Melyik nyelvben van több szó?
Egy angol barátom azt mondta, hogy az angol nyelvben sokkal több szó van mint a magyarban. Egy magyar barátom viszont pont az ellenkezőét álljtja, ámde egyikőjük sem tudja igazolni az állítását.
Van valahol valami adat erről?
Az angol szótárak sokkal több olyan szót tartalmaznak, amiknek nincs semmi közük egymáshoz. A magyar szótárakban kevesebb az alapszó, de a gyakoribb képzésekkel és összetételekkel a számuk eléri az angolét.
A magyarban sok a régi, ma már keveset használt szó, vagy szinonima van, míg az angolban különösen a tudományos szókincs duzzadt fel.
Az angolban van a legtöbb szó, mert a brit birodalom jóvoltából összeszedtek az angolok a világ minden tájáról olyan "angol" szavakat, mint a braai, a kraal, a pundit, a msasa, a sadza vagy éppen a tobacco.
Amúgy semmi értelme nincs a nyelveket abból a szempontból összehasonlítgatni, hogy melyikben több a "szó". Ugyanis az, hogy mi egy "szó", nyitott kérdés, és nyelvről nyelvre változhat a meghatározása. Az sem egyértelmű, hogy mikortól kerül be egy szó egy nyelvbe. Ha valaki háromszor leírt egy szót egy angol szövegben Zimbabwéban, akkor az onnantól "angol szó"? Lehet, csak ennek gyakorlati jelentősége nincs. Hiába van egy nyelvnek 500 ezer vagy 50 millió szava, az átlagos beszélő akkor is csak 30-40 ezret fog használni. Egy átlag mai magyar se tud százat se egy 100 évvel ezelőtti juhász több ezres szakszókincséből, és ugyanígy egy mai angol sem ismeri a régi angol matrózok vagy szénbányászok szavait.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!