Most logikusan átgondolva, milyen nyelveket érdemes tanulni? Részletek lent.
Az a helyzet, hogy nem szeretnék már túl sok időt tölteni különböző nyelvek tanulásával, mert bár érdekelne, egyetemre szeretnék menni és komolyabb dolgokkal foglalkozni.
Tudom volt már pár hasonló kérdés, de ott mindig azokat tanácsolták az emberek a kérdezőknek, ami nekik kedves és nem igazán gondolták át...
Szerintetek napjainkban és az elkövetkezendő években melyik nyelv a meghatározó? Vagy mely nyelvek azok?
Véleményem szerint mindenképpen figyelmet kell fordítanom az ANGOL nyelvre.
Egyébként ezeket tanultam eddig (egyikből sem vagyok kiemelkedően jó, úgy értem még mindegyikkel kellene foglalkoznom): angol, német, spanyol, latin, japán.
Igazából már van véleményem a dologról, de gondoltam nem árthat "meghallgatni" másokét is.
Nyilván attól is függ, mi akar lenni az ember. Nos, engem több dolog érdekel, így ez előttem még nem egészen tiszta.
Viszont valószínűleg ki kell mennem Amerikába (már csak azért is, mert országunkban akad, amire nincs is kereslet). Kacérkodom a gondolattal, hogy valamilyen orvos leszek, mert igazából mindig is érdekelt az ilyesmi. Ezért (és mert valamiért kiskorom óta tetszik) érdekel a latin nyelv. Továbbá gondolom hasznos is lenne.
***
Na szóval a lényeg, hogy szerintem az angol az egyik legmeghatározóbb nyelv. Szóval ez mindenképp kellene nekem, főleg ha Amerikában fogok élni/dolgozni.
De elég ha ez mellé már csak a latint tanulom???
Végül is sok tudós, kutató, és orvos van aki leginkább csak angolul beszél (bár nekik az az anyanyelvük) és mégis utaznak a világban, dolgoznak más országokban is stb.
Mit gondoltok a témáról, szerintetek is elég a magyar+angol+latin kombináció?
Örülnék, ha végre lezárhatnám a témát, de azért néha kétségeim vannak, nem fogok-e kellemetlen helyzetbe kerülni emiatt. De mivel az angol ennyire meghatározó így pl. a francia és német tudósoknak is meg kell azt tanulniuk, nem? Tehát akkor csak nem lesz probléma, nem?
Elnézést, kissé hosszúra és körülményesre sikeredett a leírás.
Az angol alap, azt jól látod. A latin és a magyar nem elég. Inkább valami más nyelvre kéne koncentrálnod, pl. spanyol, olasz, német vagy francia. Ezeknek az az előnye, hogy sokan beszélik. Jó még olyat is tanulni, amivel jól el lehet helyezkedni, pl. orosz, vagy a keleti nyelvek.
"De elég ha ez mellé már csak a latint tanulom???"
Egyáltalán nem.
"Egyébként ezeket tanultam eddig (egyikből sem vagyok kiemelkedően jó, úgy értem még mindegyikkel kellene foglalkoznom): angol, német, spanyol, latin, japán. "
Szerintem nem jó az, ha valaki húsz nyelven el tudja mondani, hogy szeretlek és jó napot. Többet ér az, ha valaki kevesebb nyelvet, de azt magas szinten tudja, tehát tud kommunikálni. A helyedben az angolra és egy olyan nyelvre koncentrálnék, amiket előbb felsoroltam.
Szia!
Első körben: már nagyon sokszor volt ilyen jellegű kérdés és sokszor leírtuk már ugyanazokat a válaszokat olyanoknak, akiknek hasonló a helyzetük, mint Neked most.
