Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mi alapján lehet eldönteni,...

Mi alapján lehet eldönteni, hogy a 'meg' kötőszót mikor írjuk egybe-, és mikor külön az igétől?

Figyelt kérdés
Van erre egyáltalán valami szabály, vagy megérzésre kell hagyatkozni? Szinte mindenki egybeírja, viszont iskolában azt tanították, hogy mindig külön kell, de a helyesírási szótár meg mégis tartalmaz olyan szavakat is (pl.: megfélemlít, megkísérel), ahol ezeket egybeírja. Hogy is van akkor ez?
2012. okt. 4. 00:12
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

A megfélemlít, megkísérel igék esetén a meg igekötő, ennek megfelelően is kell írni (tehát az igével egybe).

A vettem kenyeret meg tejet esetében pedig SOHA nem kell egybeírni.

De pl. az olvaszd meg a vajat! felszólításnál is - az igekötők írása miatt - külön kell írni.

Szóval ez nem bonyolult, abszolút nem megérzésre kell hagyatkozni.

2012. okt. 4. 02:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

-Ha az igekötő az ige előtt áll, akkor egybeírjuk: megvesz, elolvas, felvisz, lerak, benéz, átnézem a házid stb...

-Ha az igekötő az ige mögött áll, akkor különírjuk: vedd meg, olvasd el, vidd fel, nézz be, nézd át a házim stb...

-Ha az igekötő, és az ige közé beékelődik egy harmadik szó, akkor mindegyik szót külön írjuk:

meg kell mutatni("megmutatni"), át fogom hozni("áthozni"), el kell indulnom(elindulnom), le fogod késni(lekésni)...


remélem tudtam segíteni

2012. okt. 4. 02:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

ja és a lényeg kimaradt: 1-2 példa, ami szerintem nyilvánvalóvá teszi azt amit előttem is írtak:


megettem a levest (tehét elfogyasztottam) - meg ettem levest (képzeld, ettem ezt, azt, meg levest)


megúsztam a dolgozatot - voltam suliban meg úsztam délután az uszodában


megvettem a kedvenc könyved - feladtam a csekkeket a postán, meg vettem egy képeslapot.


szerintem érezhető a jelentésbeli különbség

2012. okt. 4. 02:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

mindegyik válasz tökéletes, csak a lényeget nem vettétek észre :)))

a kérdésben az van, hogy mikor kell egybeírni a "meg" kötőszót...


nos, a rossz hír az, hogy a meg kötőszót (= és, valamint) soha, de soha nem írod egybe sem az igével, sem mással

a "meg" igekötő persze már más tészta, de leírták előttem a szabályt, szóval nem ismételnék


:)

2012. okt. 4. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Nem tudom, hogy erre gondolsz-e, kérdező, de itt a gyakorin eszméletlenül gyakori hiba, hogy a MEG-et és az összes többi igekötőt egybeírják BÁRMILYEN igével, ami épp utána jön:


"Megakarom mondani" -- teljesen hibás. "megmondani" ez az igénk, s beékelődik közé az "akarni". Ezért a "meg"-et az "akarni"-val nem írjuk egybe.


Helyesen:


"Meg akarom mondani"


Ellenben:


"Megmondanátok...?"

2012. okt. 4. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 webnyelv ***** válasza:

A 2. válaszoló tökéletesen leírta a lényeget.

Igen, tigi, nem kötőszó, hanem igekötő.


Csak a segédigékkel nem írjuk egybe, a többi igével (főigével) igen, ha előtte áll, ahogy ezt írták előttem.

Megmutatom

Meg akarom mutatni

Meg fogom mutatni

Meg kell mutatnom

Meg tudom mutatni


Interneten sokan nem figyelnek a helyesírásra, így pl. itt gyakorikerdesek.hu-n nem szabad adni arra, ki hogyan ír, meg pl. facebookon se és fórumokban se.

2012. okt. 4. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Andizsuzsi ***** válasza:
A "meg" kötőszót mindig külön írjuk. Amit te felsoroltál (megfélemlít, megkísérel), az igekötő. A kettőt kell megtanulnod megkülönböztetni egymástól.
2012. okt. 4. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!