Kínai nyelv (mandarin) az írást leszámítva mennyire bonyolult nyelv (nyelvtan, kiejtés)?
Én az írásáról tudok pár információt. 44000 irásjel van a kínaiban. Aki ismer sacc/kb 1500-at, az már művelt kínainak számít. Egy-egy szó kimondásakor a legkisebb hanglejtési különbség is egészen más jelentést ad a szónak.
A hagyományos kínai nyelvet csak egy kisebb részén értik meg még Kínában is, annyiféle nyelvjárás van.
A hagyományos kínai írás fentről lefelé halad, de a modernebb helyeken már vízszintesen.
Nagyon-nagyon nehéz megtanulni a sok írásjelet, és a sok kiejtési módot. Csak akkor vágj bele, ha végtelen a türelmed, és a kitartásod.
Amíg nem akarod írni, olyan, mint az angol. A kiejtést jó sokat kell gyakorolni, egyébként semmi komplikáció. A nyelvtana egyszerű, a kiejtés nem olyan bonyolult, mint amilyennek tűnik. Ugyan egészen más hangok vannak benne, mint az ismerős nyelvekben, és a hangsúlyozást is meg kell tanulni, de megfelelő tanárral vagy segédanyagokkal ez nem megoldhatatlan, hiszen ez a hangrendszer nem bonyolult, csak gyakorolni kell sokat, hogy természetes módon menjen.
Ha írni is akarod (amire általában semmi szükség), akkor persze meg kell tanulni a butácska kínai írást, ami több ezer munkaórát vesz igénybe.
Az elején nyilván nem annyira bonyolult, de aztán, mint mindnen nyelv, nehezebb lesz. Linkelek Neked ide egy tanács gyűjteményt, amiből következtethetsz, hogy mi a helyzet.
A tanáraink pedig mindenről felvilágosítanak. Egy beszélgetést talán megér. www.keletinyelvek.hu
"Ha írni is akarod (amire általában semmi szükség), akkor persze meg kell tanulni a butácska kínai írást, ami több ezer munkaórát vesz igénybe."
Ha már kínait tanul az ember, sztem azt valamilyen céllal teszi, nem azért, mert túl sok szabadideje van. Ha nem tanulod meg az írást, nem érsz semmit vele. Mint már említették, számtalan dialektus létezik, oly' annyira széttagolódott Kína, hogy ha csak pár száz km-rel arrébb utazol, sem értenek már meg. Az írás egységes, éppen ezért fontos elsajátítani, ha ki akarod magad fejezni, de nem értenének meg szóban.
A nyelvtanra mondják, hogy egyszerű, mert nem agglutinál, ettől függetlenül vannak problémás részei (melyik nyelvben nincsenek?).
4 hangsúly van a sztenderd kínaiban, ezek elsajátítása nem nehéz, hanem a későbbiekben az összefüggő beszédben a használatával lesznek gondok. Sokat panaszkodnak az nyugatiakra és európaikra a hangsúlyozásuk miatt. De ez elkerülhetetlen, hisz' hozzá kell szokni, el kell sajátítani... tökéletesíteni pedig szerintem csak anyanyelvi környezetben lehetséges.
Az 1500 írásjegy inkább az átlagműveltség kvótája. Aki már tényleg műveltnek számít, az bizony már 3-4000 írásjegyet is ismer. Én jómagam 2000+ felé tendálok, de sokszor még ez is kevés. A barát és ló tudtommal két különböző szó (pengyou és ma), de tán még nem találkoztam másfajta "baráttal". A ma viszont tényleg cseles, egyik írásjegy, ami minden hangsúllyal létezik. Például anya helyett nem lenne szép lovat mondani. A ló 3-as, míg az anya 1-es hangsúlyú.
A kínai írásjelek jó része már nem használatos manapság, ettől függetlenül számuk 50 és 100ezer között van. Most fejből meg nem mondom, hogy a legnagyobb kínai szótár hány jelet foglal magába, de bizony nem keveset. Igazság szerint nem kell visszariadni ezektől a számoktól, mert nincs ember, aki használna ennyit. Vannak alapgyökök (pár száz), melyek időről-időre ismétlődnek, felbukkannak, ahogy eltöltesz velük 1-2 évet, látni fogod, hogy egyre kevesebb új karakterrel találkozol - csak az összetételük, helyük cserélődik fel. Én kimondottan szeretem rajzolgatni őket, válaszolni a tátott szájú ismerőseimnek, hogy ezt hogy lehet megtanulni? - Mindent meglehet... meglepődnétek, ha azt mondanám milyen egyszerű. Az ember idegenkedik attól, amit nem ismer. A kínaival mindig így volt. Ránéz az ember a jelekre és megállapítja, hogy milyen borzasztóan nehéz. Pedig még csak a fáradtságot sem vette, hogy megismerje annak felépítését, működését.
Egy szó, mint száz (bár ez annál már jóval több) én teljes szívből ajánlom ezt a minden bizonnyal sok energiát igénylő, de gyönyörű nyelvet. ^^~
A kínai nyelv olyan mint az angol. (kb...)
Az elején nagyon egyszerűen el lehet pötyögni (az írás az elején nehéz + a nemzetközi szavak teljes hiánya), de a nyelv (nyelvtan!!!!) a végén durvul be igazán.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!