Az angol világnyelv. A világnyelv. Ha bármiféle olyan dologban gondolkodsz, amiben szerepel a "külföld" vagy "nemzetközi" szó, muszáj megtanulnod, és egyébként is tanácsos. Külföldön a legtöbb civilizált helyen ma már teljesen alap az angolt tudás, anélkül nem is nagyon érdemes elindulni külföldre. Addig ne kezdj bele semmibe, amíg angolul nem tudsz, semmi más nyelvet ne tanulj. És ne elégedj meg a "középfokkal" (mármint amit amagyarok annak hisznek, ami valójában amúgy inkább az alapfok körül van), mert az semmire nem jó, egy valódi társalgási szint, amivel nagyjából egy újságot is el tudsz normálisan olvasni a magyar felsőfoknál kezdődik. Alap- középfokon mindenki tud vagy hiszi, hogy tud; ha komolyan gondolod azt a szándékodat, hogy külföldre menj, akkor a felsőfokú tudást célozd meg!
Ha már ez megvan, akkor és csakis akkor kezdhetsz el második nyelvben gondolkodni. Ne párhuzamosan tanulj dolgokat, inkább egyesével, mindig maximális figyelmet fordítva arra, amit éppen tanulsz!
Akkor nézzük az opciókat második nyelvre:
német: Ez a leghasznosabb a felsoroltak közül az angol után. Európában meghatározó nyelv, komoly gazdasági hátterű országok beszélik, más kérdés, hogy személy szerint sokan nem szeretik. Én azonban mindenképp ezt javaslom második nyelvnek.
spanyol: manapság divatos, de nem sokat ér. Újlatin nyelv, tehát a németnél jóval könnyebb, sokan szebbnek is tartják (én speciel nem feltétlenül), és minden spanyol-párti kedvenc érve, hogy a "fél világ beszéli". És akkor felhoznak olyan statisztikákat, hogy az angol után a legszélesebb körben használt nyelv, stb. Persze, mert az összes Közép- és Dél-amerikai (Brazília kivételével) országban beszélik, de mire mész azzal? Átlag európai életében nem teszi be a lábát ezekbe az országokba, ha meg turistaként mész, akkor elég az angol, normálisabb helyeken úgyis beszélik. Igen, az amerikai kontinens meghatározó nyelve, csak az a baj, hogy azok a helyek többnyire harmadik világbeli országok, ahol drogháborúk, félkatonai szervezetek és nyomortelepek vannak. Nem látom sok értelmét. Spanyolországért meg önmagában nincs sok értelme megtanulni, Európában nem túl meghatározó állam. Akkor már inkább katalánul tanulnék meg, ami tetszik is, plusz jóval szimpatikusabb az emberek gondolkodásmódja, ami inkább az észak-olaszokéhoz hasonlít, akik termelnek is valamit, nem egész nap sziesztáznak.
latin: nem látom semmi értelmét. Arra jó, hogy ókori filozófusokat tanulmányozz, másra nem igen. Persze, ha orvos akarsz lenni, akkor talán hasznos lehet, de még úgy sem látom értelmét bevágni a teljes nyelvet, hisz orvosként csak a szókincsére van szükséged, nem társalogni akartok latinul... a nyelvtan pedig állítólag rohadt nehéz, ezért a helyedben én nem vesződnék vele. Holt nyelv, csak venné el a többitől az időt, ami nem elhanyagolható tényező.
japán: szintén nem látom sok értelmét. Olyan, mint a spanyol: divatnyelv. Nem hiszem, hogy annyi japántolmácsra lenne szükség, ahány bezsongott tinilány elkezd apánul tanulni, mert megragadta a cuki animék és a nagy japán művészet világa, hogy aztán fél év múlva feladják. Az is biztos, hogy rengeteget vesződnél vele. Én nem foglalkoznék vele a helyedben.
Nos, ezek a tanácsaim. Remélem, hasznukat veszed!
"Szerintem nem jó az, ha valaki húsz nyelven el tudja mondani, hogy szeretlek és jó napot. Többet ér az, ha valaki kevesebb nyelvet, de azt magas szinten tudja, tehát tud kommunikálni. A helyedben az angolra és egy olyan nyelvre koncentrálnék, amiket előbb felsoroltam."
