Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Anglisztikára menjek vagy...

Anglisztikára menjek vagy germanisztikára?

Figyelt kérdés
Mind a két nyelvet szeretem, mindkettőből van középfokú nyelvvizsgám. Jövőre érettségizek, és nem tudom eldönteni melyikből tegyek emelt nyelvvizsgát. Angolt lassan 10 éve tanulok, németet 5 éve. Az angol könnyebben megy, de a nehézségei ellenére is jobban húz a szívem a német felé. Ti melyiket választanátok?
2014. máj. 25. 19:49
 1/8 anonim ***** válasza:

A kérdés, hogy mit akarsz kezdeni magaddal a jövőben. Attól mondjuk erősen függ. :) Fordítani akarsz, vagy nyelvész leszel, vagy egész más területen képzeled el magad? Amúgy végezheted mind a kettőt is párhuzamos képzésben.

Meg függ attól, hogy pl. melyik egyetemben gondolkodsz. Nekem az ELTE germanisztikáról van tapasztalatom, és nem igazán pozitív.

2014. máj. 25. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 webnyelv ***** válasza:
Én foglalkozom mindkét nyelvvel munkám során. A németet választanám, logikusabb, egyértelműbbek a szabályok. Ezért most az angol szerelmesei biztos megköveznek.
2014. máj. 25. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Webnyelv!


Igaz, hogy az angol szerelmese vagyok, de NEM kövezlek meg. :)


Én első idegen nyelvnek az angolt tanultam, majd gimnáziumban vettem fel mellé a németet.


Hiába voltam jó belőle végig, nekem "kínszenvedés" volt a német tanulása angol után.

Eddig sokan mondták azt, hogy a német nyelvtana letisztultabb, logikusabb, stb.


De nekem pl. a névelők és végződések a "halálom" voltak.

Pedig ugye ha azokat nem tudja valaki, akkor alapjaiban bukja a nyelvtant (főnév eseteit pl.).


Mit tanácsolnál, hogy tanulja egy angolos a németet?



Kérdezőnek:


Először inkább a németet sajátítsd el, és minornak felveheted majd mellé az anglisztikát is. Talán olyan sorrendben könnyebb lehet tanulni. Főleg úgy, hogy neked a német áll közelebb a szívedhez leírásod alapján. :)

2014. máj. 25. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Amelyiket jobban szereted, ezt neked kell érezni. Azt azért tudnod kell, hogy ha elmész anglisztikára, ott a nyelvet már nem nagyon fogják tanítani, sokkal inkább a törit, irodalmat, elméletet. Csak azért írom, hogy ne érjen meglepetés, ahogy velem történt. Szóval nagyon gyúrj rá a nyelvre, és inkább csak egyből emeltezz, sőt akár felsőfokúra is elmehetnél, mert az egyetemen már elég jól kell tudnod az angolt. Ezeket én az ELTE-n tapasztaltam, de más sulikról is hasonlókat hallottam. Mindenesetre sok sikert!

Ja, és mellé felveheted a németet minornak, amihez egy középfokú nyelvvizsga szükséges.

2014. máj. 26. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 webnyelv ***** válasza:

3. válaszoló! Örülök, hogy nem kövezel meg. :D

Úgy szép a német, ha már tudod, tehát ha középfok körül vagy már, és átlátod az egészet. Ide eljutni nem mindig könnyű, de megéri a fáradságot. Hogy hogyan tanulja angolos a németet? Ugyanúgy, mint egy nem angolos. :D Igazából nem sok közös van a két nyelvben, eléggé eltérnek egymástól. A főnevek nemére van szabály. A melléknévi végződések is logikusak: A lényeg, hogy a főnév neme kiderüljön vagy a névelőből, vagy a melléknévből, és ha nem alanyeset van és tudjuk a nemét, akkor -en a végződés, leegyszerűsítve.

