Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Melyik Tünde - nyelvet érdemes...

Melyik Tünde - nyelvet érdemes megtanulni?

Figyelt kérdés
A barátnőmmel eddig próbáltunk angolul beszélni amikor társaságban voltunk (hogy mások ne értsék), de egyre többen tudnak angolul sajnos, így azt gondoltuk, megtanuljuk az egyik Tolkien által alkotott tünde nyelvet. Arra lennék kíváncsi, hogy melyik nyelvet a legcélszerűbb megtanulni mindennapi használatra: a quenyát, a sindarint, vagy esetleg valamelyik rpg - fórum által kreált nyelvet?

2012. aug. 27. 18:35
 1/9 anonim ***** válasza:
31%
Én a ruliti nyelvcsaládba tartozó sodomos nyelvet ajánlanám ,amit a szarvasok használnak a párzás során.
2012. aug. 27. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 rajcziz ***** válasza:
55%
A sindarinról több anyag van a neten, bár nem látom értelmét, hogy megtanuljátok.
2012. aug. 27. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Esélyetek sincs normálisan megtanulni. Külföldön csoportok, tanfolyamok is vannak, ahol ilyen nyelveket tanulnak, de itt nincs.
2012. aug. 27. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

válasszátok a latint inkább

azzal még intelligensebbnek is fogtok tűnni, valahogy olyan hatása van

2012. aug. 27. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Én a quenyát jobban szerettem, de az előzőnek igaza van. Még a franciát, finnt és svédet ajánlom. Az utolsó kettő számomra gyönyörű, a francia meg olyan fellengzős.
2012. aug. 28. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
a sindarin szerintem egyszerűbb, és szebb is. nekem van sinda nyelvtan könyvem és elég jó.
2013. jan. 23. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Csináljatok sajátot:

[link]

2014. jan. 22. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:
100%
Mindenképp a sindarint de ha már úgysem érti senki, felesleges a lágy mutációt hozzátanulni, én még most sem tudom a fejembe verni hogy miből mi lesz ha határozott névelő van előtte... quenya nyelvkönyv magyarul nincs is amugy...
2014. máj. 2. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Szerintem a quenya-t. Finn és latin háttérrel szerintem még jobb lehet, de magyaroknak is érdekes lehet.


Az alábbi két könyvet próbálom összeolvasni:



Helge K. Fauskanger: Quenya course



Részletes, de esetleg valakit zavarhat, hogy inkább nyelvészeti témakörök szerint halad,nem annyira holisztikus, mint valami gyakorlati nyelvkönyv. Viszont pl. a hangtan kifejezetten negyon jól le van írva benne, és sok dolognak a miértjére is részltes magyarázatot ad.



Aztán ezt pont jól kiegészíti ez a másik könyv:


Tolsten Renk: Quetin i lambë eldaiva | A Quenya-course


Ez kicsit jobban emlékeztett egy gyakorlati nyelvkönyre, pl. vannak benne olvasmányok is.



Engem azért érdekel, mert latinul, finnül tanultam, és a Quenya fejlődését sokban e két nyelv inspirálta. Tuljdonképp éppezért számunkra magyarok számára elég érdekes: ez az egyetlen számomra ismert, és egalább részlegesen finnugor alapú mesterséges nyelv (bár az eszperantónak is add némi agglutinatív bájt a jól kidolgozott képzőrendszer). Fontos még, hogy a Quenyának van történetisége is, Tolkien diakron vonásokkal együtt tervezte, azthiszem évtizedeken keresztül.


Tolkien szakmabelileg jó nyelvész volt, biztos sokat lehet tőle tanulni. Én épp az egyik Quenya-könyvből lestem el, hogyan kell ejteni a más nyelvekben is fontos ajakkerekítéses mássalhangzókat (pl a szibériai eszkimó gw, kw, qw, ghw, ghhw, ngw hangját).

febr. 15. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!