Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Tényleg helyes a megbocsájt...

Tényleg helyes a megbocsájt alak is?

Figyelt kérdés
A minap felszisszentem e kifejezésre, mire egy újságíró kioktatóan , vagy inkább védekezően azt mondta ez így is helyes.
2009. ápr. 15. 21:12
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
67%
Teljesen helyes
2009. ápr. 15. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
57%
Abszolúte elfogadott.
2009. ápr. 15. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
31%

Helyes a lótúrót.


A bocsájt az jelenti,hogy küld.Pl matematikában merőlegest bocsájt.Tehát annak,hogy megbocsájt nincs értelme.


A bocsát jelenti azt,hogy elfelejti a rossz dolgokat.

2009. ápr. 15. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%
Az Értelmező Kéziszótárban nem szerepel a "megbocsájt", a Nyelvművelő Kézikönyv szerint később jelent meg a nyelvben, de azért elég régen, a 17. században. Ma népies alaknak tekinthető. Magánvéleményem, hogy ha valamit sokan használnak és nem sért konkrét szabályt, azt nem kell mindenáron üldözni attól, hogy nem kifejezetten irodalmi. Elvégre a nyelv van miértünk, és nem mi a nyelvért.
2009. ápr. 15. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
12%

Szóelemző írásmód.


bocsáss meg!


nem pedig bocsájts meg

2009. ápr. 15. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim válasza:
88%

Szia!Már bocsánat,hogy erre én szisszenek fel,de a bocsát,megbocsátani,megbocsátok-ez szerintem tök tájszólásosan hangzik.Elfogadott persze ez is,de a bocsájt,megbocsájtani,megbocsájtok-ez sokkal szebb magyar szó.

Gondolom,Pesten ezt furcsállják/furcsálljátok.

Mi az alföldön pedig A Pisti azt mondta,meg A Kati ott van,stb-t,ha értitek,mire gondolok.

Tehát az újságíró ismid teljesen jól válaszolt.

2009. ápr. 15. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
5%
Biztos, hogy nem helyes. Egyébként engem is nagyon idegesít ez az írásmód. Ez olyan, mintha azt írnád, hogy "eccer" vagy "jáccik". Általában egy szónak egyféle hivatalos írásmódja van, mert a helyesírási szabályoknak csak így van értelmük(vannak kivételek, de ez nem az).
2009. ápr. 15. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
Nem értem ezt a 40%-ot...
2009. ápr. 15. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
34%
22:05: én nem vagyok pesti, de a bocsátban semmi tájszólás sincsen számomra. Elhiszem, hogy tájnyelvben a "bocsájt" szó lehet elfogadott, de itt a magyar standardről van szó.
2009. ápr. 15. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
55%

A bocsát és a bocsájt is értelmes,elfogadott magyar szó,csak mást jelent.


Nem lehet viszont bármilyen igekötőt kapcsolni hozzájuk.


megbocsát,rábocsájt>helyes

rábocsát,megbocsájt>helytelen

2009. ápr. 15. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!