"A strukturalizmus atyjának őt tekintik. A hagyományos történeti (diakron) kutatásokkal szemben ő kezdeményezte a szinkron kutatásokat. A nyelv számára nem egymástól elszigetelt mozzanatok összessége, hanem egy sajátos jelrendszer. A tudomány tárgya ez az önálló nyelvi rendszer (langue) és nem a konkrét és történetileg változó beszéd (parole). Egy hasonlattal élve a langue olyan, mint a sakkjátszma szabályrendszere, a parole pedig mint az egymást követő lépések egy-egy sakkjátszmában. E szabályrendszerben [ti. a szövegorientált hermeneutikai megközelítésben] a viszonyok hálózatát, struktúráját kell tanulmányozni, s mivel a jelek rendszere objektív, ezért minden személyes mozzanat tudatos kiküszöbölése biztosítja a tudományos igényt. Saussure nyelvészeti felismerései gyorsan tért hódítottak majdnem minden humán tudományban és hamarosan a Biblia értelmezésében is."
Az megint más kérdés, hogy ebben a megfogalmazásban k i b a szottul félrevezető a hasonlat, mert totál felesleges a különálló sakklépésekre hivatkozni, mert így azt a látszatot kelti, mintha a parole-nak lenne bármi köze a diszkrét elemekhez, lépésekhez. Ha a parole-t magával egy konkrét sakkjátszmával azonosítod, jobban érthető talán.
Egyszerűbben:
A langue a kollektív beszélői közösség fejében létező absztrakt(!) szabályrendszer, a parle pedig ennek egy partikuláris megvalósulása valamilyen formában, legyen az beszéd, jelelés, írás, akármilyen nyelvi tudást igénylő megnyilatkozás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!