Angolból azt tapasztaltam, az egyetemen szeretik hülyeségeken szórni a népet. Direkt élvezik az oktatók, hogy még annak se sikerül az alapvizsgája, aki amúgy vágja, nagyon szereti az angol nyelvtant. Ehhez már művészet kell, hogyan utáltassuk meg valakivel a nyelvet. És nyilván olyan dolgokon kötözködnek, ami nevetséges, szubjektív, ők se tudják érthetően elmagyarázni, hogy miért úgy jó, ahogy ők gondolják, de az úgy jó. Legalábbis ahova én jártam katolikus egyetemre, ott ez volt, azóta is messze kerülök mindent, ami katolikus (bár előtte is kerültem). Az esszéírás megint egy agyrém, bár viszonylag logikus, de egyetemen azt se tudják elmagyarázni, sok benne a szubjektív elem.

Németből viszont azt tapasztaltam egyetemen, logikusan kiegészítik a kb. középszintű nyelvismeretet újabb, a korábbiakra épülő szabályokkal.

Az angoltanítás szerintem eleve sok helyen rossz. Régen, ahogy nekem tanították, megtanítottak egy adott dolgot, pár mondatot mondtunk vele, de többet nem jött elő, egyetemen ugyanez volt.

Nyilván egyetemtől is függ, de angolból az alapvizsgára, záróvizsgára készítő tesztek, kurzusok szárazak, unalmasak, pedig nagyon szeretem a nyelvtant, és agyrém, mennyire lehetetlen rá felkészülni normálisan. De nincs mindenhol ilyen direkt kínzásra rámenő vizsga, pl. az ME-n egészen teljesíthető.

De a sentence transformation az borzalmas dolog, legalábbis nagyon megutáltatták velem és elvették tőle a kedvem, és nagyon bénított, hogy mennyire nem tudom.

2014. máj. 28. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Akár a germanisztikát akár az anglisztikát választod, feltétlenül tudnod kell, hogy itt nem a célnyelv didaktizálásáról fognak szólni a tanulmányaid. Tehát nem Hörverstehen/Listening lesz, meg Lückentextekkel való bohóckodás mint az iskolában. Az adott nyelv lexikális készletét fogod tanulni, beleértve a leíró nyelvészetet, a nyelvi szinteket (Phonoligie, Lexikographie, Syntax etc), ezeket fogjátok strukturálisan elemezni, jó alaposan elmélyedve benne, meglehetősen absztrakt módon. Lesz egy adott nyelven oktatott, szintén az adott nyelvhez tartozó irodalomelméleti-irodalomtörténeti-esztétikai-kultúra blokk is, rengeteg Lektürével (műelemzés, műolvasás), ahol az egyes tendenciákat fogjátok szintén elemezni. Mindenképp lesznek nyelvgyakorlatok, jellemzően anyanyelvi lektorokkal, de nem ezen lesz a hangsúly, hanem az nyelvrendszer analitikus jellegén. Ha ez téged nem érdekel, hanem az a célod, hogy a nyelvet tudjad faszányosan és inkább a csevegnél németül vagy angolul, sok érdekes, színes feladattal, akkor felejtsd el a nyelvszakot, bele se kezdj, ez fontos. Kimondottan azok szokták ezt egyáltalán elvégezni, akiknek egyrészt baromi nagy kitartásuk van és tényleg érdekli őket a nyelvészet, mert főleg erről szól. Nálunk kibukott az évfolyam 40%-a elsőév után, sokan csak BA-szinten tudták később befejezni. Hogy x éve tanulsz egy adott nyelvet, semmit nem jelent. Olyanok is adták fel nálunk a szakot, akik anyanyelvűek voltak. Én elvégeztem a régi 5 éves egyetemi rendszerben a németszakot, de ha újrakezdhetném, nem csinálnám még egyszer végig újra.
2014. jún. 14. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Phonologie -
2019. jún. 22. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Meg van

nyelvtöri

2019. jún. 22. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!