Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Az ilyen elöljárószavak közül...

Az ilyen elöljárószavak közül mind1 melyiket használom? És miért vannak egyesek 2 esettel?

Figyelt kérdés

Szláv nyelvet tanulok, de nem értek 1-2 dolgot.


Van például az a 2 elöljárószó hogy : blizko, vedl'a


Mind a kettő azt jelenti hogy mellett, mindkettő birtokos esettel áll.

Akkor tökmindegy hogy melyiket használom, vagy nem?


Vannak olyan elöljárószavak, amelyek 2 esettel is állnak.


pl: na-elöljárószó állhat akuzatívval, és lokatívval.

Most mikor melyikkel? Vagy jelentésmegkülönböztető hatása van? Mert amiből tanulok (pdf formátumú fájl) ott fel van sorolva az elöljárószó jelentése, és hogy miylen esettel állhat.


Most akkor melyik?:S


2012. nov. 3. 10:36
 1/7 A kérdező kommentje:
És az olyan elöljárószók, melyek ugyan azt jelentik de az egyik birtokos, míg a másik mondjuk lokatívusszal áll?:S
2012. nov. 3. 10:56
 2/7 rajcziz ***** válasza:

Én csak a szlovák nyelv esetében nyilatkozhatok, nem tudom, te konkrétan melyiket tanulod.

A vedľa és a blízko között jelentésbeli különbség van: a vedľa azt jelenti, közvetlenül mellette, a blízko pedig azt, hogy közel hozzá.


A na esetében: ha akuzatívval használod, akkor -ra, -re (általában így fordítható), de ha lokatívval, akkor -on, -en, -ön. Általában úgy van az elöljárószókkal, hogy akuzatívban még nincsenek a helyszínen, csak "tartanak oda", míg a lokatívnál már az adott helyen vannak. Remélem, így érthető, most hirtelen nem tudtam jobban leírni.

2012. nov. 3. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Igen, szlovákot tanulok:D


És sok elöljárószónál van 2 eset, általában Akuzatív és Lokatív.

2012. nov. 3. 15:29
 4/7 A kérdező kommentje:

Mert pl könyvben :


Eszközhatározó esettel: za - mögött

Helyhatározóval: po - mögött



Részessel : voči - szemben, iránt

(na)proti - ellen, szemben


blizko az ugye - mellett (vmihez közel)

de a medzi is azt jelenti h közel.


stb =//

2012. nov. 5. 10:17
 5/7 A kérdező kommentje:

okrem-kívül

mimo-kívül

2012. nov. 5. 10:23
 6/7 A kérdező kommentje:

sőt (mint2 birtokos)


počes - alatt/idején

za - alatt/idején

2012. nov. 5. 10:24
 7/7 webnyelv ***** válasza:

Azok az elöljárószók, amik két esettel is állhatnak (lokatív, akkuzatív), azoknál, ha Hol? kérdésre válaszolnak, lokatívot, ha Hova? kérdésre válaszolnak, akkuzatívot kell használni.

Gondolom, így különböztetik meg azt is, hogy fölött/fölé, mellett/mellé, alatt/alá, stb., hogy más-más esetet vonzanak. A németben legalábbis ez mind így van, de szerintem a szláv nyelvekben is.

2012. nov. 5. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!