Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Német? Oder esetén egyesszám...

Német? Oder esetén egyesszám vagy többesszám?

Figyelt kérdés

A kérdés az idei középszintű érettségire vonatkozik:

[link]


A 18-as eset érdekelne. Én úgy tudtam, hogy ha oder van az alanyok között, akkor egyesszámban ragozzuk az állítmányt. Viszont több nem hivatalos megoldókulcsban is ezt olvastam. Volt olyan is ahol "gehört" szerepelt.


Tudom, hogy holnap kijön a hivatalos megoldókulcs, de nem bírok várni.:D Előre is köszönöm! :)



2015. máj. 8. 22:32
 1/5 A kérdező kommentje:
A hivatalos megoldókulcs szerint "gehören".. Kár!
2015. máj. 9. 09:06
 2/5 anonim ***** válasza:

Nem igazán értem a kérdést, szerintem te keversz valamit. Hogy jön ide az "oder"?


"A kutató szerint a testmagasságot különböző dolgok határozzák meg. Ehhez tartozik az egészséges étel, tiszta ivóvíz, jó egészségügyi ellátás."


Mint látod, lefordítva valóban egyes számban írom (tartozik), de a magyarban ez nem ritka (számnevek után is egyes számot írunk, 10 alma vs. zehn Äpfel), viszont a német úgy gondolkodik, hogy többes számba kell tenni a "tartozik" igét, mivel több dolgot sorol fel utána. Dazu gehören - és a felsorolt három dologra vonatkozik a "gehören" többes száma. Kb. "ehhez tartoznak a következő dolgok:".

2015. máj. 9. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm, ezek szerint rosszul tudtam.


Csak valamiért úgy rögzült bennem, hogy az oder esetén az alanyok egymást kizárják, és hogy emiatt kellene egyes számban ragozni az állítmányt, (de rosszul tudtam). De most így belegondolva az egészséges étel valóban nem zárja ki a tiszta ivóvizet.

2015. máj. 9. 20:52
 4/5 anonim ***** válasza:
Nem rossz az, amit írsz, csak azt értsd meg, hogy ez a kettő dolog nincs is benne az "oder" hatókörében. "Ehhez tartoznak: egészséges étel, tiszta ivóvíz, VAGY..." és innentől kezdődik, hogy mi jön az oder után. De már előtte is két dolog volt felsorolva, ami kiváltja a többes számot.
2015. máj. 10. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Rendben, így már teljesen világos, köszönöm még egyszer! :)
2015. máj. 10. 16:49

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!