Miért használjuk Magyarországon a keleti névsorrendet?
Rajtunk kívül egyedül a kínaiak, a japánok, a vietnamiak és a koreaiak alkalmazzák tudtommal ezt a sorrendet. Ezek az országok azonban nagyon messze vannak tőlünk, így nem hiszem, hogy összefüggne mindez.
Nem egészen nyelvekkel kapcsolatos a kérdés, de jobb helyet nem találtam nagy'hirtelen.
Csakis nyelvekkel kapcsolatos a kérdés. Ha Ödön Pécsről származik, akkor Pécsi Ödön. Ha viszont John Cardiffból származik, akkor John of Cardiff. És ugyanígy, ha Jean Bordeaux-ból származik, akkor Jean de Bordeaux. Továbbá Nagy Pál vs. Paul the Great és Paul le Grand. Valahogy így kezdődött és ebből lettek a mai vezetéknevek.
Mivel Európában főleg indoeurópai nyelven beszélnek, ezért itt az utóbbi módszer terjedt el. Ahol nem indoeurópai a nyelv, ott gyakran más a névsorrend. Afrika egyes részein és sok ázsiai országban dívik a magyarhoz hasonló névsorrend.
Egyébként a "keleti" névsorrend logikusabb a nyugatinál, nem véletlen, hogy nyugaton is kénytelenek használni valamilyen formában. Telefonkönyvben, tévében, névsorokon ezt bármikor láthatod.
Pl. angol nyelvterületen "Smith, John" lesz a telefonkönyvben.
Ceauşescu sírja:
Itt is "keleti" a névsorrend.
Hősi emlékműveken és sírokon egyébként rengeteg helyen "keleti" névsorrend van Németországban is.
A probléma persze az, hogy nem mindig derül ki, főleg manapság, a globalizáció korában, hogy valakinek melyik neve melyik. A legokosabban a franciák csinálják, akik gyakran alkalmazzák azt, hogy a vezetéknevet nagybetűkkel írják, így ha előtte, ha utána van a keresztnév, világos, hogy melyik melyik.
Első nagyon szépen írja.
Zárójelben jegyzem meg, hogy a bajor-osztrák dialektusokban úgy használják, mint mi: családi név + keresztnév.
Pl: "der Mayer Sepp"
Íme egy szócikk a Wikipédiából Mozart Wolfgang Amadeusról középkelet bajor nyelvjárásban:
Nagyon érdekes, köszönöm szépen a válaszokat! Bele sem gondoltam abba, hogy származást jelöltek az első "családnevek", így viszont tényleg logikus.
Az egyetlen probléma az tényleg csak abban van, hogy nem mindig egyértelmű, hogy melyik név melyik.
lejárt kérdésnek tűnik,de hátha ráakad valaki
Néprajzi szempontból én azt mondom,hogy nemes egyszerűséggel ázsiából származik a magyar,mint nép és emiatt hozták az ott felvett szokásokat pl a névsorrendet is.Hiába van tőlünk messze kína,ha valamikor szomszédok voltunk.
Nem vagyok jártas a keleti nyelvek gramatikájában, de gondolom ott is szigorúan kötött a jelző és a jelzett sorrendje mint a magyarban. Ez nem cserélhető fel azokban a nyelvekben amelyekben a jelző ugyan olyan alaklban van mint a jelzett. példa: vas rács - rács vas = nem mindegy, csak a sorrendből tudjuk melyik a jelző és melyik a jelzett. Amelyik nyelvekben a jelző kap egy elő- vagy utó tagot, ott tulajdonképen nem olyan fontos a sorrend példa: (szlov.) železné mreže (vas rács) - mrežové železo (rács vas), a mreže (rács) železo (vas) szópár értelmetlen mert így mindkét szó főnév nominatívban. De ha a szlovákban felkcserélik a sorrendet lehet , hogy nem lesz olyan szokványos, de nem hibás, ugyan azt fejezi ki:
mreže železné (vas rács) vagy železo mrežové (rács vas), így írnák például egy leltárban. Ez a (szlovák) példa érvényes az indoeurópai nyelvek többségére. Nevek esetében példaul Ján Krajčír jelentése Szabó János, krajčír Ján jelentése "a" szabó János. Ha a vezetéknevet etszik előre azt csak akkor szokták, ha fontos az ABC sorrend.
Törökországban 1934 jun 21.-től használnak családneveket. Hivatalosan a nyugati névsorrendet alkalmazzák, de a keleti azért csak jobban illik a törökhöz is.
Erre akkor döbbentem rá amikor még jóval azelött hogy a szulejmán nálunk is elindult volna eredetiben törökül néztem (muhtesem yüzyil).
akkoriban a törökök még ugye nem használtak családnevet de valahogy azért megkellett külömböztetni egymástól a sok Mehmetet, Alit, Bálit stb. Ezért mindenkinek volt valamiféle családnévpótló bece, gúny vagy jelzőneve amit igen csak magyarosan a személynév elé tettek.
Íme néhány példa: Piri Mehmet, Pargali Ibrahim, Malkocsólu Báli, Mimar szinan.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!