Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Képesek vagytok fokozni?...

Granulátum kérdése:

Képesek vagytok fokozni? (bármely nyelv)

Figyelt kérdés

'A munkát meg kellett volna tudnotok csináltatni'


Fordítsátok le (de maradhattok a magyarnál is) valamilyen nyelvre és fokozzátok az igék számát, hogy több legyen négynél. Használjatok Passzívot, műveltetést, ilyen-olyan múltat, segédigét, stb.


A fenti példaszavakhoz sem kell ragaszkodnotok, a lényeg hogy olyat alkossatok, amiben minél több ige van egymás mellett



2012. nov. 23. 21:01
 1/4 anonim ***** válasza:
46%

Japánul pl.:


(honki de) hashiri hajimete itadakanakereba naranaku narimashita

Kb. Most már [nekem] nagyon kéne, hogy elkezdj futni (komolyan).

Szószerint: Komolyan futni kezdenit ha nem kapom meg nemmé válik.


hashiru - futni

-> hashiri - ragozott alak

hajimeru - elkezdeni

-> hajimete - ragozott alak

itadaku - megkapni; te alak után olyan cselekvést jelöl, amit veleki nekem, énszámomra megtesz. (Tehát megkapom, hogy megteszi).

-> itadakanai - tagadó alak

-> itadakanakereba - tagadás feltételes alakja

naru - válni

-> naranai - tagadó alak

-> naranaku - alakilag határozói alak, a naru előtt válnit jelent

/-> narimashita - múlt udvarias alak


Azért van két naru, mert "ha nem, nem válik" együtt jelenti a "kell, muszáj"-t japánul.

tehát:

itadakanakereba naranai - meg kell kapnom

itadakanakereba naranaku natta - olyanná váltam, hogy meg kell kapnom (most már meg kéne kapnom)


Mondjuk nem tudom mennyire tartod értelmesnek a mondatot.

2012. nov. 23. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 webnyelv ***** válasza:

Német:

Die Arbeit hätte von euch gemacht werden müssen.


Valószínű lehet még bonyolultabbat is kitalálni, de talán majd frissebb fejjel belegondolok, a lassen igével lehet-e bővíteni a mondatot, de szerintem nem.

De ha ez mellékmondatba kerül, és még utána is jön még egy mondat, akkor négynél több ige lesz egymás mellett. Csak példa:


... dass die Arbeit hätte gemacht werden müssen, wäre ich fröhlicher gewesen.


Angol:

Mivel nehézkes a sok ige miatt, nagyon ritka a present perfect progressive és a past perfect progressive szenvedő alakja, de elvileg létezik. Mivel a future progressive és a future perfect progressive alapból is nagyon összetett, ezeknek szenvedő alakja nem is létezik, pedig az állna 5 tagból. Ezekben mind "csak" max. 4 ige kerül egymás mellé.

Ha nem kikötés, hogy közvetlen egymás mellett legyenek az igék, akkor a következő mondat lehetséges például:


I would have been making you cry.

2012. nov. 24. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 webnyelv ***** válasza:

[link]


A linkelt oldal szerint létezik az angolban ötszörösen összetett igealak, de komolyabb nyelvkönyvek és nyelvtanok azt mondják, ilyen alakok nem léteznek:


It will have been being washed.

It would have been being washed.


Kérdező, esetleg szakdolgozatot írsz ebből a témából, azért kérdezed ezeket?

2012. nov. 24. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Nem, csak ez mindig foglalkoztatott, amikor nyelveket tanultam, hogy meddig lehet fokozni. Főleg angolban a Future Perfect Continuous esetén.


When you come tomorrow at ten, i will have been working for two hours.

2012. nov. 24. 21:08

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!