Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A héberül tudok lenne egy-pár...

A héberül tudok lenne egy-pár kérdésem? (többi lent)

Figyelt kérdés

A héberben a dialektusok (askenázi,szefárd,mizrahi,jemeni,szamaritánus) között mi a különbség?

És a betűket hol hogy kell ejteni?


Válaszokat előre is köszönöm.



2015. márc. 14. 14:18
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:

Elfelejtettem még:


Hogy kell számolni?

2015. márc. 14. 14:19
 2/14 anonim ***** válasza:

1. A kiejtesek masok. Vakahogy ugy, mint a szegedi tajszolas. Pld

viág = olám (szfaradi- izraeli) = ajlom (askenaz).

Ma Izraelben a donto tobbseg a szfaradi kiejtest hasznalja. (a par ezer szelsoseges vallasos askenazi kivetelevel, de ok is csak imahoz hasznaljak az askenaz kiejtest).

2. A heberben tkp szotagok szerint olvasnak-irnak. Egy szotag (altalaban) egy massalhangzobol es egy maganhangzobol all. A magamhangzot a massalhangzo ala irjak. Pld

כָּל עוֹד בַּלֵּבָב פְּנִימָה

נֶפֶשׁ יְהוּדִי הוֹמִיָּה

וּלְפַאֲתֵי מִזְרָח קָדִימָה

עַין לְצִיוֹן צוֹפִיָּה


Vannak azonban olyan massalhangzok (az alef es az ajin), ami nema, es esetleg a maganhangzo kiejteset modositjak.


Ez persze, NAGYON vazlatos leiras.

2015. márc. 15. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:

Szamolni ugyanugy kell, mint magyarul.


Viszont a betuknek vannak szamertekeik is, de ezeket csak a kavvala hasznalja. Pld a ferfi איש 1-el kevesebbet er mint a no (אישה)

2015. márc. 15. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:

askenáz és szefárd kiejtés közt tapasztalatom szerint a nagy különbség a táv, a szefárd t-nek, az askenáz sz-nek ejti. A magánhangzók összevissza vannak nekem egyenlőre az askenázban (még most tanulom csak ezt, eddig szefárdul olvastam), de abban rejlik a többi. Távon kívül egyébként az összes betűt mindkettőben (ájin, hé, álef kivételével persze) úgy ejted, ami a nevének kezdőbetűje, tehát pl a nun n, a zájin z. Jodnál figyelni kell, hogy j vagy i.


A hogyan kell számolni kérdés arra vonatkozott, hogy hogy mondod, hogy 1,2,3,4, vagy arra, hogy melyik betűnek mi a számértéke, vagy mire gondolsz?

2015. márc. 15. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
A számolásra gondolok. Mert olvastam h a nőknek és a férfiaknak is más hogy kell.
2015. márc. 15. 19:55
 6/14 A kérdező kommentje:

Amúgy a jemeni (vagy jemenita) héberben is vannak eltérések.

Pl. Tudtomma csak a jemeni héberben köszönek vissza azaz "Va'alichem Hashalom"-al.

A táv-ot a jemeniben th-nek ejtik. A th egyenlő az angolban lévő "th"-vel.

A dáres nélküli gimelt viszont halk h-nak ejtik.

Mint pl. Az izraeli héberben gamal (jelentése:teve) a jemeniben viszont hamal (halk h-val).

Viszont a szamaritánus és a mizrahi héberől semmit nem tudok.

2015. márc. 15. 22:20
 7/14 anonim ***** válasza:
Mizrach = kelet. Mizrachi = keleti. A szefardor mondjak - neha - keletinek.
2015. márc. 16. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
Tobbszor beszeltem somroniakkal (szamaritanusok, vannak par ezren), es nem vettem eszre, hogy mas lenne a kiejtesuk, mint a normal izraeli kiejtes. Bar lehet, hogy csak udvariassagbol beszeltek igy.
2015. márc. 16. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
Engem az lep meg, hogy ezt a nyelvet itt ilyen sokan, ilyen jól beszélik.
2015. márc. 16. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

"A számolásra gondolok. Mert olvastam h a nőknek és a férfiaknak is más hogy kell."

A szamoknak van nonemu es himnemu alakja. Pld echád=1 himnemben, áchát=1 nonemben. A foneveknek vannak nemei (a-ra, t-re vegzodo = nonem, a tobbi himnem) es a jelzok (a szamnevek is) illeszkednek a jelzett szo nemehez.

2015. márc. 16. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!