Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Van-e annak valóságalapja,...

Van-e annak valóságalapja, hogy a magyar nyelv az egyik legősibb nyelv a világon?

Figyelt kérdés
Lehet hallani különféle elméleteket a magyar nyelv eredetéről. Én személy szerint nem hiszek a finnugor elméletben, ezért kérdezem, hogy lehetséges-e, hogy azoknak van igazuk, akik a magyar nyelvet sokkal régebbinek és fontosabbnak tartják, mint a finnugoristák.

2014. ápr. 6. 13:54
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
29%

A finnugor elméletet alátámasztja a közös alapszókincs megléte, a két nyelv hasonló jellegzetességei (agglutináló jelleg, magánhangzó-harmónia), meg gondolom, történelmi, antropológiai leletek. A tudomány úgy működik, hogy két elmélet közül azt tartjuk elfogadottnak, ami egyszerűbben leírja ugyanazt, és amire több a bizonyíték. Biztos ki lehetne kezdeni a finnugor elméletet (bár én továbbra sem értem, hogy hol, mert a közös alapszókincs egyértelmű bizonyíték), de ez az az elmélet, amire a legtöbb erős bizonyítékunk van.



A másik, amit nagyon jól leírtál, hogy laikusok számára ez az egész nyelvi eredet-kérdés egy politikai hittétel, és nem a tényekre kíváncsiak, hanem vágyálmokat kergetnek.

2014. ápr. 6. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
32%

"A szanszkritban felismerek ma használt szláv szavak rokonságát és szlávban a germánt, ha pedig északi germánt nézek ott már ezek szinte vegyesnek tűnnek. Na ilyen egyszerűen rokona nincs a magyarnak,"



Ez azért lehet, mert valószínűleg a magyarok hamarabb elváltak a finnektől, mint az indeoeurópai népek egymástól. De attól még fellelhető a hasonlóság, csak közvetettebb módokon, ami a nagyobb eltelt idő miatti több változásnak köszönhető: pl. meg kell vizsgálni a szabályos hangmegfeleléseket. Ezek arról tanúskodnak, hogy, bár a szavak ma már nem hasonlítanak egymásra, egy analógia mentén vissza lehet vezetni egymásra a szavakat.

2014. ápr. 6. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim válasza:
68%
Nyilván a finnugor elmélet van a legtöbb bizonyítékkal alátámasztva mivel ennek a kutatását támogatta az adott államhatalom pénzzel és mindenféle eszközökkel. Viszont rengeteg amatőr agyonhallgatott tudós és kutató már rég bizonyította a finnugor elmélet hamisságát. Ugyanis alig 500 szó édeskevés hogy bármiféle rokonságról beszéljünk.
2014. ápr. 17. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
29%

"Nyilván a finnugor elmélet van a legtöbb bizonyítékkal alátámasztva mivel ennek a kutatását támogatta az adott államhatalom pénzzel és mindenféle eszközökkel. Viszont rengeteg amatőr agyonhallgatott tudós és kutató már rég bizonyította a finnugor elmélet hamisságát. Ugyanis alig 500 szó édeskevés hogy bármiféle rokonságról beszéljünk."



Neked is elmondom, tökfej: már vagy hússzor leírtam, hogy a nyelvészetben, ami tudományos módszereken alapszik, nem feltétlenül a különböző szavak mennyisége a döntő, hanem az, hogy honnan erednek és MIKOR kerültek be a nyelvbe. Magyar szó az iskola? Nem, latin eredetű. Van még ilyen eredetű szavunk? Igen, van, több száz is. EREDETILEG is benne voltak a nyelvben? Nem, kölcsönszavak, amiket az évszázadok során vagy egy adott időszakban vettünk át.



Van közös alapszókincsünk a latinnal? Nincs. Van közös alapszókincsünk a törökkel? Nincs (nem, nincs. Azok a bizonyos török eredetű szavak már a finnugor törzsek elvándorlását követően kerültek be a nyelvünkbe.) Van közös alapszókincsünk a sumerral, peruival, hottentottával? NINCS. Van közös alapszókincsünk a finnel és a vele rokon nyelvekkel? VAN. Ezt kéne már végre megérteni. Nem a kölcsönszavak számán lovagolni, hanem figyelembe venni 1. az alapszókincs fontosságát és a finnugor nyelvekkel való közösségét, 2. bizonyos nyelvtani jelenségek hasonlóságát, például a szabályos hangmegfeleléseket.



Csak az a baj, hogy az ilyen "kicsit utánaolvasok cikkekben, de annyira már nem érdekel, hogy komoly, vastag könyveket olvassak el róla"-típusú emberek ezekről nem tudnak, de azért nagy hangon üvöltik, hogy mi a törökök/baszkok/sumerok/szittyák/perui indiánok stb. leszármazottai vagyunk. Mert az sokkal jobban hangzik, mint a "halzsíros rokonság". Egyébként miért is?

2014. ápr. 17. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
17%

"Viszont rengeteg amatőr agyonhallgatott tudós és kutató már rég bizonyította a finnugor elmélet hamisságát. "


Azok nem tudósok voltak, hanem ilyenfajta laikusok:


http://www.youtube.com/watch?v=a3nzZZFcSQw


Ezekből mindig van, néha hangosabbak, néha kevésbé. Főbb jellemzőjük, hogy nem ismerik a nyelvészet módszereit, nem hallottak hangmegfelelésekről, és a mai magyar szavakat más nyelvek ötezer éves szavaival összevetve próbálnak meg önkényes alapon azonosságokat találni.

2014. ápr. 17. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim válasza:
Ezt a sok tudatlant, aki itt hozzászólt!?!
2015. dec. 14. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim válasza:
0%
A legrégibb a jelbeszéd, végül is ez is beszéd, megelőzte a beszédet a tagolt beszéd előtt. Mikor még nem jelentek meg kultúrák, az őskorban pl mindenki Afrikából ered és innen ered maga a beszéd is. Az meg hogy mi a legősibb... Szerintem az őskor az egyértelmű, de kultúrában az arámi azt hiszem több ezer éves. Több millió évvel ezelőtt léteztek civilizációk amiknek mindenje elveszett szinte, ergo az emberek meg csak találgatni tudnak... Szerintem az írás jelent meg legelőször, mert a betűkhöz lehet hangokat hozzáadni, szerintem ez elég könnyű lett volna.
2017. márc. 8. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim válasza:

Akinek egy csepp esze van az már rég túllépett a finnugristák hülyeségein.


Amúgy:

origo.hu/tudomany/20180221-a-kutatok-szerint-az-arpad-haz-tagjai-eurazsiai-es-nem-finnugor-eredetuek-voltak


[link]

2018. febr. 21. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!