Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Sok olyan magyar van Erdélyben...

Sok olyan magyar van Erdélyben, aki nem tud románul? És sok román tud magyarul?

Figyelt kérdés

És mi van azzal a románnal, aki pl. Székelyföldre kerül? Megtanul magyarul vagy románul próbálkozik?

Érdekel ez a téma


2010. jan. 2. 17:00
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

A magyarok többsége Erdélyben vagy falun él, vagy olyan városokban, amik közel 100%-ig magyarok (pl. Székelyudvarhely).

Az előbbiek egy mukkot sem tudnak románul (többnyire), csak 1-2 ember a faluban, akik intézik a többiek ügyeit is.

Az utóbbiaknak az iskolában kötelező tárgy a román nyelv, de sokan vannak, akik nem tanulják meg használhatóan.

Ott is igaz, hogy aki állami hivatalt tölt be az tud románul, a többiek nem. Vagy legalábbis nagy részük nem.

Viszonylag kevesen vannak, akik román többségű városokban, falvakban élnek.

Ők beszélnek, vagy szívnak.

Amúgy mi az hogy Székelyföldre KERÜL?

Románok nem költöznek be Székelyföldre. Már elvből sem.

Te beköltöznél egy echte horvát faluba Baranyába?

Amúgy vannak akik megértik a magyart és vannak akik beszélik is, de elvből nem használják.

De persze ez alól is van kivétel, csak elég kevés.

2010. jan. 2. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Rokonaim kint élnek, ők nagyon jól beszélik a románt, és tudtommal még elég sokan tudnak, mert pl egy autókereskedésbe, vagy akárhol máshol nagy előny ha tudsz románul!
2010. jan. 2. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

(Első vagyok)

Természetesen vannak kivételek.

Szép számmal. De az összességet tekintve nem túl nagy arányban.

2010. jan. 2. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
81%
Szerintem tudnak románul. Ismerek sok kolozsvárit, nekik kötelező a suliban, ők nagyon jól tudnak. Voltam Székelyföldön, kis faluban, de ott is tudtak románul, pedig az egy teljesen magyar falu.
2010. jan. 2. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Mert Kolozsvár javarészt román lakta.

Ott nem nagyon boldogulnának el román nyelv nélkül.


Ez érdekes. Én többször is jártam Erdélyben. Kis, echte magyar falvakban és Székelyföldön és mindenhol azt mondták, hogy ők nem tudnak románul, vagy a diákok, hogy tanulják, de magasról tojnak rá, csak ne bukjanak meg belőle.

2010. jan. 2. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Azért elszomorít, hogy Kolozsváron ez a helyzet:

......

Szép város Kolozsvár

Majd ott lakunk a Szamosnál

Jöjj hát, mér haboznál

Angyalkám gyere már

Nincs sorsom, szerencsém

Légy a takaros menyecském

A szőke Szamosnál

Kis fészkünk vár…

Az édes reménység

A havasokon fehérség

A bércek hegyén a zöld fenyőerdő vár

Szép város Kolozsvár

Majd ott lakunk a Szamosnál

Hol minden piros-fehér-zöldben jár

Az édes reménység

A havasokon fehérség

A bércek hegyén a zöld fenyőerdő vár

Szép város Kolozsvár

Majd ott lakunk a Szamosnál

Hol minden piros-fehér-zöldben jár

2010. jan. 2. 18:15
 7/12 anonim válasza:
azert nem ilyen rozs a helyzet azert sokkan vannak kik tudnak magyarul de ha azt veszuk az egesz romaniaba kell a roman,legalabbis anyi hogy ne tudjanak eladni az emberkereskedok.
2010. jan. 2. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim válasza:
wlozo vagyok Kolozsvarrol beszeltem
2010. jan. 2. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Jövöre szeretnék majd egy erdélyi körutat tenni a családdal.
2010. jan. 2. 19:34
 10/12 anonim ***** válasza:

A románok közül főleg idősebbek és az intelligensebbek tudnak magyarul valamennyire, akik elvétve a Székelyföldön vagy a kevertebb lakosságú vidékeken laknak, pl. Szatmár vagy Bihar megyében, tehát akik napi kapcsolatban állnak magyarokkal, például eladók egy üzletben, azok értenek magyarul, de sokan közülük nem szólalnak meg.Azok is tudnak valamennyire akik vegyesházasságból származnak.

A fiatalabbak viszont csak értetlenül néznek a magyar szóra. Nekem Marosvásárhelyről származnak ezek a tapasztalataim.

2010. jan. 3. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!