Hogy érted ezt?
Máshogy néznek ki a betűk...
Van kis és nagy betű, ahogy folyamatosan írt változata is: [link]
Lényeges különbség talán, hogy a cirillnek nincs annyi változata, mivel nem annyira elterjedt. (bár ez nézőpont kérdése)
"Pl.a rovásírásban nincsenek külön kis és nagybetűk és nincsen folyóírás sem,ha jól tudom."
- Ez azért van, mert egy fába rótt, nem gyakorolt írásmódnál nem értelmezhető a nyomtatott és írott változat megkülönböztetése. A kis és nagybetűk meg sok írásrendszerben nincsenek külön jelölve.
"Akkor a betűk kinézetén kívül semmiben sem más?"
- Fogalmazd meg, konkrétan mire gondolsz.
Két írásmód csak a betűk kinézetében térhet el. :)
Illetve, egy sajátosság a cirill írásban, hogy néha "hurokkal" kötnek össze betűket folyó írásban. Ezt most így itt nem tudnám szemléltetni. Szóval az egyik betűnek "vége van", utána nem felviszed a vonalat a következő betűre, hanem újra le, és lentről kezded az újabb betűt írni, mintha szó elején lenne. (Pl. a cirill "l" betűt így kötjük.)
Van néhány hang, amit ugyanaz a betű jelöl a latin és a cirill írásban is, ill. vannak olyan egyforma betűk is, melyek viszont más-más hangokat jelölnek. Így pl. az y az "u", az írott "m" pedig a latin "t" (de lehet, hogy a nyomtatott is, erre már nem emlékszem), cirill írott g pedig a "d" hangot jelöli, a cirill "c" pedig "sz" ejtésű. Az "o" többnyire ott is "o", az "e" többnyire ott is "e", az "a" pedig "á"
Van még a lágyságjel és a keményjel az oroszban, ami az előző mássalhangzó ejtését módosítja, ill. a keményjelnek megfelelő graféma a bolgárban külön hangot jelöl.
Érdemes lenne megnézned olyan szerb-horvát szöveget, ami cirill és latin betűkkel is le van írva, biztos van a neten valahol.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!