Ez telitalálat, 100%-osan egyetértek. nekem is valami ilyesmi jutott eszembe, csak nem tudtam ilyen jól hirtelen megfogalmazni. A nyelveknél abszolút az a követendő, hogy inkább beszélj keveset nagyon jól, mint sokat makogás szintjén. Azzal, hogy mindenbe belekóstolsz, szétszórod a figyelmedet és a végén elfelejted, mert nem volt kellően megalapozott a tudásod, nem sokra mész.
Az első vagyok, és egyetértek azzal, amit az angolról írtál. Azzal is, hogy a magyar középfokú szint az még semmi. Saját bőrömön tapasztaltam, amikor kimentem külföldre.
A spanyollal nem értek egyet. Amikor 20 éve elkezdtem, még sokszor nem indult a tanfolyam, mert nem jött össze annyi jelentkező. Most már annyian vannak, hogy az összes tanfolyam maximális létszámmal ment, ott a Cervantes intézet, az Academia espana. Van már gyerekeknek spanyol tanfolyam. Kollégákról sokszor kiderül, hogy jól-rosszul, de beszélnek. Szóval egyre elterjedtebb. Ha az a cél, hogy másokkal tudj kommunikálni bárhová mész a világban, arra nagyon jó, mert pl. Angliában a barátnőm gyerekei is azt tanulják a suliban.
Dél-Amerikában az angollal hiába is próbálkozol (fél év alatt kétszer próbálkoztam be, sikertelenül), de még Spanyolországban is. Amikor szállást kerestem Madridban, a hotelek értékelésénél sokszor szerepelt negatívumként, hogy a személyzet nem beszél angolul, pedig az nem egy eldugott falu, hanem világváros.
USA déli részén is sokan beszélik a spanyolt, ha a kérdező orvos akar lenni és az USÁ-ban élni, akkor azt kell tanulnia, a némettel semmit nem ér. Viszont aki Európában akar mérnök lenni, annak a németet javasolnám nem a spanyolt, aki meg diplomáciai vonalon, annak a franciát.
Még vitatkoznék egy kicsit. :-)
"Persze, mert az összes Közép- és Dél-amerikai (Brazília kivételével) országban beszélik, de mire mész azzal?"
Pl. nemzetközi cégnél kollégákkal beszélni (pl. mint én)
" Átlag európai életében nem teszi be a lábát ezekbe az országokba, ha meg turistaként mész, akkor elég az angol, normálisabb helyeken úgyis beszélik."
Nem, sajnos nem beszélik. Tudom, voltam ott.. Inkább az a trend, hogy az USA déli része spanyolosodik el, de nagyon.
Európában pedig tényleg terjed a spanyol, a katalán az, amivel sokra nem megy az ember. Egy svéd is tanulhat spanyolul, de katalánul nem fog.
"A spanyollal nem értek egyet. Amikor 20 éve elkezdtem, még sokszor nem indult a tanfolyam, mert nem jött össze annyi jelentkező. Most már annyian vannak, hogy az összes tanfolyam maximális létszámmal ment, ott a Cervantes intézet, az Academia espana. Van már gyerekeknek spanyol tanfolyam. Kollégákról sokszor kiderül, hogy jól-rosszul, de beszélnek. Szóval egyre elterjedtebb."
De ha jól értem, ez Mo.-ra vonatkozik. Az, hogy itthon egyre elterjedtebb, nem vitás, én sem vitatom, de tartom magam ahhoz, hogy csak divatból. Ez csak egy hullám, régen az olasz volt hasonló. Szerintem ki is fog menni a divatból, úgy, ahogy bejött. Úgy látom, most az orosz kezd szépen lassan hasonlóan divatos lenni.
"Ha az a cél, hogy másokkal tudj kommunikálni bárhová mész a világban, arra nagyon jó, mert pl. Angliában a barátnőm gyerekei is azt tanulják a suliban. "
Ez csak azért van, mert az angolok csak kényszerből tanulnak bármilyen nyelvet is, hogy ne mondhassa a világ, hogy ők semmilyen külföldi nyelvet nem tanulnak, amúgy teljesen tisztában vannak vele, hogy nekik nincs túl sok szükgésük rá. Ez csak amolyan kirakat.
