak az őskorból származhatnak?
Sokféle anyanyelvű ember hívja így a szüleit érzelmes pillanatokban. Angol nyelvben is jellemző volt, bár inkább a múlt században.
Kínaiul is "mama" az anya, arabul "abu" az apa, ami a mi "apu" szavunkra emlékeztet.
Lehetséges, hogy ezek a szavak még onnan származnak, amikor kialakultak az emberek?
Igen, ezek a szavak mindenképpen az emberiség legősibb szavai közé tartoznak.
Ha volt olyan, hogy ősnyelv, amiből az összes többi későbbi nyelv és nyelvcsalád kifejlődött, akkor ezek a szavak az ősnyelv szókincséhez tartoztak.
Egyes nyelvészek vitatják, hogy lett volna egy ilyen közös ősnyelv, más nyelvészek viszont úgy tartják (pontosan ezen közös szavak alapján), hogy egy ilyen nyelvnek kellett léteznie.
De akár volt ilyen ősnyelv, akár nem, abban minden nyelvész egyetért, hogy ezek a szavak minden nyelvben az úgynevezett alapszókincshez tartoznak, mely mindig az adott nyelv legősibb rétegét is jelentik egyúttal.
Tehát a válasz az, hogy ezek mindenképpen a legősibb szavak közé tartoznak. A vitatott kérdés viszont az, hogy ezek mennyire rokon szavak egymással, és mennyire csak véletlenszerű egybeesés a hasonlóságuk a különböző nyelvekben.
Az előző inkább szociolingvisztikai megközelítésre tért ki, de ha pszicholingvisztikailag is megnézzük, gondolj csak bele, kedves kérdező: átlagban 10-15 hónaposan kezdenek a babák gügyögni, még kialakulatlan a finommotorikájuk, nehezen artikulálnak, ezért a nazális hangok (orrhangok) a könnyebben kiejthetők közé tartoznak számukra (m,n), ilyen evéskor a nyamnyogás is.
A magánhangzók közül számos nyelvben az a,á-szerűek gyakoriak, pici korban is a kényelmesebben kiejthető magánhangzók közé tartoznak - az üvöltés még felnőttkorban is a leggyakrabban"á"-szerű, a legtöbb fajta anyanyelvű felnőttnél, és ösztönösen a babasírásra is általában ez jellemző.
Első vagyok. Igaza van az utánam szólónak is.
Azok a nyelvészek, akik elutasítják az egykori ősnyelv gondolatát, pontosan azzal érvelnek, hogy ezek a hangsorok szinte magától értetődő természetességgel születnek meg, ahogy azt a másik válaszoló részletesebben kifejtette.
Görög eredetű ókori szó. (mint ahogy a legtöbb olyan szó ami a Föld számos országában hasonló)
Persze az őskorból is származhat, csak arra nincsenek bizonyítékok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!