Az Ön pontszáma: 38
Hát ez tripla egyes helyesírással már jó. ;)
Nekem jó a helyesírásom, mindig ötös voltam nyelvtanból, erre 62 pont. Pff... Én is vitatkoznék! :P
De ez szégyen... elsüllyedek mindjárt. :/
Egyetértek az utolsóval. 77 pontom lett, de kizártnak tartom, hogy a "harmincéves" helyes, hogy a "Több, mint 10 ember jött el"-mondatba nem kell a "több" után vessző, hogy a nyitvatartás nem egybeírandó, hogy a "Dickensszel"-alak helyes, hogy a "himnusszerű" helyes és így tovább.
Az utolsónak üzenem: ezt én is észrevettem, és egy másik tendencia, amitől én a falramászok, amikor egy összetett, alárendelő, kijelentő mondat végére kérdőjelet tesznek, hiába kijelentő a mondat. Példa:
Józsi megkérdezte, hogy mennyi lett az eredmény.
És nem
Józsi megkérdezte, hogy mennyi lett az eredmény?
Utálom, amikor az utóbbit írják le, ilyenkor a főmondathoz kéne igazítani, de a sok barom nem érti ezt meg. És az újságoktól kezdve a könyveken át mindenki rosszul írja manapság.
Kedves kételkedők!
Ha úgy gondoljátok, hogy néhány helyen téved a teszt megoldókulcsa, nyugodtan leellenőrizhetitek magatoknak az egyes szavak helyesírását az online helyesírási szótárban:
@ Frostguard
A "nyitva tartás" két szó. Nézz utána egy helyesírási szótárban, vagy írd be a Google-be először egybe, majd külön (idézőjelekkel, természetesen), és láss csodát! Több mint háromszor annyi találatot ad a különírt alakra. Nem tudom, miért mosod össze a "nyitva tartás"-t a valóban helytelenül írt szavakkal ("kávé automata", "állat eledel"), attól azt még ugyanúgy két szóba kell írni. Szóval nyugodtan nézheted tovább. ;)
@ ma 19:28
"de kizártnak tartom, hogy a »harmincéves« helyes"
Pedig helyes. Akkor írjuk egybe az "éves" szót a mennyiségjelzővel, ha az a mennyiségjelző egy egytől kilencig terjedő szám (egyéves, kétéves, hároméves ... kilencéves. [DE: másfél éves]), ezen felül pedig akkor írandó egybe, ha a mennyiségjelző kétjegyű kerek szám, tehát: tízéves, húszéves, harmincéves ... kilencvenéves. (Az "ezer" esetében is egy szó.) Tehát különírjuk például ezeket: tizenegy éves, huszonöt éves, harminckét éves, hatvannyolc éves stb.
Az általad megkérdőjelezett "harmincéves"-t tehát egybeírjuk, mivel kétjegyű és kerek szám. Egyébként nemcsak az "éves"-el van így, hanem rengeteg más szóval is: hetes, hónapos, méteres, literes, soros, oldalas stb. De erre biztosan találsz pontosabb nyelvtani leírást is, én csak a saját szavaimmal fogalmaztam meg.
"»Több, mint 10 ember jött el«-mondatba nem kell a »több« után vessző"
Ebben az esetben tényleg nem kell vessző. Ajánlom figyelmedbe a "Wikipédia:Helyesírás/Gyakori elírások listáját", ahol a "Vessző használata a mondaton belül" bekezdésben világosan elmagyarázza, hogy hogy is van ez. Itt van egy link hozzá:
A "Több mint 10 ember jött el" mondatnál tehát a "több" után nem teszünk vesszőt, mert:
"Akkor és csak akkor van vessző a »több« szó után, ha összehasonlításról van szó! [...] ha a »több« szó helyettesíthető lenne a »körülbelül / nagyjából« szavakkal, nem szabad vesszőt tenni."
Tehát ebben is a megoldókulcsnak van igaza.
A "Dickensszel" és a "himnusszerű" szavak is így vannak helyesen írva. Nézd csak meg a helyesírási szótárat! ... Vagy gondolkodj éSSZerűen! :)
69... pff
Ahhoz képest, hogy tavay helyesírás versenyt nyertem...
Bocsánat, egy dologban tévedtem az előző kommentemben.
Idézem magamat:
"Egyébként nemcsak az »éves«-el van így, hanem rengeteg más szóval is: hetes, hónapos, méteres, literes, soros, oldalas stb."
A "hónapos"-ra nem vonatkozik ez a szabály, ott különírjuk, tehát: egy hónapos, két hónapos, három hónapos...
De a többire, amit felsoroltam, érvényes.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!