Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért "Magyarországon", ha...

Miért "Magyarországon", ha pl. "Németországban"? Valaki el tudja nekem magyarázni a kivétel okát?

Figyelt kérdés

Üdv.


Egy külföldön született magyar ismerősömnek szeretném elmagyarázni, hogy a Magyarországon miért kivétel, ugyanis váltig állítja, hogy az Magyarországban, mert benne vagyunk, mint minden más országban, nem rajta :)


U.i.: vannak még más kivételes ragozású országneveink is? Nekem egy sem ugrik be. Úgy könnyebb lenne példázni talán.


2013. ápr. 14. 00:56
 1/6 anonim ***** válasza:
Tűzföldön és nem Tűzföldben Novaja Zelmján és nem ban!
2013. ápr. 14. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

A magyar nyelv a hazánktól, szülőföldünktől eltérő országokat nagyon nagy mértékben visszamenőleg ezzel különbözteti meg.

Ha ő több száz, ezer éve költözött Németországba, akkor mondja azt, hogy Németországon van, mi pedig Magyarországon, de mivel a nyelv ide vezethető vissza, a "Magyarországban" nem helyes.

2013. ápr. 14. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
8%
Ha Németországban született az ismerős, akkor visszafogottan utalj rá, hogy a német nyelvben gyakorlatilag semmire sincs épeszű szabály, ha mégis, akkor mindig több a kivétel a szabály alól, mint amire használható.
2013. ápr. 14. 02:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Agytörzsi Prof. ***** válasza:

A kérdésed jó, nekem is volt egy hasonló (gyakorlatilag ugyanez)évekkel ezelőtt , és akkor sem kaptam kielégítő választ.


Kivételek akadnak: Izlandon, Kanári-szigeteken,Hawaiin(on),Új-Zélandon jártam. Általában a sziget(EN) vagyunk, és nem "Ban,-ben". A sziget alatt magát az országot értem. Persze ez sem jön be mindig, mert Japánban, Kubában, stb voltam.


De ez igaz a városnevekre is, ráadásul Magyarországon: Győrben, Debrecenben, Harkányban, stb voltam, de Szegeden, Pesten, Pécsen(ett) voltam.

És még itt is van kivételes, amit mindkétféleképp használnak: Polgárdin, Polgárdiban van házam.


Szerintem ezt azzal magyarázd az ismerősödnek, hogy ez így alakult ki, és ennyi.

2013. ápr. 14. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a válaszokat, főleg a kivételeket!!


Igen, utaltam már rá, hogy a németben is elég szabálytalan sok dolog - de ha a helynevekre korlátozódunk, akkor náluk is él az a jelenség, hogy bizonyos országoknál "benne" vagyunk, páron meg "rajta" és hasonlók :)


Egyébként Magyarországon született de egészen kiskorában költöztek Németországba (én is ott élek most), egyébként "anyanyelvi" magyar, de van néhány defektje beszédbe (ami persze nem baj, egy vicc folyamán keveredtünk erről a témáról beszélgetésbe, és azóta próbálom meggyőzni, hogy "Magyarországon":)

2013. ápr. 14. 17:21
 6/6 A kérdező kommentje:
*beszédben
2013. ápr. 14. 17:22

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!