Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért van megszabva, hogy a...

Miért van megszabva, hogy a japán írásjelek vonalait milyen sorrendben húzzák meg?

Figyelt kérdés
Nem látom benne a logikát, illetve főleg az érdekelne engem, hogy egy nyelvtanulónak mennyire fontos ezt a sorrendet tudnia. Muszáj így megtanulni?:/

2012. aug. 4. 11:24
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Ez kb. olyan, mint amikor mi az abc-t tanultuk. Idővel az ember úgyis másképp írja, ha nem is mindegyiket.Legalábbis én így voltam a japán írásjelekkel is.

Illetve kialakul mindenkinek egy kicsit saját magára jellemző írásképe, ugyanúgy mint a normál betűknél. Élvezet lehet egy grafológusnak :)

2012. aug. 4. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
51%
Nagyon régen fentről lefelé, jobbról balra haladva írtak. Gondolom, akkoriban praktikus volt ezt a vonási sorrendet megtartani, bár, én már kipróbáltam az írásjelek papírra vetését olyan sorendben is, ahogyan most írnak (pontosan '48 óta írnak vízszintesen, balról jobbra haladva), és nekem így is kézre esett.
2012. aug. 4. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 webnyelv ***** válasza:

Általános első osztályában én is meglepődtem valami magyar betűn, hogy miért úgy kell írni, ahogy, de sajnos nem emlékszem, melyik betű volt. Ott is utólag kellett húzni egy vonalat, amit alapból nem úgy írtam volna.

Talán az 5-ös szám volt és az volt furcsa, hogy a tetejére a vonalat utólag kell húzni, de már nem biztos.

2012. aug. 4. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
50%

A japánok a mai napig is döntő módon függőlegesen és balról jobbra írnak!


Ami pedig a sorrendet illeti:


1) hagyománytisztelet


2) valószínűleg a legtöbb embernek így áll kézre, hiszen azért így alakult ki


3) ha mindig ugyanúgy írod, épphogy ez segít abban, hogy rögzüljön a kezedben, tehát egy idő után éppen azért nem fogod máshogy írni!


4) még egy praktikus dolog: ha a számítógépen az IME Pad segítségével úgy rajzolod be az írásjegyet, nem pedig a billentyűzetről viszed be, akkor a gép sokkal nagyobb valószínűséggel ismeri fel, ha helyes a vonássorned és vonásirány, még akkor is, ha a végeredmény nem szép :)

2012. aug. 5. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Nem. Minden hivatalos iratban vízszintesen írnak (hivatalos levelek, stb.), balról jobbra haladva. Gyakran a magánlevelekben is így írnak, és a napilapokban is (utóbbi érdekes, mert van olyan, ahol a cikkek egy részét függőlegesen írják, egy részét meg vízszintesen).

Az utcán az utcanévtáblákat is v.szintesen írják, az állomásokon és reptereken is így írnak ki mindent.

2012. aug. 5. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
50%

A japán újságokban a legtöbb cikk függőlegesen íródik. A regények döntő többsége szintén.


Az igaz, hogy hivatalos iratokat napjainkban gyakran vízszintesen írnak.

2012. aug. 5. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Igen, de azok nem hivatalos papírok. Én azokról beszéltem.


Az iskolákban is tanulnak vízszintesen írni, akiknél voltam vendég, a két gyerkőc is így jegyzetelt.

2012. aug. 6. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 Péter飛多 ***** válasza:
50%

a japánok ma a vízszintse és a függőleges írás módja kb 65%:35% .

de ehez semmi köze a vonássorrendhez.

1: könnyebben kézre állnak később, a bonyolult jelek, vagyis harabb tud tanulni.

2: a japán kalligráfia (szép írás) több stílusra bontható. vannak hogy egy 3-4 vonásos jelet megcsinálunk 1-2- vel. pl: az öt vonásbol állo deru (kimegy: 出る) amit ha gyorsan irunk akkor meglehet oldani 2 vonással. ha más vonás sorrend szerint huznank, akkor nem könnyen jönne rá az olvasó, hogy melyik is az a szo, amit eredetileg akarta irni.


www.kalligrafiabonsai.blogspot.com

2012. aug. 7. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat, hasznosak voltak!
2012. aug. 8. 00:17
 10/11 A kérdező kommentje:
Bár bevallom őszintén, hogy már kezdtem pozitívan csalódni a japán nyelv nehézségében (a cirka 2000 kanji nem is tűnik olyan soknak ahhoz képest, hogy eredetileg valami 20 000 volt használatban tudtommal), de ez a sorrend kicsit megdöbbentett. :D Csak megbirkózom vele valahogy... ^^
2012. aug. 8. 00:21
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!