Mi ez a nagy angolmánia mostanság?
Mi ez a nagy angolmánia mostanság? Az elmúlt évtizedekben valamiért nagyon felfokozott érdeklődést kapott az angol nyelv és az angolszász kultúra. Főleg a médiában. Mintha nem is létezne lengyel, francia, orosz, etc ... sőt magyar kutúra/nyelv.
Valaki elmagyarázná nekem, hogy mi ez a fokozott érdeklődés az angolszász kultúra és az angol nyelv iránt? Például: 1. Magyarországon kezd elterjedni a kelta halloween ünnep. (Bár lenne a halloween-re magyar szó.) 30-40 éve nem is lehetett róla hallani. 2. Továbbá én azt kezdem tapasztalni, hogy a Luca napja kezd kikopni a magyar köztudatból vagy már ki is kopott. Lucaszéket ki csinál manapság? Jobban tudnak az emberek tököt faragni, mint lucaszéket készíteni...
Nagyon egyszerű: egyrészt, az angolok a 16. századtól gyarmatosítottak folyamatosan, aminek köszönhetően egy időben a szárazföldi világ egynegyede az ő befolyásuk alatt állt. A nagy dobásuk az USA volt, ami, miután függetlenedett, akadály nélkül kiterjeszthette a hatalmát egy óriási területre. Az II. vh. alatt az USA nagyon erős lett, és a vh. után gyakorlatilag a legerősebb hatalom volt. Utána jött a kétpólusú világ, majd az SZU felbomlásával az USA maradt meg az egyedüli szuperhatalomnak.
Az angol nyelv rohamos elterjedése az USA befolyásán kívül a számítógépek és az internet elterjedésének köszönhető (ami tul. képp. szintén az USA befolyása). Tehát lényegében a végső ok az, hogy az angolok voltak a legsikeresebb gyarmatosítók.
A Luca-székkel meg az a baj, hogy nem valami hatékony a marketingje. Én pl. csak hallottam róla, de soha nem láttam. Se olyan faluról nem tudok, ahol még él ez a hagyomány, pedig mindkét szülőm faluról jött. Ugyanez van a májusfával meg a népviseletekkel. Mi, magyarok nem igazán ragaszkodunk a hagyományainkhoz. De lehet az is, hogy a két világháború, az orosz megszállás, illetve azelőtt a Habsburg befolyás törölte ki a köztudatból. Ne felejtsd el, hogy rajtunk mindenki átgázolt, míg az angolokat 1066 óta nem tudta leigázni senki.
"Sajnos a nyelvek területén még tarkaság van."
Hála az égnek,hogy nemcsak angol nyelv létezik.
"Sajnos a nyelvek területén még tarkaság van."
Miért is kéne a világon MINDENKINEK egy nyelvet beszélnie? Neked pontosan milyen előnyöd származna abból, hogy megértenéd a bantu négereket vagy az ausztrál bennszülötteket? Az átlagember sose épít ki annyi kapcsolatot az életében, ami a világ népességének akár törtrészét megközelítené. Nem világérdek a világnyelv.
"Miért is kéne a világon MINDENKINEK egy nyelvet beszélnie? Neked pontosan milyen előnyöd származna abból, hogy megértenéd a bantu négereket vagy az ausztrál bennszülötteket?"
Áttételesen profitálhatnál belőle. Az lenne a cél, hogy a bantu megértse az angolt (helyesebben egy közös világnyelvet, a továbbiakban az angolt használom e célra). Bantu nyelven jobbára nincs is írott formában szinte semmi, angol nyelven viszont iszonyatos információmennyiség érhető el a neten. Ha a bantu felnéz a netre, nem fogja érteni, ha nem tud angolul, vagy a bantun kívül más nyelven.
Ha viszont a bantu értené a neten elérhető információkat, akkor okosodni tudna, jobban megérthetné a világot, annak működését, így esélyt kapna a mélynyomorból való kitörésre, arra, hogy valami pluszt adjon a világnak, ne csak lógjon a nyakán mint egy kolonc. Lehet hogy ő találná fel a rák ellenszerét, de amíg csak bantu nyelven beszél, addig ez kvázi esélytelen. És a rák ellenszeréből már te is profitálhatnál akár, ha éppen ilyen betegség támadna meg később.
Ilyen egyszerű. De ehhez még sokat kell fejlődnie az emberiségnek, hogy ezt megértse, meg azt is, hogy miért lenne fontos egy közös világnyelv kialakítása és használatba vétele.
Megértem én is, hogy hagyományból ragaszkodunk a múltunk értékeihez. De ez csak számunkra képvisel értéket, szemben hétmilliárd másik emberrel, akik még csak nem is hallottak soha a magyar hagyományokról, és valószínűleg nem is fognak soha életükben.
De nézzük csak azt az egyszerű okot, hogy ha mindenki beszélné a Földön az angolt, akkor számodra nem tízmillió, hanem hét és félmilliárd emberrel lenne lehetőséged kommunikálni. Nem mondom, hogy tízmillió nem elég, bőven sok is. De ha valami információt keresel, akkor erősen lekorlátozódnak a lehetőségeid, mert a szomszéd Mari néni nem biztos hogy tud neked releváns információval szolgálni mondjuk őslénytanból, genetikából vagy részecskefizikából. Sőt, az is elképzelhető, hogy a tízmillió között egyetlen egyet sem találsz, aki képes lenne. Biztosan van, csak éppen nem elérhető, alszik, beteg, külföldön van, vagy mással foglalkozik. Viszont ha mindenki beszélné az angolt, akkor már értelmet kapna a hétmilliárd emberből való válogatás, a tízmillióval szemben.
Barátok köztről Mari nénivel is el lehet társalogni, de igazából sosem ez vitte előre az emberiséget.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!