Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Aki tud horvátul vagy szerbül!...

Aki tud horvátul vagy szerbül! AZ igeidőknél ez hogy van?

Figyelt kérdés

Ugye van a jelenidő, pl govorim.

A perfekt múltidő : govorao sam (1. összetett múlt)

És a jövő idő: govorit ću


Viszont van több igeidő is: (a tresti igével írok példákat)

Aorist :tresoh

2. összetett múlt idő: bijah tresao

Imperfekt : tresijah

2. jövő idő : budem tresao


Ezeket az igeidőket gyakran használják(mármint nem az alap 3-at, hanem a többit)? Wikipedia szerint az aorist, imperfekt, 2. jövö ill. 2. összetett múlt nagyon ritkán fordul elő.

B2-es szintre akarok horvátban eljutni (majd később C1) és azt akarom megkérdezni, hogy érdemes-e rájuk figyelmet fordítani, vagy tényleg ritka, és nem baj ha az ember nem tudja?


Egyáltalán szokták használni? Láttam már horvát vagy szerb szövegeket, és sehol nem botlottam ilyenekbe bele.


Vagy hogy van ez?



2013. aug. 18. 17:01
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
50%

Háát... az a helyzet, hogy egyik nyelvet nem ismerem, de a igeidő szavait a görögből igen. Bár nem tudom, jót mondok-e.


A göröben aorisztosz a sima múlt, ahol nem a bejezettség vagy a folyamatosság a lényeg, hanem a puszta kijelentés.


A másik kettő lehet, hogy olyan, mint a németben: a 2. összetett múlt (plusquamperfectum talán?) talán olyan, hogy két múlt idejű alárendelt mondatnál az kerül a 2.-ba, amelyik előbb volt.


Ugyanígy a jövőnél is, két jövő idejű alárendelt mondatnál az kerül 2. jövő időbe, amelyik előbb volt.


Remélem valamit segíthettem.

2013. aug. 18. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 schocko ***** válasza:
Ezeket nem kell megtanulni...nem használják...még ezt a govorao sam-ot sem így mondják...govorio sam vagy govorila sam...a govorit cu-nál a t-t nem ejtik...
2013. aug. 18. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:
De egyáltalán nem használják? Se beszédben se írásban? Vagy akár hivatalos szövegben.
2013. aug. 18. 17:34
 4/18 A kérdező kommentje:
B2-n vagy C1-en
2013. aug. 18. 17:39
 5/18 anonim ***** válasza:
Pl.Kad budes procitao knjigu-Amikor elolvastad a könyvet és nem úgy úgy, hogy Kad si procitao knjigu.Az a gond, hogy én sem tudom elmagyarázni, ezt érezni kell.De szokták használni, ne vedd félvállról.
2013. aug. 20. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim válasza:

A futur II-t meg a pluskvamperfekat-ot használják nap mint nap, az aorist-ot, meg az imperfekat-ot ritkábban.

Szerintem a C1nre biztos kell tudni.

2013. aug. 20. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 schocko ***** válasza:

Pl.Kad budes procitao knjigu-Amikor elolvastad a könyvet és nem úgy úgy, hogy Kad si procitao knjigu.


-Ez így nem helyes...helyesen:

Kad budes procitao knjigu-Amikor elolvasod a könyvet.

Kad si procitao/procitala knjigu-Amikor elolvastad a könyvet.

2013. aug. 20. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:

A pluskvamperfekt melyik?

A bijah tresao?

2013. aug. 20. 11:36
 9/18 A kérdező kommentje:

Jah már megvan.


És mikor melyiket használjuk?


Az aorist-nál a wikipedia szerint csak a létigét használják semmi mást, az imperfekt az az "olyan cselekvés, mely a múltban hosszan tartott, vagy ismétlődött".


Akkor a 2. összetett múlt (ez a pluskvamperfekt), és a 2. jövő idő? Annak van vmi szabája?

2013. aug. 20. 12:02
 10/18 A kérdező kommentje:
Vagy B2-n is kellenek ezek?
2013. aug. 20. 12:16
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!