Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Melyik a helyes: "eléggé"...

Melyik a helyes: "eléggé" vagy "kevésbé" illuminált állapotban van?

Figyelt kérdés
Ha a részegségre gondolunk, akkor az "eléggé" vagy "kevésbé" szót kell használnunk, mivel az illuminált jelenti a felvilágosultat is.
2011. aug. 17. 13:14
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Attól függ, mit szeretnél mondani, mert teljesen mást jelent.

Eléggé=meglehetősen, kevésbé=kisebb mértékben, mint vki más.

Pl:

Nem ajánlom, hogy őt kérd meg, hogy segítsen, mert eléggé illuminált állapotban van.

XY kevésbé illuminált állapotban van, mint YX.

Jelen esetben hiába a szó eredete (hozzánk németből átvett, eredetileg latin illuminare...), a hétköznapi életben NEM ERRE HASZNÁLJUK.

Persze ha egy levéltáros beszél illuminált kódexről, vagy egy régies szövegben olvasol illuminált emberről, akkor más jut eszébe az embernek...

De az "eléggé" és "kevésbé" bármelyik variációban a már említett különböző jelentéssel bír.

Úgyhogy igazából nem értem a kérdésedet! ("akkor az "eléggé" vagy "kevésbé" szót kell használnunk")

2011. aug. 17. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Igen, lehet, hogy kicsit hiányosan fogalmaztam meg a kérdést, azért bocs. Tehát arról lenne szó, hogy valaki nagyon a pohár fenekére nézett, és kicsit sem mondható józannak - ebben az értelemben lett a kérdés feltéve.


De kösz a választ, akkor úgy látszik nem az eredeti jelentését használjuk köznapi értelemben.

2011. aug. 17. 13:36
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Áááá, így már értem a kérdésed, és igen, ugyanúgy, mintha az eredetit használnánk. Ez egy eufémizmus, de ma már az eredeti jelentésére - szerintem - senki nem gondol, tehát ugyanúgy rakod a határozókat hozzá, mintha a "részeg" vagy "becsípett" szót használnád...
2011. aug. 17. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszi.
2011. aug. 18. 17:57

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!