"Dél-Amerikában az angollal hiába is próbálkozol (fél év alatt kétszer próbálkoztam be, sikertelenül), de még Spanyolországban is. Amikor szállást kerestem Madridban, a hotelek értékelésénél sokszor szerepelt negatívumként, hogy a személyzet nem beszél angolul, pedig az nem egy eldugott falu, hanem világváros. "
Ezt teljesen el tudom hinni, de ez inkább azoknak az országoknak a fejlettlenségét mutatja. Angolul már minden fejlettebb országban lehet turistaként kommunikálni. Ennek ellenére szerintem nem sokan akarnak olyan karriert Mo.-n aminek Dél-Amerika része.
"USA déli részén is sokan beszélik a spanyolt, ha a kérdező orvos akar lenni és az USÁ-ban élni, akkor azt kell tanulnia, a némettel semmit nem ér. "
Az USA déli részén csak regionálisan beszélik, de hűt minden államra igaz, hogy a határoknál egyre inkább beszélik a határon túli nyelvet is. Amúgy az USA-ban is csak azért a nagy spanyolmánia, mert az összes rapper spanyol származású vagy feka, a gettókban lehet a spanyollal menőzni, mivel alulról mennek a bevándolrók. Nekik -északon a francia mellett, de az elhanyagolható- az az egyetlen idegen nyelv, amivel kapcsolatba kerülnek a határaik mentén.
Az angol és a latin már elég jól megy. Ezekkel csak kicsit kellene foglalkozni, hogy "tökéletes" legyen a tudásom.
Kommunikálni mindegyiken tudok, talán a japán (írás, olvasás) az, ami problémásabb.
"Jó még olyat is tanulni, amivel jól el lehet helyezkedni, pl. orosz, vagy a keleti nyelvek. " Rendben, de hol lehet ezekkel jól elhelyezkedni?
Mert ezzel az erővel lehetne 6-8 nyelvet is tanulni, amivel különböző területeken jól el lehet helyezkedni.
De elvileg a tudományos világban is az angol a fő nyelv. Na persze azért majd még átgondolom, az oroszra egyébként is gondoltam már régebben. Plusz az orosz területeken érdekes kutatások folynak, biztos érdekes lenne eltölteni ott pár hónapot.
4/5-ös válaszadó: Persze, mindenképpen felsőfok. Próbálok különböző területekről származó angol anyanyelvű emberekkel is társalogni és videókat nézni, hogy többet tudjak. Illetve próbálok angolul gondolkozni (már egész jól megy).
Tudományos cikkeket is angolul olvasok ha van időm és energiám, így legalább azokat a szakkifejezéseket is megtanulom.
A németet szeretettem, nagyon könnyen is ment, de valamiért nem vonz már.
A spanyolt azért választottam anno, mert felmerült, hogy Spanyolországba utazom hosszabb időre. De mivel végül más hivatást választottam így nem kívánok már ott élni.
Ja, igen később a katalánra próbáltam koncentrálni! Állítólag azon a részen ha "sima spanyol" nyelven szólsz hozzájuk, még ha értik is nem válaszolnak és nem örülnek neki. :)
Hát... a latinba szerelmes vagyok, szóval azt azt hiszem nem fogom tudni félre tenni.
Persze, latinul társalogni,olvasni leginkább csak én szeretnék, az valóban nem szükséges.
Köszönöm, hogy részletes választ írtál, hasznos volt.
Természetesen a többiek válaszát is köszönöm!
Ez igaz. Ezért nem foglalkozom tovább az összes felsorolt nyelvvel. Annyiból mondjuk jó, hogy több információ áll rendelkezésemre (vagyis több nyelven tudom elolvasni), ha beírok valamit a keresőbe. :-)
Rögtön reagálok a többire is, csak nem akartam az egészet egybe írni.
# 6/9-től olvasom tovább.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!