Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A horvát nyelv mennyiben...

A horvát nyelv mennyiben különbözik a szerbtől és a bosnyáktól?

Figyelt kérdés

Olyanok válaszát várnám, akik beszélik valamelyiket (vagy, ha ugyanaz mind a 3, akkor mind a 3-at :P)

A Wikipédiát olvasgattam, de most egy beszélő véleményére lennék kíváncsi.


2009. aug. 6. 22:09
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

A horvát és a szerb között a legnagyobb különbség,hogy a horvátok j-zéssel beszélnek.Pl.

Szerbül(idő): vreme

Horvátul: vrijeme

szerbül(tej): mleko

Horvátul: mlijeko

Persze vannak más különbségek is ,én ezt tudtam

2009. aug. 6. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
a horvát és a boszniai nyelv szinte ugyanaz,mielőtt Jugoszlávia szétvált,a boszniaiak szerb-horvát nyelvet beszéltek,miután önállóvá vált az ország,feldobták,hogy boszniai nyelv.A szerb és a horvát meg annyiban különbözik,hogy a horvátok sok szóba bebújtatnak egy j-betűt,pl:szerbül:mleko,horvátul:mlijeko,aztán pl:lepo,lijepo..stb!a különbség minimális
2009. aug. 6. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Na de azért nem csak a j-ben különbözik. Több olyan szó is van, amit nem is ugyanúgy mondanak, mégcsak az alapja sem ugyanaz.
2009. aug. 7. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Jöhetnek még válaszok :)

2009. aug. 7. 11:40
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Helló, én Horvátországban élek, és szerintem azért van bőven különbség a horvát és a szerb között, a horvát és a bosnyák között már kevesebb. Persze mindhárom érti egymást nagyon jól, de kb. egy mondatból le lehet vágni, hogy ki horvátul beszél, ki szerbül, ki bosnyákul. A legfőbb különbség a j-zés, amit már fentebb írtak, de ezen kívül is vannak olyan szavak, amik csak egy hangzóban különböznek (főzni: kuhati-kuvati, kávé: kava-kafa), meg olyanok is, amik viszont teljesen eltérőek (ezer: tisuća-hiljada). Most hirtelen nem tudok több példát mondani, a szerbben nem vagyok otthon annyira :) A kenyeret is valahogy máshogy mondják, horvátul kruh, szerbül most hirtelen nemtom. De egyébként 99%ban értik a másik nyelvét :)

Annyit biztosan mondhatok, hogy nagyon-nagyon utálják a horvátok, ha azt mondod, hogy nagyon hasonlít a nyelvük a szerbhez :D

2009. aug. 10. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Szerbül hleb a kenyér. De ha jól tudom, akkor az évszakokkal is van valami keveredés!
2009. aug. 11. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Tegnapi 21:07-es vagyok, megnéztem az évszakok nevét szerbül a google dictionaryban, és szerintem a j-zésen kívül (pici hangzásbeni különbségek) nincs nagy eltérés:

Tavasz – proljeće – пролеће

Nyár – ljeto – лето

Ősz – jesen – јесењи

Tél – zima – зима

Viszont ráakadtam arra, hogy a hónapok nevei tényleg teljesen különböznek, lehet ez rémlett neked :) A szerbek a szokásos január február március típusút használják (ezt eddig nem is tudtam), a horvátok viszont teljesen mást: siječanj, veljača, ožujak, stb.

2009. aug. 11. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm!
2009. aug. 14. 21:52
 9/10 anonim ***** válasza:
Ja igen, nem az évszakokra gondoltam, hanem a hónapokra.
2009. aug. 14. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
A horvátok úgy mondják a hónapokat, mint ahogy magyarban is régen nem a latinból átvett neveket használták, hanem volt télhó, boldogasszony hava, meg ilyenek. de természetesen a horvátok is megértik, ha januárt, stb mondasz.
2010. dec. 2. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!