Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hogy fejezi ki azt a német,...

Hogy fejezi ki azt a német, hogy valaki egy bizonyos városból valósi és erről kapta a nevét?

Figyelt kérdés
Tehát pl. valakit úgy hívnak, hogy "A Berlini", de nem köznévként, hanem neki ez tulajdonneve. Tehát mondjuk (ez csak példa) van Németo.-ban egy falu, ahol csak odavalósiak élnek, és ha mondjuk odaköltözne egy ember a fővárosból, akkor őt mindenki úgy kezdené el hívni, hogy "A Berlini".
2011. okt. 10. 15:11
 1/5 anonim ***** válasza:
Gondolom úgy, hogy "Der Berliner"
2011. okt. 10. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
De ezt akkor is ezt mondja, ha csak köznév, mármint bármelyik berlinit, ugye? Akkor nincs különbség. Köszönöm a választ.
2011. okt. 10. 16:38
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Igen!

Helyesen válaszolt az előttem író.

Én csak kiegészítem azzal, hogy minden helységnévből "-er" raggal képezünk melléknevet, és BÁRMILYEN ESETBE KERÜLVE MEGMARAD AZ "-ER" rag.

Ami még fontos: a magyarral ellentétben nagy kezdőbetűvel írjuk.

Nem német helységnevekből nem így képezik a melléknevet, hanem annak német nevű változatához rakják hozzá az említett ragot.

Ha pl. valaki a "szombathelyi"-t így mondja németül: "szombathelyer", akkor az nem jó. De van a városnak német neve "Steinamanger". Ehhez már hozzátehetjük az "-er" ragot.

"Budapester" azért jó, mert Budapest német neve: "Budapest", kiejtve "Budapeszt".

Mondhatjuk tehát "Budapester Herbstmesse" - Budapesti őszi vásár.

2011. okt. 10. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Üdv! Köszönöm a válaszokat! Már csak az lenne a kérdésem, hogy mi van abban az esetben, ha ez egy elég ritka városnév, legalábbis nem olyan gyakori és nem tudom, hogy a németnek van e rá szava?

Ill. ha nincs akkor lehet -er ragozni?

2011. okt. 28. 17:51
 5/5 anonim ***** válasza:

Hát mondd konkrétan, melyik városra gondolsz, mert így nem tudom. :D

Ha végképp nem tudod -er-el ragozni (mert pl. nagyon hülyén hangzik), akkor használt az XY kommt aus ...., vagy XY wohnt in... esetleg stammt von ...

Ezeket amúgy is jobban használják.

2011. okt. 28. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!