Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hogy is van ez? Én elvesztem...

Hogy is van ez? Én elvesztem a részletekben.

Figyelt kérdés

Ugye nincs olyan, hogy eszek, iszok, alszok, emlékszek, stb, hanem eszem, iszom, alszom, emlékszem a helyes.

Viszont mi van a síjelek szóval?

Azt nem mondhatom úgy, hogy síjelem.

Ugyan ez a megyek, jövök, futok, szaladok, stb.

És még vannak hasonlók, csak most más ilyen szó nem jut eszembe.

Szerintem ez úgy lenne helyes, ha:

Eszek.

Eszem valamit.

Iszok.

Iszom egy teát.

Szóval ha tárgy van a mondatban, akkor használni az "m" végződést, amúgy maradna a "k".

Persze vannak azért kivételek.


2009. aug. 2. 10:35
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Az ilyen, hogy eszek - eszem csak az ikes igéknél van a tárgyas ragozásnál. (egyes szám harmadik személy eszIK, iszIK stb)

A sielni nem ikes ige (és nincs benne j betü sem!), ezért itt nincs is ilyen variáció, mint ahogy a többi általad emlitett egyéb igénélsem.

2009. aug. 2. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Keress a könyvtárban egy gimnáziumi szintű magyar nyelvtant vagy nyelvművelő kézikönyvet és keresd meg az "Ikes igék" fejezetet. A könytáros egy perc alatt a kezedbe adja.


Amúgy nagyon érdekes a kérdés. Egyrészt "eszem" helyett én is mondom azt, hogy "eszek", pontosabban: "öszök" -- ez az alak "nem szabályos" (azaz "substandard"), de ettől még HASZNÁLATOS.


Másrészt vannak "ál-ikes" igék is; például sokan mondják azt, hogy "Könyörgöm...!", pedig a "könyörög" nem ikes ige ("ő könyörgik" nincs).


RÉGEN az ikes ragozás a visszahatóságot jelezhette: pl. a "(valaki valamit) tör" nem ugyanaz, mint a "(valami el-) törIK". De később az ikesség más szerepet kapott, ma pedig kihalóban van, és valószínűleg csak nyomokban fog megmaradni.

2009. aug. 5. 04:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat!
2009. aug. 5. 14:45

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!