Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mi a különbség a süket és a...

Mi a különbség a süket és a siket között?

Figyelt kérdés

2012. nov. 16. 10:14
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
82%

A siket az, aki nem hall.

A süket meg olyan "lökött".

Ezt a jelnyelv tanfolyamon mondták. A siketek kicsit zokon veszik ha "le süketezik" őket, mert ez inkább olyan bugyuta kifejezés.

2012. nov. 16. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
100%

Nincs különbség, esetleg annyi, hogy a "süket"-nek van egy kis pejoratív értelme. Emiatt használják a siketet.

(Emiatt használják a roma szót is például a C helyett.)

2012. nov. 16. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 Andizsuzsi ***** válasza:
63%
A süket a köznyelvi, a siket a hivatalos megnevezés.
2012. nov. 16. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
90%

Feleslegesen sértődnek a siketek szerintem,mert a köznyelvben a süket alatt csak hallássérültet értenek. Legalább is nekem csak az jut eszembe a szóról.

De régen valóban gyengeelméjű jelentéssel használták a süket szót, úgy olvastam valahol.

2012. nov. 16. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
100%

De lehet, hogy rosszul tudtam. A Wikiben találtam egy leírást, ami talán helyesebben,pontosabban leírja ezt:


"A süket szónak az érintettek számára negatív konnotációja (felhangja, hangzása) van, lenéző, sértő, mint, a béna (mozgássérült), világtalan szavaink. Ilyen megfontolásból, tehát az elfogadás gesztusaként INKÁBB mondjuk, hogy: siket, és jobb, hogy kerekes szék, (a tolószék helyett) vagy, hogy értelmileg sérült, értelmileg akadályozott, (a gyengeelméjű helyett). A fogyatékosügy szóhasználata nem mindig egyértelmű, mert az egyik csoport által szívesen vett és használt szavakat egy másik csoport elveti, mint sértőt. Sőt, vannak, akik még magát a fogyatékos szót is elvetik. Tipikus példa, hogy a siketek elvetik a süket, a néma, a jelbeszéd és a mutogat, mutogatás szavakat, amikkel a hallóknak semmi bajuk sincs. A hallóknak nincs bajuk ezekkel a szavakkal még akkor sem, ha más típusú fogyatékosságot viselnek."

2012. nov. 16. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:

A süket külső, a siket belső elnevezés. Meg a régebbi bibliafordítások, meg egyes nyelvjárások használják. Az egyszerű fordítású Biblia eltér ettől a hagyománytól, ezzel ki is esett az egyik célcsoportja.

A többség nem érez különbséget, ezért nem akarnak váltani, de az érintettek valamikor megtudták, hogy valakik hülye jelentésben használják, azóta tüske lett a szemükben. Náluk már nem hallássérültet jelöl. Különben is, összetéveszthető.

Idézték már a Fogyatékosság cikket a Wikipédiáról, most idézem a Siketséget is:

A siketek, különösen a prelingvális siketek néhány szót a többségtől eltérően értenek és használnak. Ez akár konfliktushoz is vezethet. Számukra a süket szó pejoratív tartalmú, ostobát (is) jelent.

2012. nov. 16. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 mustafa33 ***** válasza:
100%

Nálunk a süket az aki nem hall. A siket az ugyanaz ha egy szlovák nem tudja kimondani az ü-t. ☺

Nekem speciel bántja a siket a filem. Mert mifelénk siketek csak a tévében vannak.

2012. nov. 19. 01:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:
Hogy bánthatja egy siket fülét a süket, ha egyszer siket?
2012. nov. 19. 09:58
 9/18 anonim ***** válasza:
Úgy hogy tudnak szájról olvasni...
2012. nov. 19. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
Hogy bántja a fülét? Metaforikusan. Egyébként a szemét bántja, akár sima olvasással, akár szájról olvasással, akár a testbeszéd olvasásával.
2012. nov. 19. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!