Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mit jelent, mire/kire használj...

Mit jelent, mire/kire használjuk azt a szót hogy zsurmó?

Figyelt kérdés
a neten találtam ilyen állat(ló) nevet, nick-et, használják kisgyerekre, növényre, van egy tó ezzel a névvel, stb.. de mit jelent?
2009. szept. 2. 15:07
 1/4 dellfil ***** válasza:

Gyerekkoromban hallottam utoljára ezt a kifejezést a nagyszüleimtől. Úgy nyolc-tíz éves lehettem. Az egyik barátomról mondta nagyanyám, hogy jó zsurmó a gyerek. Alacsony, de keménykötésű izmos srác volt.

Tehát számomra a zsurmó jelentése:izmos, köpcös, de nem kövér, keménykötésű.

Nem hinném azonban, hogy tájszó. Inkább kiveszőfélben levő kifejezés. Azt hiszem a "zurás", "zura" formában még ismerheti a mostani ötvenes-hatvanas éveiket taposó korosztály.

2009. szept. 2. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Megkérdezhetem hogy mely tájegységre valók voltak a nagyszüleid? Csak mert az én környezetemben (kiskunság) inkább a mokány kifejezést használják az általad leírt tulajdonságú emberre. A surmó már erősen negatív, a zsurló meg ugye növény :) A zura / zurás ismeretlen volt számomra (csakúgy mint a zsurmó) de ahogy a neten rákerestem, főleg metálosok használják a zúzás / zúzós szinonímájaként... Hogy lehet, hogy van egy magyarországon használt kifejzés, amely semilyen lexikonban / szótárban nincs benne? :-)
2009. szept. 3. 12:09
 3/4 dellfil ***** válasza:

Nagymamám tősgyökeres szegedi volt, nagyapám Bajáról származott. Szegeden laktunk. De ha jól emlékszem, másoktól is hallottam a "zsurmó" kifejezést. (barátoktól, osztálytársatól, rokonoktól, stb...)

Lehet, hogy mindenki rosszul használta volna? (nem a megfelelő értelemben?) Nem hinném.

Lehet, hogy tájszó. Nekem természetesnek hatott. Nem volt semmi furcsa "felhangja" számomra.

2009. szept. 3. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Végülis egy kifejezést nem lehet "rosszul" használni, ha az adott környezetben mindenki érti. Mindenesetre mostmár értem, hogy a Dél-Alföldön használják a zsurmó szót a mokány szinonímájaként. Ez erősíti az is, hogy Csongrád melett van az a tó is, amit így hívnak... (gondolom akkor a név eredete onnan jön, hogy egy kis tóról van szó, de esetleg bővelkedik halban... (kicsi de sűrű.. :-)) Mindenesetre köszönöm a választ!
2009. szept. 5. 07:38

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!