Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A német nyelvben sem tehetjük...

A német nyelvben sem tehetjük a mellékneveket többesszámba?

Figyelt kérdés
2012. ápr. 15. 14:20
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
A németben a melléknevek végződése nem attólfügg, hogy egyes számban, vagy többes számban vannak-e, mert a mellékneveket nem ragozzuk, hanem az előtte álló determinánst. A melléknevet csak akkor ragozzuk, ha nincs előttük determináns. Ilyenkor felveszi a megfelelődetermináns végződéseit, és ilyenkor a többes szám különbözik az egyes számtól. Ha a melléknév előtt determináns áll, akkor a függő esetekben mind egyes mind többes számban a melléknév "-en" ragot kap.
2012. ápr. 15. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

A németben háromféle melléknévragozás van: a gyenge, az erős és a vegyes.

A gyenge ragozás a határozott névelőt és a három alakú determinánsokat kíséri, a vegyes ragozás a határozatlan névelőt és a két alakú determinánsokat. Az erős ragozásban maga a melléknév válik determinánssá, felvéve a határozott névelő megfelelő alakjának végződését. Úgyhogy vannak a német mellékneveknek külön többes számú alakjai, igaz, ezeket nem kaphatja meg állítmánykiegészítóként vagy módhatározóként. Főnévként is melléknévi végződéseket kap attól függően, hogy van-e, és ha igen, akkor milyen determinánsa van.

2012. ápr. 15. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
A melléknév ragozásának ez a felosztása "A németben háromféle melléknévragozás van: a gyenge, az erős és a vegyes." már elavult. Már nem így tanítjuk.
2012. ápr. 15. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

"A németben háromféle melléknévragozás van: a gyenge, az erős és a vegyes." már elavult. Már nem így tanítjuk."


Én csak ezt a háromféle melléknévragozást ismerem. Te nem?

2012. nov. 23. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Természetesen ismerem ezt a felosztást is, de mivel bonyolult, már több mint tíz éve nem ezt a felosztást alkalmazom az oktatásban. Ez a régi felosztás táblázatos gondolkodást igényel, ami beszéd közben eléggé zavaró tényező. A tanítványaim, akik különböző iskolákban tanulnak, szinte mindig azzal a kéréssel jönnek hozzám, hogy magyarázzam el nekik a melléknévragozást, mert egyáltalán nem tudják használni. Az új módszerrel ez hibátlanul megy.
2012. nov. 23. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Hát, őszintén megmondom, nagyon nehéz volt nekem is megtanulni a táblázat alapján a melléknevek ragozását.

A Lazán németül III. könyvben viszont a melléknevek ragozása egész könnyen érthető.


Az erős ragozás, vagy névelőmentes ragozás egyszerű, mert csak a névelő ragozását kell tudni, kivétel a semleges nem alany- és tárgyesetben és a birtokos eset hím- és semleges nemben.


A gyenge, avagy a határozott névelős ragozást ez a könyv úgy magyarázza, hogy itt is úgy ragozzuk a névelőt, mint az előző esetben, a mellékneveknél pedig az első 5 esetben egy e betű jelenik meg fogkefe formában.

Ezt úgy kell elképzelni, hogy fordítva van a fogkefe feje, a tárgyeset hímnem már nem fér bele,/ itt már -en van/.

A többi esetben pedig -en lesz a végződés, mintegy fogkrémként a fogkefén.


A vegyes melléknévragozás is hasonló szabályon alapul.

Én ez alapján tudtam megtanulni a melléknevek ragozását, vizuális típus vagyok és mindig elképzelem a fogkefét és a fogkrémet rajta. :D

2012. nov. 23. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!