Narancslével vagy narancsléval?
szia!
Narancslével, mert összetett szó. Összetett szónál mindig az utótag hangrendje számít a toldalékolásnál, mert csak az toldalékolható. Szóval narancslével.
nem sima vegyes hangrendű szó, hanem összetett.
Az utolsónak: magyartanár vagyok, se a főiskolán, sem azóta nem hallottam semleges hangrendű magánhangzóról. Ilyen egyszerűen nem létezik! Linkeld már be nekem azt a hivatalos forrást, ahol ilyet írnak! Megköszönném!
Amúgy mély hangrendű magánhangzók: a á o ó u ú
magas hangrendűek: e é i í ö ő ü ű
illeszkedés törvénye:
A magas hangrendű szavakhoz a toldalékok magas hangrendű formája járul, pl.: vízben, vérrel, pénznek. A mély hangrendű szavakhoz pedig a toldalékok mély hangrendű alakja illeszkedik: házban, barátság, ablaknak. A vegyes hangrendű szavak gyakran mély hangrendű toldalékot kapnak, pl.: viharban, békából, virágnak. Az összetett szavakhoz járuló toldalékok magánhangzója mindig az utótag hangrendjéhez igazodik, pl.: viharverten, tyúkszemről, műalkotással. A háromalakú toldalékok (-tok, -tek, -tök, -hoz, -hez, -höz, -on, -en, -ön): magas hangrendű alakjai ajakműködés tekintetében is igazodnak a szó magánhangzójához. Ha a szó több szótagból áll, ez az igazodás az utolsó szótag magánhangzóját követi, pl.: üzentek, kerültök, erdőhöz.
utolsó:
Pont ezeket a szabályszerűségeket kerülik el, az (ë) é és i í, néha semlegesként, néha magasként viselkednek (főleg új szavakban). Pont mint a finn nyelvben.
Manapság NINCS semleges magánhangzó hivatalosan.
Régen volt, az i, még a honfoglalás idején, igen. Nyelvjárásokban előfordul zárt e és a.
De, ha a gyakorikerdesek.hu oldalon valaki megkérdez egy toldalékolást, akkor nem hiszem, hogy ennyire bele kellene menni a honfoglaláskori nyelvészetbe, főleg, hogy nem ez volt a kérdés.
Én szeretem a nyelvészetet, de mindig próbálok annyit válaszolni, amennyit kérdeznek.
Ez nem azt jelenti, hogy nem tudom, hogy valamikor volt olyan magánhangzó a magyar nyelvben, amit nem új ejtettünk, mint manapság!
Nem erre céloztam, hanem arra, hogy most is nagyon is van semleges magánhangzó, sok új szóban is érvényesül pl:
kanapé-ra (és nem -re)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!